Türkiye Harrier savaş uçaklarını almayacağını duyurdu! 'TCG Anadolu SİHA'larla donatılacak'

Gazeteci Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TCG Anadolu'nun SİHA'larla donatılacak dünyadaki ilk gemi olacağını söyledi. TCG Anadolu'ya Harrier savaş uçaklarının konuşlanmayacağını söyleyen Demir, bu gemiyi yaparken çok tecrübe kazanıldığını söyleyerek, "L-400'den edindiğimiz tecrübelerle belki daha büyük bir gemi (uçak gemisi) yapmak da mümkün" dedi.

Türkiye Harrier savaş uçaklarını almayacağını duyurdu! 'TCG Anadolu SİHA'larla donatılacak'
Türkiye Harrier savaş uçaklarını almayacağını duyurdu! 'TCG Anadolu SİHA'larla donatılacak'
GİRİŞ 25.03.2021 11:23 GÜNCELLEME 25.03.2021 14:56
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gazeteci Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

YouTube'da yayınlanan programda, TCG Anadolu (L-400) ve Harrier savaş uçakları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Demir, birçok kez TCG Anadolu için adı geçen AV-8B Harrier savaş uçaklarıyla ilgili son noktayı koydu.

"TCG ANADOLU EN GEÇ 2022'DE ENVANTERDE"

Demir'in Hakan Çelik'e yaptığı açıklamalarından satır başları;

"Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'yu envanterimize kattığımızda, Türk Deniz Kuvvetleri daha da güçlenecek. Salgın ortamı projeyi biraz etkiledi, planlanan tarih 2022’lerin sonu idi. Lakin ilk kaynakta Sayın Cumhurbaşkanımız, tersane ile pazarlık yaparak bu tarihi öne çektiler. Salgına rağmen bu öne çekilen tarihi tutturmaya çalışıyoruz. 2021 yılı bitmeden TCG Anadolu'yu envantere almaya çalışacağız. Şu anda 2022 yılı garanti bir tarih ama bu tarihi öne çekmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

TCG Anadolu

"REİS SINIFI DENİZALTILAR GELİYOR"

Deniz Kuvvetlerimiz bölgesel anlamda en kuvvetli donanmalardan bir tanesi. Örneğin Denizaltı filomuza Akdeniz'deki en iyi filolardan bir tanesi diyebiliriz. Şimdi daha da güçleniyor, Reis sınıfı denizaltılarımız geliyor. Bu kabiliyetlerimiz artarak devam ediyor ve yeni devreye girecek denizaltılarımız ile, Anadolu gemimiz ile bu kabiliyet daha da artacak.

Reis sınıfı denizaltı

DÜNYADA BİR İLK: TCG ANADOLU SİHALARLA DONATILACAK

TCG Anadolu ilk tasarım formatı ile bir Havuzlu Çıkarma Gemisi idi. Üzerinde helikopterler de taşıyabilen, içinde çıkarma gemileri olan ve Zırhlı Personel Taşıyıcılar da koyabileceğiniz bir platformdu. Şimdi biz buna oyun değiştirici bir unsur olarak S/İHA'ları katıyoruz. İnşallah gemi hizmete girdikten çok kısa bir süre sonra helikopterlerden başka bir hava gücünü de buraya konuşlandırmış olacağız. Bu kabiliyet geminizin herhangi bir harekat ortamında çıkarma yapabilmesini, helikopterlerle operasyon yapabilmesini, hava savunma sistemi kullanabilmesini ve havada vurucu güç oluşturmasını sağlar ki bu da bir platformdan arzulayacağınız bütün unsurları üzerinde taşımış demektir. Böyle bir platforma S/İHA konuşlandırma dünyada bir ilk olacak.

Türkiye TCG Anadolu'yu SİHA'larla donatacak

HARRİER İLE İLGİLENMİYORUZ AMA!

Malum Harrier'lar çok eski bir tasarım ve açıkçası Harrier ile ilgilenmiyoruz. Ama TCG Anadolu gibi bir gemi üzerine, TCG Anadolu'dan edindiğimiz tecrübelerle belki daha büyük bir gemi yapmak da çok mümkün. Uçak gemisine yakın bir gemiden bahsediyoruz. Onun üzerine konuşlandırılacak sistemler ile ilgili ayrı çalışmalar yapılabilir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çeşitli beyanları var uçak gemisi konusunda biliyorsunuz. TCG Anadolu klasik anlamda bir uçak gemisi olmayacak ama tabii bu noktada harekat ihtiyaçları ile beraber çalışılır, ne tür bir gemi ile ne yapılabilir o da ihtiyaç makamları ile beraber konuşulacak bir konu."

Harrier savaş uçağı

YORUMLAR 15
 • Ercan 3 yıl önce Şikayet Et
  demekki 2. savas gemisi yolda, Masallah
  Cevapla
 • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
  Hisar ve koral 'da kesin olmalı dev savaş gemimizde. Tezim şu. Kara her zaman en önemli savunma unsurudur. Bu yüzden derim ki, her bir askerimiz özel kuvvetler birliği gibi yetişmeli. Ermenistan tokadı iyi yedi. Benim çekincem israil ve yunanistan. Hatay ve Ege 24 saat tetikte, alarmda olmalı. Ingiltere tehlikesi 15 temmuz ve Ersin Tatar Başkan ile bitmiştir. AB Gurbetçilere mahkum sesi çıkamaz. Abd çöküyor. Müslümanlar uyanırsa musallat olanlar kaçacak delik arar hale gelecek inşaAllah.
  Cevapla
 • BALTACI 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten vermiyeceklerdi. Kedi uzanamadigi cigere MINDAR derimis,
  Cevapla
 • erkan 3 yıl önce Şikayet Et
  yav he he. bi bitmediniz başörtüydü laiklikti diye diye 80 sene debelenip durduk.
  Cevapla
 • Gürkan 3 yıl önce Şikayet Et
  Mundar değil, mundar
  Cevapla
 • Balaban 3 yıl önce Şikayet Et
  Savaşın kazananı olmaz ama caydırıcılık için savunma sanayiye yatırıma kimse hayır demez
  Cevapla
 • Mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  Kusura bakmayin ama CHP ve hdp der.
  Cevapla
 • demode uçaklar. 3 yıl önce Şikayet Et
  artık hiç bir ülke abd den savaş uçağı almıyor. türkiyeden silahlı insansız hava aracı yani siha alıyorlar. çünkü insanlı uçaklar demode oldu.
  Cevapla
 • sefer 3 yıl önce Şikayet Et
  istediğin kadar gül baltacı bunu söyleyen kendi medyası azıcık kafanızı sol medyadan kaldırın
  Cevapla
 • Hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Baltacı lakaplı zat , senin gibiler ancak türkiyenin başarılarını adın gibi baltalamaya çalışır. Hani kimse savaş uçağı almıyor biraz yanlış bir ifade olmuş ama günümüz de insan kaybetmeden yapılmaya çalışılan savaşlara doğru bir kayma var.. insansız her türlü aracı olan ve geliştiren ilerde güçlü ve caydırıcı güç olacaktır.
  Cevapla
 • BALTACI 3 yıl önce Şikayet Et
  Sabah, sabah epey güldürdün beni yahu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan son dakika Rusya ve Çin açıklaması! Flaş 3. Dünya Savaşı uyarısı
Sokak köpekleri düzenlemesi Meclis'te: AK Parti'den 17 maddelik teklif!