Al Jazeera'den Türkiye haberi! 'Su-57, Su-35, F-35 ve SİHA'lar...'

Türkiye'nin, ABD tarafından F-35 projesinden çıkarılmasıyla Rusya'dan Su-57 ve Su-35 alabileceğini kaydeden Al Jazeera, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri yazdı.

Al Jazeera'den Türkiye haberi! 'Su-57, Su-35, F-35 ve SİHA'lar...'
Al Jazeera'den Türkiye haberi! 'Su-57, Su-35, F-35 ve SİHA'lar...'
GİRİŞ 05.05.2021 09:48 GÜNCELLEME 06.05.2021 08:59
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Dünyaca ünlü Katar merkezli televizyon Al Jazeera, "Hava üstünlüğü için silahlanma yarışı, Rusya ABD hegomanyasına meydan okuyor" başlığıyla, Akdeniz'deki bilek güreşini merkeze alan bir haber yayımladı.

Rusya'nın beş yıl önce Doğu Akdeniz'deki Suriye'de bir üsse kavuştuğunu belirten Al Jazeera, ABD tarafından terk edilmiş pazara giriş yaptığını ve geleneksel müttefiklerine silah sattığını yazdı.

Moskova'nın silah satışının getirdiği parayla jeopolitik etkisini geliştirdiğini aktaran televizyon, Rusya'nın son olarak Mısır'a Şubat ayında beş Su-35 jeti sattığını belirtti. Habere göre, Kahire yönetimi Washington'ın ilan ettiği yaptırımların ardından F-35 jetlerini satmayı reddetmesiyle Rusya'ya yöneldi ve 2 milyar dolar tutarında 24 adet Su-35 siparişi verdi.

Su-57 ve Su-35

TÜRKİYE VE RUSYA GÖRÜŞÜYOR 

Al Jazeera, ABD tarafından F-35 projesinden çıkarılan Türkiye'nin de benzer bir adım attığını, Rusya lideri Vladimir Putin'le beşinci nesil savaş uçağı Su-57 jetleri ve Su-35 savaş uçağı almak için görüştüğünü bildirdi.

2015-2019 arasında dünya genelindeki silah satışında yüzde 21'lik paya ulaşan Rusya'nın ABD'nin ardından ikinci sırada yer aldığını belirten Al Jazeera, Türkiye'ye ise özel bir bölüm ayırdı.

Erdoğan Rusya ziyaretinde Su-57'yi incelemişti.

TÜRKİYE SİLAH SATIŞINDA BÖLGESEL OYUNCUYA DÖNÜŞTÜ 

"Türkiye yeni dostlar arıyor" ifadesini kullanan ünlü medya kuruluşu, Ankara'nın tıpkı Rusya gibi silah ihracatında bölgesel bir oyuncuya dönüştüğünü kaydetti.

Habere göre, Türk üretimi silahlı insansız hava araçları (SİHA) Bayraktar TB2'ler, 2020 yılındaki Libya savaşında ve son olarak da Dağlık Karabağ çarpışmasında durumu tersine çevirdi.

Doğu Akdeniz'de Türkiye önünde bocalayan Yunanistan'ın da 2020 yılında silahlanma yarışına girdiğini vurgulayan Al Jazeera, Fransa'nın Atina'ya altısı yeni 18 Rafale jeti sattığını hatırlattı.

Fransız firmasi Dassault tarafından üretilen Rafale jeti

"RUSYA, TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇİN TÜM ENGELLERİ KALDIRACAK"

Yunanistan'ın Rafale jetlerinin yanı sıra elindeki F-16'ları Viper seviyesine çıkararak Türkiye'ye karşı üstünlük aradığını belirten ünlü yayın organı, Yunan Askeri Akademisi'nde görev yapan Kostos Grivas'ın görüşlerine yer verdi.

Silah sistemleri alanında çalışan Kostas Grivas, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de dengelerin değişeceğini, halihazırda yeni başlayan Soğuk Savaş'ta Ankara'nın Rus jeti alması halinde Batı ile köprüleri geri dönülemez şekilde atabileceğini ileri sürdü.

Doğu Akdeniz'deki kaynamanın yavaş yavaş sürdüğünü kaydeden Al Jazeera, Yunan Askeri Akademisi'nden bir başka profesör Aref Alobeid'e, Rusya'nın anahtar NATO müttefiki Türkiye'yi ikna edip edemeyeceğini sordu.

Orta Doğu jeostrateji uzmanı olan Prof. Alobeid, Rusya'nın en ileri düzeydeki jeti Su-57'yi Türkiye ile birlikte geliştirmeyi teklif ettiğini, Ankara ile askeri iş birliği söz konusu olduğunda tüm engelleri kaldıracağını savundu.

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Necati 4 ay önce Şikayet Et
  Gir işte bir fırsat dünyanın en buyuklerınden Rusya ile anlaşma tum dengeleri alt üst eder bundan büyük fırsat varmı
  Cevapla
 • Samet 3 ay önce Şikayet Et
  Çok maliyetli bütün sistemlerimiz NATO standartında uçaklar diğer uçaklarımızla irtibat bile kuramaz vidalarına kadar farklı herseye sıfırdan başlamak gerekiyor
  Cevapla
 • Gürkan 4 ay önce Şikayet Et
  Bence uçak olayında milli muharip uçak gelinciye kadar isveçten saab vigen le idare edebilir..60 adet yeter.çok masrafsız uçak bakımı kolay ucuz ve hava kuvvetlerinin ihtiyacını karşılar.
  Cevapla
 • Pars 4 ay önce Şikayet Et
  İsveç ambargo uyguluyor. Uçak alsak neler yapmaz. Güvenilmez. Bastan bu hikaye biter kardeşim.
  Cevapla
 • Mmm 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya ile bağlantı çok dikkatlice kurulmalı. Zira Suriye Rusya ile bağlantılı idi. Ama Suriye darmadağın edilirken Rusya ellerini ovuşturup yağmadan pay kapma derdindeydi.
  Cevapla
 • Alialiye 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya güney asyada Afghanistan üzerinden denizlere acilmayi denedi olmadi, suriye üzerinden gidim dedi oda bogazlara bagli oldugundan Garanti degil, dogu avrupada ukranya üzerinden denedi karsisinda natoyu buldu.. Eger Rusya türkiyeyi natodan avrupadan uzaklastirip yanina cekerse akdeniz, Afrika, balkanlar, ortadogu da tek sahibi olur.. Rusya bu nedenle her yolu deniyor.. Bu gidisle avrupa abd türkiyeyi kendi elleriyle rusyaya itecek.
  Cevapla
 • Trabzonlu 4 ay önce Şikayet Et
  Turan-Rusya iki eşit güç ortaklığı olmalı. Rusya bunu anlamalı kabul etmeli. .Tarihin seyrinde iki güç ayakta kalmak istiyorsa birbirine mahkum dur...Anglo-Sakson, Çin, Hint belalı gelecektir. ..
  Cevapla
 • Tr yerli 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye kendi gücünü kendi müttefiklerini olusturucak olgunluğa kavuştu
  Cevapla
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  Gerek yok sihayu biraz daha geliştirelim insansız savaş uçağını piyasaya sürelim o paraya proje başlansin 5 yıla seri üretimde geçsin zmanla gelişir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paşinyan'dan gerilimi artıracak 'Türk koridoru' açıklaması
Fitch'ten Türkiye açıklaması! Son 10 yılın en büyüğü