AstraZeneca skandalı itiraf etmişti, İngiltere 30 yaş şartı getirdi

İngiltere'de 30 yaşın altındaki kişilere AstraZeneca aşısı yerine alternatif başka bir Covid-19 aşısının uygulanması önerildi.

AstraZeneca skandalı itiraf etmişti, İngiltere 30 yaş şartı getirdi
AstraZeneca skandalı itiraf etmişti, İngiltere 30 yaş şartı getirdi
GİRİŞ 07.04.2021 19:07 GÜNCELLEME 07.04.2021 19:13
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İngiltere'de İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), AstraZeneca korona virüs (Covid-19) aşısısın “kan pıhtılaşmasıriski nedeniyle 30 yaşın altındaki kişilere yapılmamasını ve söz konusu kişilere farklı bir aşının uygulanmasını önerdi.

İngiltere'de İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) 30 yaşın altındaki kişilere AstraZeneca aşısı yerine alternatif başka bir Covid-19 aşısının uygulanmasını önerdi. AstraZeneca aşısının 30 yaşın altındaki kişilere uygulanmasıyla nadir olan kan pıhtılaşma riskinin arttığını belirten MHRA, 18-29 yaşları arasındaki kişilere, mümkün olan başka bir alternatif aşının uygulanmasını önerdi.

İLK DOZU ALANLAR İKİNCİ DOZU DA ALACAK

AstraZeneca aşısının ilk dozunu almış kişilerin ise aşının 2. dozunu almaları gerektiğini bildiren MHRA, ilk dozdan sonra yalnızca kan pıhtılaşması yaşayanların aşılanmaması gerektiğini, kan hastalığı olan ve pıhtılaşma riski taşıyan kişilerin öncelikle doktorlarına danışmaları gerektiğini kaydetti.

EMA'dan kan pıhtılaşması açıklaması: Aralarında bağ var!

KAN PIHTILAŞMASI İLE AŞI BAĞLANTISI GİDEREK GÜÇLENİYOR

Henüz aşının kan pıhtılaşmasına neden olduğuna dair bir kanıtın olmadığını aktaran MHRA, bağlantının giderek güçlendiğini belirtti. Aynı zamanda aşının yan etkilerinin son derece nadir olduğunu ve aşının etkinliğinin kanıtlandığını belirten MHRA, aşı olmanın büyük çoğunluk için hala faydalı olduğunu ifade etti.

79 KİŞİDE KAN PIHTILAŞMASI GÖRÜLDÜ

MHRA tarafından kan pıhtılaşmasının araştırıldığı bir incelemede, Mart ayı sonunda 79 kişide AstraZeneca aşısını olduktan sonra nadir görülen kan pıhtılaşmasının tespit edildiği, 19 kişinin ise hayatını kaybettiği belirtildi. Kan pıhtılaşma vakalarının yaklaşık üçte ikisinin kadınlarda görüldüğü, hayatını kaybedenlerin ise 18 ile 79 yaşları arasında olduğu ifade edildi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Serkan Özkan 1 hafta önce Şikayet Et
    Deneyi tamamlayın diyor
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan kabine değişikliği konusunda en baştaki fikrini değiştirdi mi?
Dev anlaşma! (20 Nisan  2021 Günün Önemli Gelişmeleri)