Dünya ticareti tıkanmıştı! Süveyş Kanalı ile ilgili önemli gelişme

Yetkililer, Süveyş Kanalı'nda salı günü karaya oturan The Ever Given adlı geminin dümeni ve pervanesinin yeniden çalışmaya başladığını duyurdu.

GİRİŞ 27.03.2021 18:40 GÜNCELLEME 28.03.2021 00:34
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Süveyş Kanalı Genel Müdürlüğü'nden gelen açıklamada dün akşam operasyon durdurulmadan önce geminin arka kısmının hareket etmeye başladığı bildirildi.

The Ever Given adlı nakliye gemisinin yeniden yüzdürülmesine yardımcı olmak için 14 römorkör konuşlandırıldı.

Yerli gözlem uydusu Göktürk-1 Süveyş'teki kazayı görüntüledi

Bununla birlikte, geminin karaya oturmasının ana nedeninin şiddetli rüzgar değil, teknik bir sorun ya da insan hatası olabileceği vurgulandı. Geminin tankındaki 9 bin ton balast suyunun boşaltığı da açıklandı.

MISIR BAŞBAKANI MUSTAFA MEDBULi'DEN AÇIKLAMA

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Uluştırma Bakanı Kamil el-Vezir ve Sağlık Bakanı Hale Zayid ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Süveyş Kanalı'nda yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan, geminin sıkıştığı alandan çıkarılması için yardım teklif eden ülkelere teşekkür ederek, "Süveyş Kanalı'ndaki gemi trafiğini mümkün olan en kısa sürede eski haline getireceğiz ve yabancı uzmanlardan yardım istiyoruz." dedi.

Süveyş Kanalı'nda büyük ve ender rastlanan bir krizle karşı karşıya olduklarını belirten Medbuli, yeni gelişmeler ve ayrıntılarla ilgili tüm dünyayı bilgilendireceklerini sözlerine ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu dün yaptığı açıklamada tüm dünya ticaretini etkileyen bu süreçte, "The Ever Given" gemisini kurtarmak ve Süveyş Kanalı'nı tekrar gemi geçişlerine uygun hale getirebilmek amacıyla, ilgili makamlardan talep gelmesi halinde Bakanlık olarak bilgi, tecrübe ve operasyon yöntemlerinin paylaşımı da dahil tüm imkan ve kabiliyetlerle yardıma hazır olduklarını ifade etmişti.

“KANALDAN GEÇMEYİ BEKLEYEN 321 GEMİ VAR”

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Korgeneral Usame Rabie, Mısır’daki Süveyş Kanalı'nda "Ever Given" adlı konteyner gemisinin karaya oturması sonucu oluşan deniz trafiğinde 321 geminin kanalı geçmek için beklediğini açıkladı.

Süveyş Kanalı'nda karaya oturmasının ardından dünya lojistik hareketine büyük darbe vuran Panama bandıralı 200 tonluk konteyner gemisi Ever Given'ın sıkıştığı yerden kurtarılması için başlatılan çalışmalar sürerken, Süveyş Kanalı İdaresi’nden konuya ilişkin açıklama geldi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Korgeneral Usame Rabie düzenlediği basın toplantısında, Süveyş Kanalı'ndaki tıkanma nedeniyle bölgede şu an da 321 geminin rotasına devam edemediğini ve kanaldan geçmek için sırada beklediğini söyledi. Rabie, geminin karaya oturmasının ana nedeninin bölgede etkili olan şiddetli rüzgar olmadığını, çeşitli faktörlerden kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli de Süveyş Kanalı'nda yaşanan krize yönelik açıklamasında, geminin sıkıştığı alandan çıkarılması için yardım teklif eden ülkelere teşekkür etti. Medbuli, kanaldaki gemi trafiğinin en kısa sürede normale dönmesini umduklarını söyledi.

EN AZ 2 GİRİŞİMDE BULUNULACAK

Kanalda geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik çalışmalarda en az 8 büyük römorkör ve kazı ekipmanı kullanılırken, şu ana kadar söz konusu çabaları başarısız oldu. Mısır medyasına yansıyan haberlerde, yükselen dalgaları kullanarak gemiyi kurtarmak için en az 2 girişimde bulunulacağı öne sürüldü.

 - NE OLMUŞTU?

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev bir konteyner gemisi ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

"The Ever Given" isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart'ta geminin yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı'ndaki seyrüsefer trafiğinin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde "zorluklarla karşılaşıldığını" bildirmişti.

KAYNAK: AJANSLAR
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Hakkı An 6 ay önce Şikayet Et
  Alternatif yol; İPEKYOLU-HAZAR Denizi-DON/VOLGA kanalı-AZAK denizi-KARADENİZ-İSTANBUL-AKDENİZ veya HAZAR-VOLGA-karayolu ile Baltık denizi (ama Ruslar çalışmıyor bu yollar için) Alternatif şart. Çin in büyüyen ticaret hacmi bunu dayatıyor.
  Cevapla
 • Türk 6 ay önce Şikayet Et
  Bu kasıtlı yapılmış bi durum
  Cevapla
 • Savaş 6 ay önce Şikayet Et
  itsrail de anlaşalım.
  Cevapla
 • Faruk Sakarya 6 ay önce Şikayet Et
  Bu işin arkasında kesinlikle israil var. Görün, bakın 2-3 ay içinde israil süveyş kanalına alternatif kanal için düğmeye basacak. Süveyş kanalı tıkandığında sıkıntı yaşayacak ülkeler ise israil'in bu hamlesine hiç ses çıkarmayacaklar.
  Cevapla
 • gürkan 6 ay önce Şikayet Et
  basacak değil kardeşim 7 yıldır zaten yapıyo bitmek üzere
  Cevapla
 • hasan 6 ay önce Şikayet Et
  mısır demek ısraıl demek faruk gerceklerı ogren
  Cevapla
 • feyat 6 ay önce Şikayet Et
  Sanki mısırın israilden farkı var
  Cevapla
 • Satranç 6 ay önce Şikayet Et
  Doğu Akdenizden ilerde çıkarılacak olan hidrokarbon gazının taşınmasında Süveyş kanalı gemi trafiğine yetersiz kalacağı için, şimdiden yerini yapıyorlar. O zamana gelmeden alternatif kanallar açılacak. Artık dünyanın yeni merkezi Asya. Tüm önemli dünya gelişmeleri ve gündemi bizimde parçası olduğumuz bu bölgelerdir. Çok dikkatli olmamız lazım beş kere düşünüp bir kerede yapmalıyız. Artık iç konulardan çok dış konularla meşgul olacağız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe tarafından böyle karşılandı
Orgeneral Yaşar Güler: Bu değerli hizmetler her zaman saygıyla ve hürmetle anılacak