Tarihi zirve başladı! ABD'den Türkiye'ye sıcak mesaj, NATO'dan S-400 açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile bazı konularda anlaşmazlık yaşadıklarının bir sır olmadığını söyleyerek, "Türkiye'yi NATO ve ABD'ye yakın tutmak, hem Ankara'nın hem de bizim çıkarımıza" dedi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, Türkiye konusunda bazı görüş ayrılıkları ve özellikle S-400 hava savunma sisteminin tedariki ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler konusunda endişeler bulunduğunu ifade etti.

Tarihi zirve başladı! ABD'den Türkiye'ye sıcak mesaj, NATO'dan S-400 açıklaması
Tarihi zirve başladı! ABD'den Türkiye'ye sıcak mesaj, NATO'dan S-400 açıklaması
GİRİŞ 23.03.2021 14:11 GÜNCELLEME 24.03.2021 17:10
Bu Habere 168 Yorum Yapılmış

Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi bugün başladı.

Zirvede açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile anlaşmadıkları bazı konular olduğunu söyleyerek, "Türkiye'yi yakın bir müttefik olarak tutmak ABD ve NATO'nun çıkarına" dedi.

Son dakika haberi: İncirlik'teki nükleer bombalarla ilgili flaş gelişme

Ankara ile yaşadıkları sorunların bir sır olmadığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin değerli bir müttefik olduğuna vurgu yaparak, "NATO'da kalmak Ankara'nın da çıkarına" ifadesini kullandı.

Ankara ile yaşanan krizlerin çözümü için NATO'nun etkili bir araç olduğunu söyleyen Blinken, "Doğu Akdeniz'de gerginliği azaltma konusunda ne kadar etkili bir rol oynadığını gördük" dedi.

Jens Stoltenberg ile Antony Blinken'ın düzenlediği ortak basın toplantısından bir kare

NATO'DAN S-400 AÇIKLAMASI: ENDİŞELİYİZ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, Türkiye konusunda bazı görüş ayrılıkları ve özellikle S-400 hava savunma sisteminin tedariki ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler konusunda endişeler bulunduğunu ifade etti. Kendisinin de Türk yetkililerle bu konuları ele aldığını belirten Stoltenberg, "NATO, müttefiklerin oturup sorunlarını konuşma ve çözüm bulmaya çalışmaları için önemli bir platform görevi üstleniyor" dedi. Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de çatışmayı önlemek için kurulan mekanizmanın önemli olduğunu belirtti. Siyasi görüş ayrılıklarının üstesinden gelmek için güçlü kurumlara ihtiyaç olduğunu belirten Stoltenberg, "NATO, tüm görüş ayrılıklarına rağmen temel görevi olan ortak savunmayı sağlamayı başarıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu ve Blinken, toplantı başlamadan önce ayaküstü kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

BIDEN YÖNETİMİ İLE ANKARA ARASINDA İLK TEMAS

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yarın bir görüşme gerçekleştirecek. Bu görüşme, Biden yönetimi ile Ankara arasındaki ilk temas olacak.

Çavuşoğlu ve Blinken ikilisi bugün ise, toplantı başlamadan önce ayaküstü kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 168
 • kalender 7 ay önce Şikayet Et
  S400 leri neden istemiyorlar bize saldırmak gibi bir niyetleri mi var ki bir tehdid olara görüyorlar. Biz de atom bombaların dan endişeliyiz onlar da onlardan vaz geçsin .S400 istemiyorlar sa kesinlikle bir sıkınrı var demektir tersine daha fazla almalı ve kendimiz daha iyilerini geliştirmeliyiz. Türkün türk den başka dostu yok..
  Cevapla
 • osmanlı 9 ay önce Şikayet Et
  dertleri s 400 değil türkiye bağımsız olacak bizim kontrölümüzden çıkacak silahta satamayacağız fetöyü ve darbeyide yendiler şimdi ne yapacağız bu çıkarcıların amacı bu hala kendilerini düşünüp bide yaptırım demezlermi basit paragöz insanlar
  Cevapla
 • Logan 9 ay önce Şikayet Et
  Bunlar endişesiyseler bilin ki doğru yoldayız
  Cevapla
 • Mert 9 ay önce Şikayet Et
  Türkiye neden hemen şunu öne sürmüyor S400 için endişelenenlere; Yunanistan ın kaç yıldır S300 ve diğer Rus silahlarına sahip olduğu bilinirken ; ve Yunanistan bir NATO ülkesi peki Yunanistan için neden endişe duymuyorlar ? Bu iki yüzlülüğün nedeni ne? Sor kardeşin yüzlerine bakarak
  Cevapla
 • Vatandas 9 ay önce Şikayet Et
  Dilediğimiz stoltenbergi daha önce istediği silahı almak Türkiyenin kendi seçeneği diyordun.biden sanada mi çomak soktu.dilin değişti. S400 yetmez s400 de gerek abd bize havadan koalisyona vuracak.önlem alın aptalca olmayın. Abd bize dış biliyor.ne zaman pkk devlet ilan etsin işte o zaman abd bize saldıracak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MEB'den seçmeli ders tercih işlemleri hakkında açıklama
İran Türkiye'ye gaz arzını durdurdu: Sebebi açıklandı