Gerilim daha da artacak! İran devreye soktu!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 10 kat daha fazla uranyum üretebilen 146 adet IR6 santrifüjlerinin nükleer tesislerinde üretimine başlanması için talimat verdi.

Gerilim daha da artacak! İran devreye soktu!
Gerilim daha da artacak! İran devreye soktu!
GİRİŞ 10.04.2021 22:05 GÜNCELLEME 10.04.2021 22:08
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ulusal Nükleer Teknoloji günü nedeniyle yaptığı konuşmada, yeni nesil gelişmiş santrifüjlerin devreye sokulması talimatını verdiğini duyurdu.Ruhani, diğer santrifüjlere göre 10 kat daha fazla uranyum zenginleştirebilen 146 adet IR6 santrifüjlerinin Natanz nükleer tesislerinde üretimine başlanacağını söyledi.

Ruhani konuşmasında, “Yeni nesil santrifüjler öncekilere göre 10 kat daha fazla uranyum zenginleştirebiliyor. IR9 santrifüjlerini üretebilecek kapasiteye de sahibiz” dedi.
Nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu vurgulayan Ruhani, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na (NPT) bağlı oldukları belirterek, “Biz nükleer enerjiyi tıptan tarıma birçok alanda kullanmak istiyoruz. Nükleer faaliyetlerimiz askeri değil, barışçıldır” ifadesini kullandı.
 

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 65
 • Ismet ceylan bursa 3 hafta önce Şikayet Et
  Bizde nukleer tesisler kurarak nukleer silahlar uretmeliyiz bunun icin baskomutana destek vermeliyiz.kostek degil.
  Cevapla
 • ali 3 hafta önce Şikayet Et
  En zor anında irana hep destek verdik. Karşılığında hep arkamızdan vurdular. İran sırtını yaslayabileceğin bir ülke değil. Onlarla oyalanmayalım.
  Cevapla
 • Bozkurt 3 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye güçlü olduğu sürece İran ve Rusya Türkiye ile mücadele ederse bölünür parçalanır bu dünya siyaseti coğrafya nüfus ve ekonomi nedeni iledir Türkler büyük devletlerini sorunlarını çözdükten sonra gelecekte büyük tehlike Çin'e karşı yapılandırmalı
  Cevapla
 • Hakan 3 hafta önce Şikayet Et
  Israil siber saldırı düzenleyerek tesisi yaktı. Iran kocaman bir balondur. Ve Türkiyeye 5 kuruş faydası yoktur
  Cevapla
 • Ankarali 3 hafta önce Şikayet Et
  Ortalığı karıştıracaklar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mescid-i Aksa İmamı duyurdu: İsrail işgale hazırlanıyor
Ayasofya Camii'nde tarihi anlar!