ABD Başkanı Biden'dan tarihi skandal! 'Soykırım' dedi

Son dakika haberi: ABD Başkanı Joe Biden'dan skandal açıklama geldi. Biden 1915 olayları için 'Soykırım' ifadesini kullandı.

GİRİŞ 24.04.2021 20:34 GÜNCELLEME 24.04.2021 20:36
Bu Habere 911 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarına ilişkin açıklamasında, "Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz." ifadesini kullandı.
 

Joe Biden'ın skandal ifadesine Türkiye'den ilk tepki


BIDEN'DAN TARİHİ SKANDAL!

Biden, açıklamasında, "Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz. 24 Nisan 1915'ten başlayarak, Ermeni entelektüeller ve toplum liderlerinin Osmanlı güçleri tarafından İstanbul'da tutuklanmasıyla, 1,5 milyon Ermeni sınır dışı edildi, katledildi ya da yok etme kampanyasıyla ölüme yürüdü." ifadelerine yer verdi.

 

Açıklamasında, Ermenice "büyük felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" kelimesini de kullanan Biden, "Biz nefretin tüm şekillerinin çürütücü etkilerine karşı güçlü duruşumuzu sürdürüyoruz." dedi.

Biden, 1915 olaylarından etkilenen birçok kişinin ABD dahil dünyanın birçok yerinde yeni hayat kurduğunu vurgulayarak, uzun yıllardır ABD'deki Ermenilerin ülkeye zenginlik kattığını vurguladı.

Ermenilerin atalarının hikayelerini Amerikan topraklarına getirdiğini vurgulayan Biden, "Ermenilerin tarihine saygı duyuyoruz. Bu acıyı görüyoruz. Tarihi tasdik ediyoruz. Bunu da suçu birilerine yüklemek için değil, bunun bir daha asla yaşanmaması için yapıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Biden, insan haklarına saygı duyulan, insanların onur ve emniyetleri ile yaşadığı bir dünya inşa etmek için çalıştıklarını belirterek, "Dünyada bir daha zulüm yaşanmasını engelleme hedefimizi yeniliyoruz. Dünyadaki tüm insanların iyileşmesi ve uzlaşması peşindeyiz. Amerikan halkı 106 yıl önce bugün başlayan soykırımın kurbanı olan Ermenilere saygı duyuyor." görüşünü paylaştı.

ABD BAŞKANLARI 'BÜYÜK FELAKET, TEHCİR VE KATLİAM' İFADELERİNİ KULLANIYORDU

Biden’dan önceki iki ABD başkanı olan Donald Trump ve Barack Obama, göreve geldikten sonra konuya ilişkin yaptıkları tüm açıklamada Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen, "Meds Yeghern" ifadesini kullanmıştı.

ABD başkanları, 1993 yılında Bill Clinton döneminden bu yana 1915 olaylarıyla ilgili düzenli olarak her yıl yazılı açıklama yapıyor. 1915 olayları genellikle "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle betimleniyordu.

YORUMLAR 911
 • mehtap 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye rus cin abd de ne varsa mislisini üretmeli Projeler az ve uzun sürüyor
  Cevapla
 • Nesimi 2 yıl önce Şikayet Et
  amarikaya canlı bombalarla ve ihayla saldıralm artık Allahuakbarr
  Cevapla
 • Osman Kocaoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Her sene 24 Nisanda Abd başkanı Ermeniler hakkında ne diyecek diye beklemekten bıktık artık ne derlerse desinler biz işimize bakalım ne demiş atalarımız. İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR.
  Cevapla
 • Ahmet 354261 2 yıl önce Şikayet Et
  Yav nededine bilmeyen bu moruk aslinda soykirim derken kendilerinden bahsediyor
  Cevapla
 • İsa 2 yıl önce Şikayet Et
  Demekki Amerika çaresiz .. bu kadar düştüğüne göre
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Batman'da 15 yaşındaki Viyan'ı hayattan koparan feci kaza kamerada
Rams Park'ta Kerem Aktürkoğlu'nun gecesi! Aslan zirveyi teslim aldı