Macron'a muhtıra! Genelkurmay Başkanından flaş açıklama

Fransa'da iç savaş uyarısı yaparak, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u hedef alan bir bildiri kaleme alan askerlere ağır yaptırım geliyor.

Macron'a muhtıra! Genelkurmay Başkanından flaş açıklama
Macron'a muhtıra! Genelkurmay Başkanından flaş açıklama
GİRİŞ 30.04.2021 09:17 GÜNCELLEME 30.04.2021 11:16
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a iç savaş uyarısının yapıldığı e-bildiriye imza atan, aralarında emekli generallerin de bulunduğu askerlere yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Lecointre, Le Parisien'e verdiği özel röportajda, metne imza atan binlerce asker arasında 4'ü subay 18 muvazzaf asker tespit ettiklerini söyledi. Aktif görevde olanlara askeri disiplin yaptırımı uygulanacağını aktaran Lecointre, ayrıca 2S statüsündeki emekli generallerin, bu statüden çıkarılıp tam emekli olmalarını istediğini ifade etti. Lecointre, "Savunma Bakanlığının talebiyle biz prosedürü başlatıyoruz. Bu generaller yüksek askeri konseyin karşısına çıkacak ama nihayetinde, sicilden çıkarma kararını Cumhurbaşkanı imzalayacak" dedi.

MUVAZZAFLAR HAPİS CEZASI ALABİLİR

Fransız medyasında yaptırımlara ilişkin değerlendirmelerde sembolik adımlardan hapis cezasına kadar geniş bir liste bulunuyor. Uygulanacak yaptırımların başında 2S statüsündeki generallerin orduyla bağlantısının tamamen kesilmesi sonucu, emekli maaşı dışında ek ödeme hakkı, indirimli bilet gibi ekonomik ayrıcalıklarını kaybetmesi geliyor. Yine askeri kimlik kartlarına el konulması ve tamamen sivil statüye geçirilmeleri de yaptırımlar arasında. Fransız askeri ceza kanununa göre görev ve sorumluluk anlayışıyla bağdaşmayan fiillere karşı muvazzaf askerlere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası da öngörülüyor.

PIQUEMAL ÖRNEK VAKASI

Yaptırımlara örnek olarak 1999'da emekli olduktan sonra 2016'da bir protestoya katıldığı için yaptırım uygulanan bir general bulunuyor. İslam ve mülteci karşıtı gösteriye katılan General Christian Piquemal'in, çıkarıldığı Islah Mahkemesi'nde "ihtiyat ve sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiği" gerekçesiyle ordu ile ilişiği kesildi ve askeri kimlik kartı da elinden alındı.

YORUMLAR 14
 • Barbaros 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence sadece düşüncelerini belirtmişler. İnsanı fikir beyanında dolayı yargılayacaklar işte orta çağ karanlık Avrupa zihniyeti hortluyor. İnsan hakkına ve fikirlerine değer vermeyen insan müsveddeleri Bunların sonu yakın
  Cevapla
 • hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Fransa gibi özgür bir ülkede emekli asker sıradan bir gösteriye katıldığı için askeri kimliğini emeklilik haklarını alıyorlar. ihtiyatsızlığın sadakatsızlığın bedelini çok ağır ödetiyor yasaları.asker emeklide olsa eylem ve grevlere katılması katliyen yasak...
  Cevapla
 • Serkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki darbecileri himaye ediyorlardı umarım kendi başlarına gelir
  Cevapla
 • cabbar 2 yıl önce Şikayet Et
  tipinize sizin şu şapkaya bak generalden çok sirk artistine benziyor
  Cevapla
 • Uyan Müslüman 2 yıl önce Şikayet Et
  Düşünce özgürlüğü palavraları atan Fransa'ya bak, ağır yaptırımlar uygulayacakmış emeklilere, bizdeki Sabetayist medya artıkları nasılda savunuyordu darbecileri.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklamaları!
Bağcılar Belediye Başkanı yeni dönem projelerini açıkladı! Yeşil alan sayısı artıyor