EMA tarih verdi! AstraZeneca aşısında kriz: 20'den fazla ülke kullanımını askıya aldı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Başkanı Emer Cooke, birçok ülkenin kullanımını durdurduğu AstraZeneca aşısına dair yaptığı açıklamada, "Nihai karar Perşembe günü verilecek. Aşının faydaları risklerinden daha fazla" dedi. Oxford Üniversitesi ile ortak geliştirilen aşının kan pıhtısına yol açtığı iddiaları sonrası, 20'den fazla ülke aşısının kullanımını askıya almıştı.

EMA tarih verdi! AstraZeneca aşısında kriz: 20'den fazla ülke kullanımını askıya aldı
EMA tarih verdi! AstraZeneca aşısında kriz: 20'den fazla ülke kullanımını askıya aldı
GİRİŞ 16.03.2021 16:46 GÜNCELLEME 16.03.2021 16:48

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca aşısıyla ilgili merakla beklenen basın toplantısında, bu aşının kan pıhtısına yol açtığı iddialarıyla ilgili bir kanıt bulunmadığını vurguladı. EMA Başkanı Emer Cooke, aşı olanlar arasında görülen kan pıhtısı vakalarının oranının, genel nüfusta görülene kıyasla daha yüksek olmadığını belirtti. Cooke, aşının salgına karşı faydalarının olası yan etki riskinden daha yüksek olduğunu vurguladı.

"İNCELEME PERŞEMBE GÜNÜ SONLANACAK"

Cooke, AstraZeneca aşısını yaptıran kişiler arasında nadir görülen kan pıhtısı vakalarına dair incelemenin sürdüğünü, aşıyla bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi için uzmanlardan yardım istendiğini belirtti, Avrupa çapında görülen tüm şikayetlerin vaka vaka incelendiğini duyuran Cooke, uzmanların perşembe günü bir sonuca varmasının beklendiğini söyledi.

İnceleme tamamlanmadan basın toplantısı düzenlemesinin "aşının güvenliğine dair görülmemiş bir ilgi olmasından" kaynaklandığını söyleyen Cooke, EMA'nın pıhtı vakalarına dair ön sonuçları incelediğini ve "AstraZeneca aşısının faydalarının yan etkilerden fala olduğuna inandıklarını" vurguladı.

Cooke, yan etki görülmesinin istatistiksel açıdan normal olduğuna dikkat çekerek, "Milyonlarca kişiye aşı yaptığınız koşullarda böyle bir durum beklenmedik değildir. Aşılamadan sonra hastalık görülmesi kaçınılmazdır" dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Azerbaycan'da 14 şehit verilmişti! Helikopter enkazının görüntüleri paylaşıldı
Araç sahipleri dikkat! İndirim geliyor