'Karşılığı olacak' demişti! Rusya, ABD’ye karşı hamlesini yaptı

Rusya, ABD’nin Moskova Büyükelçi Yardımcısı Bart Gorman’ı Bakanlığa çağırarak 10 ABD’li diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan edildiğine dair nota verdi.

'Karşılığı olacak' demişti! Rusya, ABD’ye karşı hamlesini yaptı
'Karşılığı olacak' demişti! Rusya, ABD’ye karşı hamlesini yaptı
GİRİŞ 21.04.2021 18:42 GÜNCELLEME 21.04.2021 18:43
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Rusya-ABD arasında diplomatik kriz derinleşiyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Moskova Büyükelçi Yardımcısı Bart Gorman’ı Bakanlığa çağırıldığı ifade edilerek, Gorman’a Moskova'daki ABD Büyükelçiliği'nde çalışan 10 diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğine dair nota verildiği açıklandı.

Söz konusu diplomatlara 21 Mayıs’ta gün sonuna kadar Rusya’yı terk etmeleri için süre verildiğini belirten Bakanlık, söz konusu notanın ABD tarafının Rusya’nın Washington DC Büyükelçiliğinde ve Rusya’nın New York’taki Konsolosluğunda çalışanları “istenmeyen kişi” olarak ilan ederek gösterdiği düşmanca eylemlere karşı misilleme olduğunu belirtti.

"YAPTIRIMLARA YANIT VERDİK"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 16 Nisan’da yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara yanıt olarak 10 ABD'li diplomatı sınır dışı edeceklerini açıklamıştı.

Putin'den tehdit gibi açıklama! Füzeler ateşlendi, savaş uçakları emir bekliyor

ABD, 10 RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI ETMİŞTİ

ABD yönetimi, geçtiğimiz yıl yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahale, siber saldırı ve Kırım'ın işgali gerekçeleriyle 15 Nisan’da Rusya'ya yönelik uygulayacağı yeni yaptırımları açıklamıştı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Kasım 2020’de ABD Başkanlık seçimlerine müdahale girişiminde bulunan 32 kişi ve kuruluşa, Rusya'nın Kırım'ı işgali nedeniyle 5 kişi ve 3 kuruluşa ve SolarWinds olayı olarak bilinen siber saldırı girişimi nedeniyle de 6 Rus teknoloji firmasına yaptırım uygulanacağı aktarılmıştı. Açıklamada ayrıca, ABD'deki diplomatik misyonlarda görevli 10 Rus diplomatın sınır dışı edildiği belirtilmiş, sınır dışı edilen diplomatların arasında istihbarat görevlilerinin de yer aldığı kaydedilmişti.

Ukrayna'da savaşa hazırlık: Resmen onay verdiler

MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ SULLIVAN, ABD’YE DÖNECEĞİNİ DUYURMUŞTU

ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan dün yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden yönetimi ile istişarelerde bulunmak üzere ABD'ye döneceğini duyurmuştu. Sullivan, “Washington'da Biden yönetimindeki yeni meslektaşlarımla ABD ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerin mevcut durumu hakkında doğrudan görüşmemin benim için önemli olduğuna inanıyorum. Ayrıca ailemi 1 yıldan fazla bir süredir görmüyorum ve bu da eve dönmem için önemli bir sebep” demişti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 31
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynı tiyatro devam ediyor...yersen..
  Cevapla
 • Meltem 1 yıl önce Şikayet Et
  İkisi de zalim...ikisi de isaril ne derse onu yapacak kadar zavallı...dolayısıyla korkmuyoruz...
  Cevapla
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  abd yi adresinde vurmak gerekecek 2 rus denizaltısı yeterli olur
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Biden savas cikaracak
  Cevapla
 • Kara 1 yıl önce Şikayet Et
  Ukrayna bahane asil hedefleri Turkiye olacakdir..
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz bir ara dizi işinede el atsanız, çok iyi senaryo yazıyorsunuz. Türkiye şu anda Kore'nin bile düşmanı, düşmanı değilse rakibi. Kaynayan kazan ortadoğuda meydanı kendilerinin varsayıp at koşturanlar artık değil atını koşturmak yürütemiyorlar bile. Ama şunu bilin 15 temmuz ve sonrasında artık Türkiye'yi ısıramıyorlar. Artık aslan ayağa kalktı, sırtlanlar yol gözüktü.
  Cevapla
 • Engin 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd gemileri Montröyü delip 21 günden fazla kalacak Rusya suçu bize atacak.Amerika zaten bizi kuşatmış durumda olan baş düşmanımızdır,işimiz zor.Abd de Rusyada bize saldıracak.Allah yardımcımız olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
3 yeni havalimanı yapılıyor
İYİ Parti'den Can Ataklı'ya sert tepki! 'Ağzını 'mal'a ile sıvasan yine nafile'