Türkmen lider Salihi PKK'nın sözde karargahını açıkladı: Mahmur ve Sincar'dan daha tehlikeli!

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Irak'ın Kerkük kentinde, terör örgütü PKK'nın karargahı bulunduğunu ve Kerküklülerin güvenliğinin tehdit altında olduğunu belirtti. Salihi bu durumun Mahmur'dan ve Sincar'dan daha çok tehlikeli olduğunu belirterek 'Maalesef Irak hükümeti sorunu halen çözememiştir.' dedi.

Türkmen lider Salihi PKK'nın sözde karargahını açıkladı: Mahmur ve Sincar'dan daha tehlikeli!
Türkmen lider Salihi PKK'nın sözde karargahını açıkladı: Mahmur ve Sincar'dan daha tehlikeli!
GİRİŞ 13.03.2021 20:52 GÜNCELLEME 13.03.2021 20:52
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Erbil'de ITC Yürütme Kurulu Erbil Ofisi açılışı için bir tören düzenlendi. Açılış törenine, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, ITC Başkanı Erşat Salihi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve ITC Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, Türkmen parti yetkilileri ve çok sayıda misafir katıldı.

Karaçay, törende yaptığı konuşmada, Türkmenlerin Irak nüfusunun üçüncü en büyük, IKBY'nin de ikinci en büyük grubunu oluşturduğunu hatırlatarak, "Biz her vesileyle Türkmen kardeşlerimizin hayatın, siyasetin, ekonominin her alanında layık oldukları temsil seviyesine ulaşması gerektiğini, bu yöndeki temennimizi her zaman dile getirdik." dedi.

PKK ve Haşdi Şabi Türkiye'ye karşı şer ittifakı kurdu

ITC'nin yeni bürosunun bu temennilerinin daha da gerçekleşmesi yönünde olumlu katkıları olacağına inandıklarını belirten Karaçay, "Bizlerin destekleri her zaman Türkmen kardeşlerimizin yanında olacak." ifadesini kullandı.

- "KERKÜKLÜLERIN GÜVENLİKLERI TEHDİT ALTINDADIR"

Bağdat ile Erbil arasında PKK'nın Sincar'dan çıkarılması için 5 ay önce imzalanan anlaşmaya ilişkin AA muhabirine konuşan Salihi de Irak'ın toprak bütünlüğünü savunmanın, terör örgütlerini bu bölgeden uzak tutmaktan geçtiğini kaydetti.

Salihi, "Irak hükümetine defalarca terör örgütlerinin barındırılmasının, komşu ülkelerden önce Iraklılara zarar vereceğini söyledik. İki gün önce PKK terör örgütü yandaşlarının Irak ordusuna yaptıkları saldırıda orada (Sincar) yaşanan bir gerginlik oldu. Maalesef Irak hükümeti bunu halen çözememiştir." diye konuştu.

Bağdat 8 bin asker yolladı: Irak ile Sincar'a harekat hazırlığı

PKK'nın Sincar dışındaki varlığına da dikkati çeken Salihi, şunları kaydetti:

"Kerkük'ün civarında Çimen ve Leylan bölgelerinde terör örgütlerinin vahim bir şekilde orada olmaları ve Kerkük sınırının içinde bu örgütün barındırılması, artık Mahmur'dan ve Sincar'dan daha çok tehlikedir. Bu konu Irak hükümetinin görevidir."

Salihi, PKK'nın Kerkük'teki varlığının tüm Iraklılar için tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, "Şu anda Kerkük'ün civarında, Leylan'da, Çimen'de Kerkük sınırlarının içinde PKK terör örgütünün karargahı var. Bu demektir ki, Kerküklülerin güvenlikleri tehdit altındadır. Bunun yanında uyuşturucu maddelerin kuzeyden getirilmesi ve Kerkük'te şehir merkezinde dağıtılması büyük bir tehlikedir bizim için. Bütün Kerküklüler ve Iraklılar için tehlikedir." değerlendirmesinde bulundu.

- "BU GRUPLAR (PKK) HER GÜN TEHDİT OLUŞTURUYOR"

Türkmen Bakan Maruf da Sincar Anlaşması'nın uygulanması ve bölgenin normalleştirilmesinin gerekliliğine işaret ederek, Sincar'daki siyasi ve güvenlik istikrarının bütün bölgeyi etkilediğini kaydetti.

"Zorla göçe maruz kalmış 100 binden fazla Ezidi kardeşimiz bu yasa dışı gruplardan dolayı daha bölgelerine dönemediler." diyen Maruf, Sincar Anlaşması'nın uygulanmasının birinci derece sorumluluğunun Irak hükümetinde olduğunu dile getirdi.

Erbil'in Sidekan beldesinde dün PKK tarafından tuzaklanan patlayıcının infilak etmesi sonucu 1 Peşmerge'nin hayatını kaybetmesine ilişkin konuşan Maruf, şunları aktardı:

"Tabii ne yazık ki dün PKK tarafından önceden yerleştirilen mayının patlaması sonucunda 1 Peşmerge şehit oldu. Bu güvenlik sorununun bir an evvel çözülmesi gerekir. Bu gruplar her gün tehdit oluşturuyor. Geçenlerde o bölgede Peşmerge güçlerine saldırı yapılmış, kaç tane Peşmerge şehit olmuştur. 

O yüzden buradaki yasa dışı silahlı güçlerin, bu güvenlik sorununun bir an evvel çözülmesi gerekir. Çünkü güvenlik sorunu olduğu sürece diğer alanları da olumsuz etkiler."

"TÜRKIYE İLE İKBY ARASINDAKİ İLİŞKİLER ÖNEMLİ"

Maruf, Türkiye ile IKBY arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu da vurgulayarak, Erbil ve Ankara arasında siyasi, diplomatik, kültürel, ekonomik olarak güzel ilişkiler bulunduğunu ve her zaman bu ilişkilerin daha iyi olmasını desteklediklerini söyledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 63
 • Poyrazim59 2 yıl önce Şikayet Et
  Ansızın bir gece orayada el atarız evvel Allah ..
  Cevapla
 • Vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Qbu kamp ulasimi en basit hedef. Vurulması gerek.
  Cevapla
 • GÖCMENISTAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Sizde örgütlenin..! Herseyi baskalarindan beklemeyin .
  Cevapla
 • Memleket 2 yıl önce Şikayet Et
  Batı kürtleri bahane ederek (derdi asla kürt değil) orda demokrasi havarisi kesiliyor başımıza , bizde aynı yolu takip edebiliriz o zaman hemde doğal hakkımız doğar ama sonuç biraz saçma olur,kürt bölgesi dedikleri yer bir mozaik tam 32 devlet çıkar o zaman . Tamda istedikleri bu böl parcala yönet, inşallah kürt ve Arap kardeşlerimiz bu oyuna gelmez.
  Cevapla
 • Emekli 2 yıl önce Şikayet Et
  Her şeyi Türkiye'den beklemeyin adres vereceğinize gidin vurun bir zahmet.
  Cevapla
 • Paşa 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen olayı çözememişsin :) Önce yerel yönetim dillendirir, sonra ülke yönetimine ultimatom verir, sonra Türkiye’yi yardıma çağırır. En son Türk bayrağı dikeriz ata topraklarına (x
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrailliler, Tel Aviv'de Netanyahu karşıtı gösteri düzenledi
DHKP-C’den yargı mensuplarına tehdit: Kefen giyeceksiniz