Bakan Koca haklı çıktı! Ülkeler peş peşe iptal etmeye başladı

Kanda pıhtılaşmaya yol açtığı iddialarının ardından AstraZeneca'nın KOVID-19 aşısının kullanımını durduran ülke sayısı 21'e yükselmişti. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise Aralık ayında bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'AstraZeneca' aşısını ucuz olduğu halde güvenilir bulmadıkları için almadıklarını söylemişti.

GİRİŞ 16.03.2021 12:47 GÜNCELLEME 16.03.2021 15:12
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Covid-19'a karşı geliştirilen ilk iki aşıdan olan İngiliz AstraZeneca aşısını Türkiye almamayı tercih etmişti. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca geçen aralıkta bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'AstraZeneca' aşısını ucuz olduğu halde güvenilir bulmadıkları için almadıklarını söylemişti. Bazı bilim insanları bu açıklamasından dolayı Bakan Koca'yı  'güvenlik bilgilerinden habersiz'  diyerek sert şekilde eleştirmişti. Ancak aradan geçen süreçte, aralarında İngiltere, Almanya ve Fransa'nın da olduğu bir çok Avrupa ülkesi bu aşının kullanımını sağlık sıkıntıları nedeniyle geçici olarak durdurdu.

BAKAN KOCA ARALIK AYINDA UYARMIŞTI

Bakan Dr. Fahrettin Koca, Aralık ayında yaptığı açıklamada, “Moderna ve AstraZeneca aşısını neden alamadık?” sorusuna şu yanıtı vermişti: “Moderna yurt dışına vermiyor. AstraZeneca vermek istiyor. Almaktan yana olmadım. Bekletiyorum. Vatandaşıma, ‘Yüzde yüz güvenebilirsiniz. Ben de yaptırmak istiyorum’ diyebileceğim bir aşı olma noktasında, daha emin değil dünya. Uzun vadeli bağışıklık sonuçlarını bilmiyoruz. Erken dönem başarı sonuçlarını dünya göremedi.” 

Avrupa'da aşı alarmı! Ülkeler peş peşe duyurdu: Durduruldu

Bakan Koca'nın bu açıklamasına bazı bilim insanlarından tepkiler gelmişti. Aşıların güvenlik bilgilerinden habersiz olduğu ileri sürülen Bakan Koca, sert eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak, şimdilerde Bakan Koca'yı doğrular nitelikte gelişmeler yaşanıyor.  'AstraZeneca' aşısının kullanımı İrlanda, Norveç, Endonezya, Avusturya, İzlanda, Lüksemburg,  Litvanya, Romanya, Hollanda, Bulgaristan, İtalya, Portekiz, İspanya, Danimarka, Fransa ve Almanya'da geçici olarak durduruldu.

NEDEN DURDURULDU?

Durdurma gerekçesi; aşının kanda pıhtılaşma yaratıp derin damar tıkanıklığı ve Akciğer Embolisi gibi hastalıkların riskini artırıyor olabileceği kuşkusu... AstraZeneca firmasıysa, söz konusu vakalarla aşı arasında doğrudan bir bağlantının bulunmadığını vurguluyor. Firma, bu oranın, söz konusu şikâyetlerin normal nüfusta görülme oranından yüksek olmadığını vurguladı.

DERİN VEN TROMBOZU, PULMONER EMBOLİ NEDİR?

Derin ven trombozu, özetle, kan akışının azalmasına bağlı olarak damarlarda kan pıhtısının oluşması anlamına geliyor. Genellikle bacaklarda görülen bu durumda, pıhtının koparak kendi başına damarlarda hareket edip bir organa kan akışını tıkama ihtimali bulunuyor. Bu duruma da emboli adı veriliyor. Pulmoner emboli ise kalpten akciğere giden damarların pıhtı tarafından tıjanması anlamına geliyor. Pulmoner emboli, akciğerdeki oksijen seviyelerini etkiliyor ve potansiyel olarak öldürücü olabiliyor. Baş dönmesi, göğüs sıkışması, nefes darlığı ve öksürük gibi semptomlarla kendini gösterebiliyor.

ETİKETLER
iptal koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • ismet 10 ay önce Şikayet Et
  işi ehline vermek bu olsa gerek darısı diğer bakanlıklara
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Saglik bakanimiz disisleri bakanimiz icisleri bakanimiz bunlarin yeri ayri sevdigim isimler
  Cevapla
 • Arda 10 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım herkes ağzına geleni konusuyo her konuda .bilir bilmez
  Cevapla
 • Hakan 10 ay önce Şikayet Et
  Aşı değil Bağışıklık sistemi nin güçlü olması Korur
  Cevapla
 • Ekrem 10 ay önce Şikayet Et
  Ona eskiden "vücudun mukavemeti" denirdi. Güçlü veya zayıf olabilecek olan budur. Bağışıklık ise tamamen farklı birşey. Bir insanın bir hastalığa bağışıklığı vardır veya yoktur. Önceden geçirmiştir veya tabii olarak bağışık olabilir. Bunun bir sistemi olmaz. Maalesef Türkçemizdeki erozyonun son örneklerinden biridir bu.
  Cevapla
 • mhhhh 10 ay önce Şikayet Et
  Helalll olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 19 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Vaka sayıları yeniden yükselişte
2022 Ford Mondeo görücüye çıktı! İşte özellikleri