Mısır anlaşmayı duyurdu! 30 savaş uçağı...

Mısır'ın Fransa'dan 30 adet Rafale savaş uçağı satın almasına ilişkin anlaşma imzalandığı bildirildi.

Mısır anlaşmayı duyurdu! 30 savaş uçağı...
Mısır anlaşmayı duyurdu! 30 savaş uçağı...
GİRİŞ 04.05.2021 06:19 GÜNCELLEME 04.05.2021 06:19
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Mısır Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Tamir Muhammed Rifai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mısır Silahlı Kuvvetleri ile Fransız Dassault Havacılık Şirketi arasında anlaşma imzalandığını duyurdu.

Rifai, Mısır'ın Fransa ile 30 Rafale savaş uçağı satın alınmasına ilişkin anlaşmanın, en az on yıl vadeli finansman kredisi yoluyla yapıldığını kaydetti.

Sözcü Rifai açıklamasında, 2015 yılında da iki ülke arasında 24 adet Rafale savaş uçağı alımı için bir anlaşma yapıldığını hatırlattı.

Mısır resmi makamlarının daha önceki açıklamalarına göre, 2015'te yapılan anlaşma gereği 24 adet Rafale savaş uçağı, 2015-2019 arasında Mısır Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi.

FRANSA MISIR'A 30 RAFALE SAVAŞ UÇAĞI SATIYOR

Fransa ile Mısır'ın 30 Rafale savaş uçağı satma konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Fransız haber sitesi Disclose'da yer alan bilgilere göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin talebi üzerine Paris yönetimi ile Kahire, 26 Nisan'da 3,95 milyar Euro değerinde silah anlaşması imzaladı.

Anlaşma kapsamında Mısır, Fransız şirket Dassault Aviation'dan 3,75 milyar avro karşılığında 30 Rafale savaş uçağı ile 200 milyon avro değerinde mühimmat satın alacak.

Sisi yönetimi, tepkilerden çekindiği için Kahire'de imzalanan anlaşmayı kamuoyuna duyurmadı. Ancak anlaşmanın Fransa basınında yer almasının ardından Mısır Ordu Sözcüsü General Tamir er-Rıfai, Fransa ile 30 adet Rafale savaş uçağı tedariki için anlaşmaya vardıklarını doğruladı.

Ayrıca Mısır Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada, satın alımın 10 yıl vadeli krediyle yapıldığı aktarıldı.

SİSİ YÖNETİMİNE FRANSA KAMU HAZİNESİ KEFİL OLDU

Mısır'dan bir delegasyonun anlaşmayı nihayete kavuşturmak ve satın alma işlemlerini başlatmak için sabah saatlerinde Paris'e inmesi bekleniyor.

Öte yandan Mısır'ın aşırı borcu nedeniyle, yüzde 80'i krediyle karşılanacak satış için Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin direktifiyle Fransa Kamu Hazinesi, Sisi yönetimine kefil oldu.

MACRON'UN, MEVKİDAŞI SİSİ'Yİ KIRMIZA HALILARLA KARŞILADIĞI ZİYARET TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee Sarayı'nda 7 Aralık 2020'de mevkidaşı Sisi'yi kırmızı halılarla karşılamıştı.

"Sisi gibi bir diktatörün özgürlüklerden dem vuran Fransa'da şaşaalı şekilde karşılanmasına" tepki gösteren sivil toplum kuruluşları Paris'te Ulusal Meclis önünde protesto düzenlemişti.

Ziyaretten birkaç gün sonra da Macron'un Fransız basınından saklayarak Sisi'ye Fransa'nın en yüksek dereceli sivil nişanı olan Legion d'honneur'ü taktığı ve Sisi'nin Paris'te birçok gizli görüşme yaptığı ortaya çıkmıştı.

Uluslararası toplum "Macron'un Mısır hapishanelerinde binlerce masum insan ile gazeteciyi tutuklayan ve birçok kişiyi idam eden Sisi yönetimine baskı yerine iltifat göstermesini" kınamıştı.

İtalyan gazeteci-yazar Corrado Augias da Macron'un, Sisi'ye Fransız "Legion d'honneur" onur nişanı vermesini eleştirerek, kendisinde de olan aynı nişanı Fransa makamlarına iade etmişti.

"İHRAÇ EDİLEMEYEN" RAFALE'NİN İLK MÜŞTERİSİ MISIR

Çok sayıda ülkeyle yürütülen müzakerelere rağmen hiçbir ülkeye ihraç edilemeyen Rafale'nin ilk müşterisi 2015 yılında Mısır oldu.

Mısır, Fransa ile yaptığı 5,2 milyar avroluk silah anlaşması kapsamında 24 adet Rafale savaş uçağı satın aldı. 12 adet opsiyonel alımın daha yer aldığı anlaşma dahilinde uçakların büyük kısmı Mısır'a teslim edilmiş durumda.

Daha sonra Katar, Hindistan ve son olarak Yunanistan Rafale uçaklarını satın aldı.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • 2734 gaziantep 6 ay önce Şikayet Et
    Lan oğlum gavurun kesesini ne dolduruyorsunuz, dünya devletlerinin beynini felç eden aklını alan, sihalardan verelim, yol yakınken hatadan dön, Türkiye selam vermişken, işte sana fırsat, Gaziantep ❤️❤️❤️
    Cevapla
  • Mizah 6 ay önce Şikayet Et
    Bu Mısır yakındır 900 sene önce olduğu gibi bizi haçlılardan kurtarın diye yine yardım isteyecek.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan ve Putin'den önemli telefon görüşmesi
Hasan Öztürk yazdı: Dün Erdoğan’a içeriden operasyon çeken akıl, bugün dışarıdan çekiyor