Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli aşı açıklaması

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnsan deneylerinin yapıldığı yerli aşıyı tüm insanlığın hizmetine sunacaklarını açıkladı.

GİRİŞ 08.04.2021 15:28 GÜNCELLEME 08.04.2021 15:28
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, D-8 Teşkilatı 10. Zirve Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"YERLİ AŞIYI TÜM İNSANLIĞIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ"

Son bir yıldır corona virüs nedeniyle bir imtihanla karşı karşıyayız. 3 milyon insanın hayatına mal olan salgın birçok çarpıklığı gün yüzüne çıkardı. Mali zenginliğin adalet ve refahı oluşturmaya kafi olmadığı acı bir şekilde görüldü.

Vatandaşlarımıza en ileri sağlık hizmetlerini sunarken dost ve kardeş ülkeleri de kaderlerine terk etmedik. Dayanışmamızı açıkça ortaya koyduk. En yoksul ülkelere yönelik borç ertelemesinin başlamasını ve sürelerinin uzatılmasını destekledik. 

IMF ve Dünya Bankası'nda başlatılan çalışmalara katkı sağladık.Türkiye olarak insan deneylerini yaptığımız yerli aşımızı, süreçler tamamlandıktan sonra, kimsenin geride bırakılmaması ilkesiyle tüm insanlığın hizmetine sunacağız.

Ülkelerimizin en prestijli üniversitelerinin dahil olduğu 'D-8 Araştırma ve İnovasyon Öncüleri Ağı' girişimini memnuniyetle karşılıyoruz. Yenilenebilir enerji, yapay zeka, robotik, nesnelerin interneti, büyük veri, blok zincir ve nanoteknoloji gibi yenilikçi alanlarda üniversitelerimiz ve araştırma kurumlarımız arasında bilgi paylaşımını mümkün kılan bu ağ, ülkelerimizin hak ettiği yere ulaşması bakımından kritik önemdedir.

"YEREL PARA İLE TİCARETE AĞIRLIK VERMELİYİZ"

Güçlü ve sürdürülebilir büyüme oranları için yüksek teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek üretime ağırlık vermek mecburiyetindeyiz. Ülkelerimizi kur kaynaklı risklerden korumak için yerel parayla ticarete ağırlık vermemiz şarttır.

"D-8 YENİLENMELİ"

D-8'i günümüzün ihtiyaçlarına göre yenilemeli, proje ve sonuç odaklı bir yapıya dönüştürmeli, karar alma süreçlerini hızlandıracak adımlar atmalıyız.

İSLAMİ MEGABANK

İslami finans kurumlarının likidite ihtiyaçlarını ve Müslüman coğrafyanın artan altyapı finansman ihtiyaçlarını aynı anda karşılayacak ve online platforma dayalı bir İslami Megabank fikrinin de yapılabilir olduğuna inanıyoruz.

2017 yılındaki İstanbul Zirvemizde, yerel paralarımızla ticaret yapma çağrısında bulunduğum hatırlanacaktır. Geçtiğimiz dört yılda yaşananlar, bu çağrının isabetini ispatladı."

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 90
 • ali 5 gün önce Şikayet Et
  Tüm insanlıkla paylaşalım ama Türkiye düşmanları hariç. Herkes dostuyla yürürüyor. Biz yüzümüze güldüklerinde dost ve düşmanlarımızı bazen karıştırıyoruz.
  Cevapla
 • Mehmet 5 gün önce Şikayet Et
  Küreselci bilgisi katkısı olan hiç bir aşı bu millete fayda sağlar mi şüpheli.
  Cevapla
 • reis 5 gün önce Şikayet Et
  hayrılı olsun
  Cevapla
 • Salih 5 gün önce Şikayet Et
  Hele bir aşımız cıksın. Sonra üretelim. Sonra kendi halkımızı aşıyalım. Sonra müslümanları aşıyalım. Zaman kalırsa geri kalanını aşılarız.
  Cevapla
 • mmed 6 gün önce Şikayet Et
  yahu birleşmiş milletlerin ipi ile kuyuya inilmez, onların ajandasını anti siyonist haham birleşmiş milletler ajanda yazın youtube de izleyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca tabloyu paylaştı! Haritada dikkat çeken 2 il
Başkan Erdoğan paylaştı! BOZDOĞAN füzesi ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu