ABD ve AB anlaştı! Josep Borrell'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz mesajı

Son Dakika haberi; Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile iş birliğindeki çıkarları temelinde ABD ile AB'nin Doğu Akdeniz'de gerginliğin kalıcı şekilde düşürülmesi için birlikte çalışacağını söyledi.

GİRİŞ 24.03.2021 23:30 GÜNCELLEME 24.03.2021 23:33
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Borrell ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Brüksel'de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Borrell, toplantıda ele aldıkları konular arasında Doğu Akdeniz'in de bulunduğunu belirtti.

"TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE ABD İLE EL ELE"

Borrell, "Doğu Akdeniz konusunda gerginliğin kalıcı olarak düşürülmesi için Türkiye ile iş birliği ve karşılıklı çıkara dayalı bir ilişkideki çıkarlarımız temelinde (ABD ile) el ele vererek çalışacağız." dedi.

AB'den ahlaksız teklif: Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de taviz verin yoksa...

- ÇİN VE RUSYA'YA KARŞI AB-ABD BİRLİKTELİĞİ

Birçok konuda görüş alışverişi yaptıklarını kaydeden Borrell, önemli bir karar aldıklarını belirterek, "Sınamalar ve fırsatları değerlendireceğimiz bir forum olarak Çin konulu ABD-AB Diyaloğunu kurma konusunda mutabık kaldık." diye konuştu.  

AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell

Borrell, insan hakları, güvenlik, ekonomi ve Çin ile yapıcı görüşmeler dahil birçok alanda ABD ile AB arasında üst düzey temas yapılacağını bildirdi.

Rusya konusuna değinen Borrell, "Rusya'nın zıtlaşan tavrına karşı ve bu yolu terk etmesini teşvik edecek çabalarımızı koordine etme konusunda mutabık kaldık." ifadesini kullandı.

Borrell, ABD'nin İran nükleer anlaşmasına dönmesine yönelik çalışmalar yürüteceklerini, ABD'nin Avrupa Birliği Savunma Girişimi'ne olası katılımını desteklediklerini ve bu yöndeki diyaloğu ilerleteceklerini söyledi.

Afganistan barış sürecini ileri taşımak için iş birliğini artıracaklarını kaydeden Borrell, Etiyopya ve Batı Balkanlar gibi konuları da görüştüklerini sözlerine ekledi.

Doğu Akdeniz'de oyun değişti! Rum-Yunan ortaklığı için kötü senaryo

- "ÇİN'E KARŞI EN ETKİLİ YOL BİRLİKTELİK"

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da çok geniş bir çerçevede değerlendirmeler yaptıklarını, ABD ve AB'nin en yakın ortaklar olduklarını dile getirdi.

Blinken, "Rusya'nın özelikle komşularına karşı saldırganlığı hakkındaki ortak endişelerimizi, İran'ın nükleer silah edinmesinin önlenmesi hedefimizi, iklim değişiminin acilen ele alınması ihtiyacını ve hepimizin dahil olduğu hukuk temelli düzene yönelik sınamaları konuştuk." dedi.

Çin ile ilgili ABD-AB Diyaloğu kurulmasında mutabık kaldıklarını teyit eden Blinken, "Pekin'e karşı birlikte çalıştığımızda en etkili yaklaşımı sergileyebiliriz." şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 42
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Nato nun cani cehenneme
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Size kahve ismarlayalim diyeceğiz amma bizde size pişirilecek kahve sizdede içecek ağiz yok
  Cevapla
 • Adnan 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz karar verene kadar biz o doğalgaz rezervini bitiririz. Merak etmeyin.
  Cevapla
 • Halil 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa pisliğin sömürgeciliğin başı. Defolup gitsinler, bizim burada sınır komşumuz değiller.
  Cevapla
 • esven 2 yıl önce Şikayet Et
  Sırtlan sürüleri, gidin kendinize başka kapı bulun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
40 günlük bebek açlıktan hayatını kaybetti! Bütün dünya İsrail vahşetini izliyor
Somali'de Türkiye ile imzalanan anlaşma sonrası kutlama töreni düzenlendi