Koronavirüsün P1 varyantında önemli uyarı: Hamilelik planlarınız erteleyin

Brezilya'da P1 varyantının hamilelerde daha agresif olduğu açıklandı. Bu kapsamda çiftlerden hamilelik planlarını erteleme talep edildi.

Koronavirüsün P1 varyantında önemli uyarı: Hamilelik planlarınız erteleyin
Koronavirüsün P1 varyantında önemli uyarı: Hamilelik planlarınız erteleyin
GİRİŞ 17.04.2021 15:33 GÜNCELLEME 19.04.2021 08:04
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Brezilya Sağlık Bakanlığı yetkilisi Raphael Parente, düzenlediği basın toplantısında P1 varyantının hamilelere karşı daha agresif ve tehlikeli olduğunu belirterek çiftlerin hamilelik planlarını ertelemesi tavsiyesinde bulundu.

Parente, "Mümkünse hamileliği biraz daha iyi bir zamana kadar erteleyin. Uzmanların klinik deneyimleri, bu yeni varyantın hamile kadınlarda daha agresif olduğunu gösteriyor" dedi.

Koronavirüste P1 varyantında mutasyon: Antikordan kaçmanın yolunu buldu

YOĞUN BAKIMDAKİ HASTALARIN YARISINDAN FAZLASI GENÇ

Amazon şehri Manaus'ta ortaya çıkan P1 varyantı, Brezilya'da can kayıplarında ve vaka sayılarında artışa neden oldu.

Bilim insanları, ülkenin ölü sayısını 350 binin üzerine çıkaran enfeksiyon dalgasının arkasındaki ana faktörün P1 varyantı olduğuna inanıyor.

Brezilya'da ilaçlar tükendi, hastalar narkozsuz entübe ediliyor

Brezilya'da salgın giderek daha genç insanları etkiliyor ve hastaneler tarafından paylaşılan verilerde, Mart ayında yoğun bakımdaki tüm hastaların yarısından fazlasının 40 yaşında veya daha genç olduğu ifade ediliyor.

P1 VARYANTI 2,5 KAT DAHA HIZLI YAYILIYOR VE ANTİKOR DİNLEMİYOR

Bilim insanları yeni bir çalışmada, Brezilya'da uluslararası alarmı artıran ölümcül Kovid-19 salgınının arkasındaki P1 varyantının antikorlardan daha iyi kaçmasını sağlayacak şekilde mutasyona uğradığını açıkladı. Araştırmacılar bu durum nedeniyle oriijinal koronavirüsten 2,5 kat daha hızlı bulaşan mutasyonlu virüsün salgının şiddetini artırabileceği konusunda uyardı. Bununla birlikte, AstraZeneca ve Çinli Sinovac tarafından geliştirilen aşıların, P1 varyantına karşı etkili olduğu kanıtlandı. Türkiye de Sinovac aşıyla kitleleri aşılama yoluna gitmişti. Ancak uzmanlar aşı-mutasyon konusuyla alakalı da bir açıklama yaptı. Daha fazla mutasyonun, bu aşıları da riske atabileceğini ifade etti.

Araştırma ekibinden Felipe Naveca, "Bu gelişme, virüsün antikorlara karşılık onlardan sıyrılmak için geliştirdiği bir kaçış mekanizması" yorumunda bulunmuştu.

Naveca, yeni mutasyonun, Güney Afrika varyantında olduğu gibi daha agresif ve aşıların etkinlik gösteremediği türden olabileceğine dikkat çekmişti.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 72
 • Aselam 9 ay önce Şikayet Et
  Nüfus planlaması bahanesi buldular.
  Cevapla
 • Akıl 9 ay önce Şikayet Et
  Sayı falan arttığı yok pandomim devam ediyor
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Zaten sonraki planlari kisirlik olacak.Bill amcalari oyle istiyor.
  Cevapla
 • Muhittin 9 ay önce Şikayet Et
  Aşı olan erkeklerde kısrlaşma olacakmış zaten hamile kalma zorlaşacak
  Cevapla
 • alper 9 ay önce Şikayet Et
  Plan programin niyeti belli. Bu corona ile nesli azaltıp aşı ile yeni nesilleri kronik hastalıklar bağlayıp erken yaşta öldürmek. Şimdide üretmeye el attılar aman hamile kalmayın yok şöyle yok böyle. Niyet belli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan müjdeyi verdi! Muhtar maaşları asgari ücret seviyesine yükseltildi...
Gaziantep'te kar yağışı hayatı felç etti: MSB harekete geçti!