Almanya'da generallerden darbe planı: Halkın bize ihtiyacı var, Berlin'i kuşatın

Fransa'da emekli generallerin Macron'a muhtırasından sonra, Almanya'da da emekli askerlerin darbe hazırlığı yaptıkları belirlendi.

Almanya'da generallerden darbe planı: Halkın bize ihtiyacı var, Berlin'i kuşatın
Almanya'da generallerden darbe planı: Halkın bize ihtiyacı var, Berlin'i kuşatın
GİRİŞ 01.05.2021 17:05 GÜNCELLEME 01.05.2021 17:05
Bu Habere 147 Yorum Yapılmış
 • Fransa'da emekli generallerin muhtırasından sonra bu kez Almanya'da emekli askerlerin darbe hazırlığı yaptığı ortaya çıktı.
 • Tagesspiegel'in haberine göre 13 bin eski asker, Telegram'da "Emekli ve Eski Askerler Grubu" adıyla buluştu.
 • Eski askerlerden birinin, "Halkımızın bize ihtiyacı var. Hükümeti devirmeliyiz" dediği belirlendi.
 • Bir üye de, "Başkenti kuşatma çemberi altına alarak sonuna kadar savaşmamız gerekiyor" demiş.
 • Başka bir grup üyesi ise, "Savaşa gitmiyoruz. Savaşın tam ortasındayız" ifadesini kullanmış.
 • Planı hazırlayan emekli komutanlar, "virüs önlemlerine karşı çıkan radikal grupları" bahane edecekmiş.

Fransa, aralarında emekli generallerin de bulunduğu binlerce askerin imzaladığı ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a ülkede iç savaş uyarısının yapıldığı e-bildiriyi tartışırken, Almanya'da da binlerce emekli askerin Telegram adlı mobil mesajlaşma uygulaması üzerinden bir araya gelerek, Berlin'de ayaklanma ve darbe planladıkları ortaya çıktı.

Macron'a muhtıra! Genelkurmay Başkanından flaş açıklama

DARBE PLANI DOĞRULANDI

Önce Berlin'de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde çıkan ve ardından güvenlik birimlerince de doğrulanan habere göre, "Emekli ve Eski Askerler Grubu" adı altında bir araya gelen yaklaşık 13 bin emekli ve eski asker, koronavirüs salgını kapsamında Merkel hükümeti tarafından alınan karantina kurallarını eleştiren veya salgının varlığını inkar eden hareketin içine sızmayı ve Berlin'de düzenlenen gösteri ve mitinglerde olay çıkartıp, devlet kurumlarına yönelik saldırılar düzenlenme planları konusunda iletişim içerisinde.

GRUBUN ÜYELERİ

Güvenlik kaynakları bu gruba eski askerler dışında, "Reichbürger" olarak bilinen, Almanya’nın 1937 yılındaki sınırlarını yeniden inşa etmeyi hedefleyen monarşist-aşırı sağcı grupla ilişkili kişilerin de üye olduğunu doğruladı. Grupta Alman ordusundan emekli askerlerin yanı sıra, 1990'da lağvedilen eski Doğu Alman Ordusu'nda (NVA) görev yapmış çok sayıda askerin de faal olduğu öğrenildi.

HOLLANDA'YI ÖRNEK ALDILAR

Grupta yer alan ve aralarında general ve albayların da bulunduğu emekli askerlerin, faal oldukları dönemi, görev aldıkları birimleri, ulaştıkları rütbeleri ve aldıkları madalyaları yayınlamaları dikkat çekerken, grup içinde yapılan yazışmaları değerlendiren uzmanlara göre, üyeler Hollanda'daki benzer bir oluşumu kendilerine örnek alıyorlar. Hollanda'da geçen Ocak ayında pandemi önlemlerine karşı düzenlenen ve Amsterdam'ın yanı sıra Lahey ve Rotterdam gibi birçok kentte yapılan gösterilerde yağma olayları yaşanmış, göstericiler polisle çatışmıştı. Hollanda hükümeti, gösterilere sosyal medya üzerinden organize olan emekli asker ve polislerin katıldığını, göstericilerin gözaltına alınmasını engellemek için polisle göstericiler arasına girdiklerini açıklamıştı.

"BU HÜKÜMETİ DEVİRMEMİZ GEREKİYOR"

Almanya'daki grubu kuran, ismi gizli emekli askerin diğer grup üyelerine "Asker olarak vazife yemini ederken, Alman halkını koruyacağımıza ant içtik. Halkımızın şimdi bize ihtiyacı var. Bu hükümeti devirmemiz gerekiyor" şeklinde bir mesaj gönderdiği, bir diğer grup yöneticisinin ise "Savaşa gitmiyoruz. Savaşın tam ortasındayız" şeklinde fikir belirttiği saptandı. Adını vererek fikir belirten bir diğer üyenin ise, 2. Dünya Savaşı'ndaki Stalingrad Muhaberesi'ne atfen, "Başkenti kuşatma çemberi altına alarak sonuna kadar savaşmamız gerekiyor" dediği, bu kişinin aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Brandenburg Eyalet Parlamentosu milletvekili Daniel Freiher von Lützow olduğu öğrenildi. Lützow'un 1990'lı yıllarda Kosova'da görev yapan Alman birliklerinde asker olduğu öğrenilirken, gruptaki yazılarında pandemi önlemlerine karşı eylem ve gösterilerin "merkezi şekilde düzenlenmesini ve tek bir birlik olarak mücadele ve hareket edilmesini" önerdiği de ulaşılan bilgiler arasında.

GAZİLER BİRLİĞİ: ANAYASAMIZA BAĞLIYIZ

Bu arada Alman Ordusu Gaziler Birliği bir açıklama yaparak, "Eski askerler/gaziler Havuzu olarak bir araya gelen grup, Alman devletinin hepimizin ortak şekilde temsil ettiği değerlerine karşı tavır alıyor. Federal Ordu'nun gazi ve eski askerleri olarak tüm mensuplarımızın, demokratik-özgürlükçü anayasamıza bağlı olması gerektiğini hatırlatıyoruz" şeklinde bir bildiri yayımladı.

ALMAN ORDUSU MENSUPLARININ SUİKAST LİSTELERİ ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Son yıllarda aşırı sağ skandallarla gündemden düşmeyen Alman ordusu ile ilgili iddialar ülkede yoğun bir biçimde tartışılıyor. Geçen sene bir yedek subayın bilgisayarında Almanya'nın önde gelen bakan ve siyasetçilerinin isim, telefon ve özel adreslerinin bulunduğu, suikast hedefli bir liste ele geçirilmiş, 2017 yılında yakalanan üst teğmen Franco A.'nın üzerinde de dönemin Cumhurbaşkanı Joachim Gauck başta olmak üzere çok sayıda siyasetçinin adının yer aldığı benzer bir suikast listesi bulunmuştu. Franco A.'nın büyük bir saldırı düzenleyerek, saldırıyı mülteciler yapmış gibi göstermeyi planladığı ortaya çıkmıştı. 2018'de ise, "Hannibal'ın Gölge Ordusu" adı verilen gruba karşı yürütülen gizli operasyonda, tamamı askerlerden oluşan ve aralarında bir albayın da bulunduğu oluşumun, "X Günü" adını verdikleri bilinmeyen bir tarihte, Almanya'daki siyasetçilere yönelik suikastlar yaparak, iç savaş çıkartmayı, ardından da darbe planladığı belirlenmiş, çok sayıda asker ordudan uzaklaştırılmıştı

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA
YORUMLAR 147
 • Postacı 3 yıl önce Şikayet Et
  Ordu darbeye hazırlanıyorsa, yoksa Alman askerinin içine de FETÖ hain örgütü mü girdi? Almanya değil, FETÖ yü besleyen bütün ülkeler (ABD ve Yunan, Alman.bsşta) hepsi gün gelecek o korudukları FETÖ itlerinin ihanetine uğrayacaklar. Temenni ederiz..
  Cevapla
 • Gurbetci kus 3 yıl önce Şikayet Et
  Vallai siz kafayi kirmissiniz derlerdide inanmazdim bu kadar hayalpeeestlik pes dogrusu az dizi seyredin kardesim parayonaklik kol geziyor
  Cevapla
 • Tarkan. 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok endişeli yüz diyecem ama diyemiyorum hepsi yalan dolan.
  Cevapla
 • mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  emeklilerin canı sıkılıyo galiba her yerde...
  Cevapla
 • DARIYUZ 3 yıl önce Şikayet Et
  Almanyada darbe yapmanin zamani geldi geciyor programi hizlandirmak lazim firinlarda yakilan masum insanlarin ruhlari huzur bulamaz bu katillerden hesap sorulmazsa.
  Cevapla
 • Selçuk 3 yıl önce Şikayet Et
  hesabini hala veriyorlar bos konusma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da metrobüste yangın
Kayseri'de diri fay hattı bulundu! Korkutan açıklama geldi