Beştepe'deki 'koltuk krizinde' sürpriz gelişme! Baş aktör Michel son noktayı koydu

Almanya'nın Der Spiegel dergisi "koltuk krizini" detaylı bir makaleyle okuyucularına aktardı. AB Konseyi Başkanı Michel de "Sorun Türkiye kaynaklı değil" dedi.

GİRİŞ 10.04.2021 09:35 GÜNCELLEME 10.04.2021 10:50
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış
 • Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki çeşitli sorunların görüşülmesi için, Michel ve Leyen Türkiye'ye geldi.
 • Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdiler. Toplantı 1 saate yakın sürdü. Görüşmeye "koltuk krizi" damga vurdu.
 • Bu fırsata çevirmeye çalışan yabancı basın Leyen'in ayakta kalmasına Türkiye'nin sebep olduğunu iddia etti.
 • Ancak gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Çavuşoğlu, "AB'nin istediği protokolü uyguladık" dedi.
 • Yeni açıklama yapan Charles Michel, "Sorun Türkiye kaynaklı değil" dedi.
 • Alman Der Spiegel gazetesi ise, sorunun Michel ve Leyen arasındaki rekabetten kaynaklandığını belirterek, "Avrupa Birliği dünya sahnesinde kendisini nasıl komik duruma düşürüyor" ifadelerini kullandı.

Almanya'nın Der Spiegel dergisi "koltuk krizini" detaylı bir makaleyle okuyucularına aktardı. Derginin Brüksel temsilcisi Markus Becker imzalı makalede "Avrupa Birliği dünya sahnesinde kendisini nasıl komik duruma düşürüyor" başlığı kullanıldı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in ziyaret sırasında kandırıldığını belirten Becker, bunun bir güç mücadelesinin sonucu olduğunu söyleyerek, "Hata Erdoğan'da değil, AB Konseyi Başkanı Charles Michel'de" ifadelerini kullandı.

"MICHEL DAHA FAZLA ROL İSTİYOR"

Yazıda von der Leyen ile Michel arasında uzun süredir bir anlaşmazlık bulunduğu, bunun temel sebebinin dış politikadaki görüş ayrılıklarına dayandığı belirtildi. Michel'in AB zirveleri dışında daha fazla etkin rol almak istediği, bunun için de von der Leyen'i gölgede bırakmaya çalıştığı aktarıldı.

Beştepe'deki 'koltuk krizinin' perde arkası ortaya çıktı, Türkiye'den tepki

İkilinin Türkiye ziyaretinde beraberlerinde gelen heyette Michel'in çalışanlarının bulunduğu ve protokolle ilgili ayarlamaları Türk heyetiyle birlikte bu isimlerin gerçekleştirdikleri ifade edildi.

MICHEL'DEN YENİ AÇIKLAMA

AB liderlerinin Türkiye ziyaretinin ardından oturma düzeni ile ilgili yaşanan tartışmaya ilişkin Michel'den açıklama geldi. Belçika'da bir televizyon kanalına konuk olan Michel, "Benim protokol yetkililerim Türk yetkililerle bir araya gelerek düzenlemeleri çalıştı. Ama oturma düzeninin böyle olacağını düşünemedim. Türkiye bütün ziyaretimiz esnasında gereken ehemmiyeti gösterdi, bunu inkar edemem. Türkiye'den kaynaklı kasti küçük düşürücü bir eylem yoktu" dedi.

"TÜRKİYE MAĞDUR EDİLDİ"

Fransız L'Opinion gazetesi ise, Türkiye'nin, Michel ile Leyen arasındaki kavganın mağduru olduğunu yazdı.

Fransız gazetesi: Koltuk krizinde Türkiye mağdur edildi!

KOLTUK KRİZİNDE NELER YAŞANDI?

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirmişti. Yaklaşık 1 saat süren bu toplantıya ise "koltuk krizi" damga vurmuştu. Türkiye'yi her fırsatta suçlamaya meyilli uluslararası basın, bu durumu fırsata çevirmek istedi. Amerika ve Avrupa basını, "Von der Leyen küçümsendi, kanepeye sürüldü" gibi ifadeler kullanarak, Ankara'yı suçlu göstermeye çalıştı. Ancak gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Türk yetkililer ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Çok haksız ithamlar var. Türkiye köklü bir devlettir. Türkiye ilk defa misafir ağırlamıyor. Türkiye'de yapılan görüşmelerde, hem uluslararası protokol hem de Türk misafirperverliğinin getirdiği usuller uygulanır. Protokol birimlerimiz önceden bir araya geldi. Görüşmede uygulanan protokolde de AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır. Nokta. Biz AB'nin kendi içindeki uygulamasına karışmayız. Bunu da Türkiye'ye yönelik bu ithamlar olmasaydı bu kadar net açıklamayacaktık" demişti.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Enver 2 ay önce Şikayet Et
  Kovit önlemi için biraz mesafe uygulanmış hepsi bu .ne çok mesele yapıldı ?
  Cevapla
 • Aziz 2 ay önce Şikayet Et
  Iy yapmış Türkiye, Avrupa Birliği yerini bilsin. Kendilerini ne zanediyor.
  Cevapla
 • Hacivat 2 ay önce Şikayet Et
  Von derr leyen cok nazik davrandi sasirsada bozuntuya vermedi böylelikle büyüklügünü gösterdi Michel denen karaktersize gelince önce bayan oturur sonra sen bu Protokole gelince yok muydu bir koltuk daha neden böyle planlandi amac ne idi arkasini bilmiyoruz avrupa sözünü tutmadi türkiyeyi istedi gibi yöneteceni sandi kandirdi dolandirdi terörü destekledi darbe ve yaptirimla mülteci ile türkiyeyi yiprati cavusogluna almanyada haksizlik yapildi cok sebebi var koltuk krizine yol acacak
  Cevapla
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  ECEVİT CLİNTON un karşısında ayakta el pençe divan hocasından korkan eski ilk okul çocuğu gibi duruyorken .CLİNTON edepsizce koltuğun koluna oturmuştu onu hiç eleştirmediler batılılar.Milletin onurunu ayaklar altına almıştı başbakan.ne günler gördü Türkiye
  Cevapla
 • Emekli 2 ay önce Şikayet Et
  Aslında şeytanlık daha CUMHURBASKANIMIZLA görüşmeye gelen o iki yüzlü herifin ellerini arkasına bağlanmasında başlamıştı.bir tanede bizde var öyle bir genel müdür...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da deprem! Vali Yerlikaya'dan son dakika açıklaması
Son dakika haberi: Mardin ve Van'da iki araçta patlayıcı ele geçirildi