Pentagon'dan Afganistan açıklaması: Henüz plan tamam değil

ABD yönetimi, 11 Eylül'e kadar Afganistan'daki askerlerinin tamamını çekeceğini duyururken Pentagon, henüz planlamanın tamamlanmadığını açıkladı.

Pentagon'dan Afganistan açıklaması: Henüz plan tamam değil
Pentagon'dan Afganistan açıklaması: Henüz plan tamam değil
GİRİŞ 17.04.2021 02:16 GÜNCELLEME 17.04.2021 02:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Günlük basın toplantısında açıklama yapan Pentagon Sözcüsü John Kirby, "Sözleşmelilerle ilgili durumu henüz bilmiyoruz. Ön planlamalar var. Açıkçası amaç tüm personelimizi çıkarmaktır. Sözleşmelilerin de buna dahil olduğuna dair tereddütlerim var ancak orada bazı sözleşmeli personele ihtiyaç duyup duymayacaklarını bilmiyoruz." dedi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) verilerine göre Afganistan'da 6 bin 100 ABD vatandaşı sözleşmeli personel bulunuyor.

ÇEKİLME SIRASINDA AFGANİSTAN'DAKİ ASKER SAYISI ARTACAK

Kirby, 1 Mayıs'tan itibaren başlayacak çekilme sırasında Afganistan'daki asker sayısının artırılıp artırılmayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Büyük bir kesinlikle konuşamam ancak kısa bir süre için bu muhtemeldir. Herkesi başkanın belirlediği tarihe kadar güvenli, düzenli ve planlı şekilde çekmemiz için Afganistan'a bazı ek kabiliyetler göndermek zorunda olacağız."

RUSYA'NIN KARADENİZ'DE BAZI SINIRLAMALAR GETİRMESİ

Kirby, Rusya'nın tatbikat bahanesiyle Azak Denizi, Kerç Boğazı ve Karadeniz'in bir kısmını ekim ayına kadar kapattığını duyurduğunun farkında olduklarını söyledi.

Rusya'nın geçmişte de Ukrayna gemilerine karşı saldırgan davrandığını ifade eden Kirby, "Rusya'ya bölgedeki gemileri taciz etmeyi bırakması ve Ukrayna sınırındaki yığınağını geri çekmesi çağrısında bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

Kirby, ABD gemilerinin boğazlardan geçerek Karadeniz'e açılma sürecinin neden iptal edildiğine ilişkin sorulara yanıt vermezken AA muhabirinin sorusu üzerine Karadeniz'de şu anda herhangi bir savaş gemisi bulunmadığını söyledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • osmanoğlu2023 2 hafta önce Şikayet Et
    salla... çıkmaz ayın sonunda demek istiyorlar! tabi abd başkanının verdiği sözde böylelikle havada kalmış oluyor...
    Cevapla
  • HANİFİ ÇİFÇİ 3 hafta önce Şikayet Et
    Katil Terörist Abd
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tam kapanma uzayacak mı?
Ruhani tarihi gelişmeyi duyurdu: ABD ile anlaştık