Beştepe'deki 'koltuk krizinin' perde arkası ortaya çıktı, Türkiye'den tepki

Charles Michel ve Ursula von der Leyen'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe'deki görüşmesinde yaşanan "koltuk krizinin" yansıtıldığı gibi olmadığı ortaya çıktı.

Beştepe'deki 'koltuk krizinin' perde arkası ortaya çıktı, Türkiye'den tepki
Beştepe'deki 'koltuk krizinin' perde arkası ortaya çıktı, Türkiye'den tepki
GİRİŞ 08.04.2021 10:30 GÜNCELLEME 09.04.2021 08:23
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki çeşitli sorunların görüşülmesi için, AB'den iki önemli isim geçtiğimiz gün Türkiye'ye geldi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan'la görüştüler! AB'den Türkiye açıklaması: Biz hazırız

Yaklaşık 1 saat süren bu toplantıya ise "koltuk krizi" damga vurdu.

Türkiye'yi her fırsatta suçlamaya meyilli uluslararası basın, bu durumu fırsata çevirmek istedi. Amerika ve Avrupa basını, "Von der Leyen küçümsendi, kanepeye sürüldü" gibi ifadeler kullanarak, Ankara'yı suçlu göstermeye çalıştı.

LEYEN VE MICHEL ARASINDAKİ REKABET KRİZİN ÇIKMASINA NEDEN OLDU

İşin aslı ise sonra ortaya çıktı. Middle East Eye'dan (MEE) Ragıp Soylu'ya konuşan Türk yetkili, yaşananların perde arkasını anlattı.

AB protokolüne göre Leyen ve Michel aynı düzeyde yetkililer. Ancak aralarındaki çekişme, rekabet Beştepe'de krize dönüşmesine neden oldu.

MEE'ye konuşan Türk yetkili, sorumluluğun kendilerinde olmadığını ve bu krizin tamamen AB delegasyonunun hatası olduğunu söyledi:

"Michel'in ekibi ziyaret öncesinde Türkiye'ye geldi. Oturma düzeni konusunda protokolle anlaşıldı. Fakat görüşmede von der Leyen'in ekibinden kimse yoktu. Olay krize dönünce yeni bir oturma düzeni teklif edildi. AB delegasyonuna, 'öğle yemeğinde Michel ve von der Leyen, Erdoğan'ın tam karşısına eşit uzaklıkta otursun' denildi. Ancak Michel'in ekibi bunu da reddetti. Erdoğan'ın karşısına Michel oturdu. Michel'in ekibi sadece, Leyen'e aynı yükseklik ve tipte sandalye verilmesini kabul etti."

Türk yetkilinin açıklamasına AB yetkilileri cevap vermedi.

Erdoğan-Leyen-Michel görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

ÇAVUŞOĞLU: AB'NİN İSTEDİĞİ DÜZEN UYGULANDI! NOKTA

Konu ile alakalı açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Dar kapsamlı ve heyetler arası görüşmelerde her iki tarafta düşüncelerini ifade ettiler. Son derece verimli bir görüşme oldu. Protokol konusuna gelecek olursak... Çok haksız ithamlar var. Türkiye köklü bir devlettir. Türkiye ilk defa misafir ağırlamıyor. Türkiye'de yapılan görüşmelerde, hem uluslararası protokol hem de Türk misafirperverliğinin getirdiği usuller uygulanır. Protokol birimlerimiz önceden bir araya geldi. Görüşmede uygulanan protokolde de AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır. Nokta. Biz AB'nin kendi içindeki uygulamasına karışmayız. Bunu da Türkiye'ye yönelik bu ithamlar olmasaydı bu kadar net açıklamayacaktık" dedi.

Erdoğan iki AB yetkilisini de kapıda karşıladı.

AB YETKİLİSİNDEN "SORUN YOK" AÇIKLAMASI

Aslında dün Politico'ya konuşan Michel'in ekibi, "Her şey protokole uygundu" dedi. Başka bir AB yetkilisi ise, "Protokol neyse o yapıldı" demişti. 

Ancak bu konu üzerinden Türkiye'yi vurmak isteyen yabancı medya, yayınlarında gerçeği yansıtmak yerine Ankara'nın kastı varmış gibi haberler yaptı.

KAYNAK: HABER7 / ÇEVİRİ HABER
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Onemli Soru 2 hafta önce Şikayet Et
  Simdi ben anlamadim kadin erkek esitligini savunan avrupa ursula kanepede mi otursun dedi ?
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 2 hafta önce Şikayet Et
  Oturacak bir yer vermişler dua etsinler.
  Cevapla
 • temel 2 hafta önce Şikayet Et
  iyi de daha lusk yer verilmis herkes bu tip koltuk verilse daha ne ister ustelik orda ayakda olsan ne olacak her seyi haber yapmak sacmalik bir foto da bir suru seyi nasil cikarirlar daha anlamiyorum
  Cevapla
 • Hacivat 2 hafta önce Şikayet Et
  Avrupa ile tüm iliskiler askeri dahil kesilmeli mülteciler gönderilmeli Nato dan cikilmali incirlik kürecik ve liman rusyaya verilmeli düsmanimin düsmani benim dostum mantikla yola devam edilmeli
  Cevapla
 • Vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye karşı algı yapıyorlar (ıstanbul sözleşmesi ) bakın Erdoğan kadınlara saygısı yok demek ıçın çavuşoglu protokol böyle söyledıler bızde öyle yaptık dıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
23 Nisan gazete manşetleri
Skandalın ardından Miçotakis'ten açıklama! itiraf etti