Cevad Zarif'in ses kaydı sızmıştı! ABD ayağa kalktı: Bu iğrenç bir şey...

İran Dışişleri Bakanı Zarif'i İsrail'in operasyonlarına ilişkin bilgilendirdiği öne sürülen eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry hakkında soruşturma istendi.

Cevad Zarif'in ses kaydı sızmıştı! ABD ayağa kalktı: Bu iğrenç bir şey...
Cevad Zarif'in ses kaydı sızmıştı! ABD ayağa kalktı: Bu iğrenç bir şey...
GİRİŞ 27.04.2021 06:00 GÜNCELLEME 27.04.2021 06:31
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in sızan ses kaydında, eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail'in Suriye'de 200'den fazla gizli operasyon düzenlediği konusunda kendisini bilgilendirdiğini söylemesi, ABD’de tartışmalara neden olurken, birçok kongre üyesi ve eski yetkili Kerry hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.

"BU İĞRENÇ BİR ŞEY"

ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, konuyla ilgili açıklamasında, "Bu birçok seviyede iğrenç bir şey. Kerry ve Biden'ın, Kerry'nin neden dünyanın bir numaralı terör destekçisi olan İran’a ipucu verirken en büyük ortağımız İsrail’i sırtından bıçakladığına yanıt vermesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise "Yıllar önce söyledim. Bu kişi (Zarif) eski Kerry’nin görevinden sonra da eski Dışişleri Bakanı Kerry ile politika konularına görüşmelerine devam ediyor ve Zarif’e göre Kerry İran’ı İsrail operasyonları konusunda bilgilendirmiş." değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo, ayrıca ABD yönetimi, İran ile yeni bir anlaşma yapmadan önce Kerry ile Zarif arasındaki görüşmelerin detaylarının ortaya çıkarılması gerektiğini ifade ederek, Kerry hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Indiana Eyaleti Temsilcisi Cumhuriyetçi Jim Ranks ise Amerikan medyasına yaptığı açıklamada "Kerry derhal istifa etmelidir ve soruşturma başlatılmalıdır." dedi.

Arkansas Senatörü Tom Cotton ise bu haberlerin kaygı verici olduğunu ve kapalı bir oturumda bu konuyu Kerry ile konuşmak istediğini söyledi.

"DERHAL SORUŞTURMA GEREKTİRİYOR"

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyelerinden California Temsilcisi Cumhuriyetçi Darrel Issa ise Kerry hakkında soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Issa, "İran Dışişleri Bakanından duyduklarımızı veya okuduklarımızı gerçek olarak kabul edemezken, bu haberler derhal ve tam teşekküllü soruşturma gerektiriyor. Şayet Kerry ülkemizin istihbaratının gizli bilgilerini İran ile paylaşmış ve İsrail’i tehlikeye atmış ise söz veriyorum bunu hesabını verecek." değerlendirmesinde bulundu.

Komitenin diğer üyelerinden biri olan Texas Temsilcisi Michael McCaul Dışişleri Bakanlığından konuyla ilişkin açıklama talebinde bulundu.

New York Temsilcilerinden Cumhuriyetçi Elise Stefanik ise Twitter hesabından "Bu bir suçtur ve Kerry derhal sorgulanıp yargılanmalıdır. Başkan Biden, Kerry'i derhal tüm görevlerinden ve danışmanlık pozisyonlarından almalıdır." paylaşımında bulundu.

KERRY'DEN YALANLAMA

Kerry ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Şunu ifade edebilirim, bu haber ve tüm bu iddialar kesin bir surette yanlıştır. Ne bakanken ne de o zamandan beri böyle bir şey olmadı." ifadelerini kullandı.

İran ordusunun ülke siyasetindeki rolünden rahatsız olduğuna ilişkin ifadelerin yer aldığı ses kaydında Zarif, ülkesinin dış siyasetindeki rolünün yüzde sıfır olduğunu kaydederken, Kerry ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

"Kerry beni arıyor ve İsrail'in Suriye'deki İran hedeflerine 200 saldırı düzenlediğini söylüyor. Bunu ben bilmiyordum. ABD, Ayn el-Esed Hava Üssü'ne saldırıyı benden önce öğrendi. Kudüs Gücü'nün iki yetkilisi saldırıdan 45 dakika önce Irak Başbakanına gidip ABD'nin bir üssünü vuracaklarını söylüyor. Savaş meydanındaki politikalar ülkenin stratejisine tabi olmalıdır ancak böyle olmadı ve ülkenin siyasetinin nasıl olacağını savaş meydanı belirledi."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Cansu 4 ay önce Şikayet Et
  Abd,İsrail ve İran bingoooo!
  Cevapla
 • Sen Doğuyu Söyle 4 ay önce Şikayet Et
  Rezaletin boyutuna bakın! İsrail hiç ilişkili olmamasına rağmen,münferit olarak Suriye'de 200 operasyon yapıyor,Abd bilmesine rağmen sesini dahi çıkarmıyor.Aynı Abd sınır güvenliğimiz,Türkiye'nin tehditi teröristlere operasyon yapınca,bize hesap soruyor ve Abd müttefikimiz!Dostumuz!!! oluyor.Böyle müttefiklik,dostluk olmaz olsun.DÜNYA,BAŞININ BELASI EMPERYALİST ABD'yi İYİ TANIMALI,Özellikle de Gençler
  Cevapla
 • KürTürk 4 ay önce Şikayet Et
  ABD neden hala anlamaz ki dünya terörizmininin babasının kendileri olduğunu. O kadar çok veledi zina terör örgütlerini doğurup büyüttüler ki artık babasının kendileri olduğunu unuttular.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Algılara bak yaa...3-4 gün önce itrailin nükleer santrali yanındaki askeri üsleri Suriye'den uzun menzilli füze ile nokta atışıyla vurulmuştur ve mesaj yerine ulaştırılmıştır.Bizim bu Media kime hizmet eder acebâ.Böyle haberleri İran'ın nükleer santralindeki patlamayı hiç kaçırmaz ama konu itrail olunca kör olur sağır olur niye çünkü söylerse itrailin klası sarsılır insanların müslümanların gözünde küçük düşer vuran yiğitlerinde kim olduğu ortaya çıkar ama Media göstermesin.İnşallah o yiğitler zamanı geldiğinde öyle bir vuracakki artık gizleyemeyecekler sesi ihtişamı örtülemeyeyecek
  Cevapla
 • Sfr 4 ay önce Şikayet Et
  Denklem basit israil +iran+amerika=terör
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Bu zekaya hayran olmamak elde değil!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Skandal sözleri tepki çekmişti! Celal Şengör hakkında son dakika gelişmesi
Fenerbahçe'ye soğuk duş! Başakşehir puanla tanıştı