Ersin Tatar: Rum yönetimi operasyon başlattı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre'deki gayriresmi Kıbrıs Konferansı sonrası Rum kesiminin kendisi ve KKTC halkına yönelik operasyon başlattığını söyledi.

Ersin Tatar: Rum yönetimi operasyon başlattı
Ersin Tatar: Rum yönetimi operasyon başlattı
GİRİŞ 06.05.2021 00:22 GÜNCELLEME 06.05.2021 00:23
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre'deki gayriresmi Kıbrıs konferansında Kıbrıs'ta egemen eşitliğe dayalı önerilerini Türkiye'nin de desteğiyle müzakere masasına koymalarının büyük yankı uyandırdığını belirterek "Rum Yönetiminin KKTC'ye, Kıbrıs Türk halkına ve şahsıma karşı büyük bir operasyon başlattığını görmekteyiz." ifadesini kullandı.

Tatar: Dünyaya sesimizi duyurduk

Cumhurbaşkanı Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis'in açıklamaları ile bazı gazetelerde yer alan şahsına yönelik iddiaları yazılı yanıtladı.

Farklı maksatlarla pek çok KKTC vatandaşının "Kıbrıs Cumhuriyeti" kimliği ile pasaportunu aldığını ancak bunun KKTC vatandaşlarının Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı oldukları anlamına gelmediğini belirten Tatar, bunun Rum zihniyetinin dayatmasının bir sonucu olduğunu ve bu zihniyeti şimdi de siyasi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalıştıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, "Cenevre'de gerçekleşen gayriresmi 5 BM toplantısında, halkımız ve bölgenin en güçlü ülkesi Türkiye tarafından desteklenen eşit egemen iki devletin iş birliğine dayalı önerimizi müzakere masasına koymamız büyük yankı yaratırken Rum Yönetiminin KKTC'ye, Kıbrıs Türk halkına ve şahsıma karşı büyük bir operasyon başlattığını görmekteyiz." ifadelerini kullandı.

KKTC'den Cenevre'de 6 maddelik Kıbrıs önerisi

Rum lider Anastasiadis'in, Paskalya mesajında Kıbrıs Türklerinin Rum devletine dönüşen Kıbrıs Cumhuriyeti'nin vatandaşları olduğunu ileri sürdüğünü hatırlatan Tatar, Anastasiadis'in daha sonra yaptığı açıklamada da gerçek dışı iddiasını güçlendirebilmek için "97 bin Kıbrıslı Türk'ün Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ile pasaportunu aldığını" açıkladığını ancak bunun nedenlerini gizlediğini belirtti.

"ANASTASIADIS'IN 'KIBRISLI TÜRKLER BİZİM VATANDAŞLARIMIZDIR' AÇIKLAMASININ HİÇBİR DEĞERİ YOKTUR"

Tatar, şöyle devam etti:

"Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği veya pasaportu alanların Rum Yönetimi ile herhangi bir vatandaşlık bağı olmadığı gibi bu insanlar kendi devletleri olan KKTC'de yaşamakta, vatandaşlık görevlerini KKTC devletine karşı yerine getirmektedir. Bu nedenle, Anastasiadis'in 'Kıbrıslı Türkler bizim vatandaşlarımızdır' açıklamasının hiçbir değeri yoktur ve belirttiğim gibi bu sadece siyasi amaçlara yöneliktir.

Bu arada, bazı gazeteler ile Rum gazeteleri eş zamanlı olarak benim 'Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu kullandığımı' ileri sürerek bazı haberler üretilmiştir. Bu haberlerin nerelerde üretilip nasıl servis edildiği de bilgimizdedir. İleri sürülen bu haberler yeni olmayıp bu konuda ilk haber 2010 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Cumhurbaşkanı adayını engellemek için yapılmış, şahsım ve UBP'nin bütün bakanlarının 'Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu kullandıkları' ileri sürülmüştü. Şimdi de Kıbrıs konusunun kritik aşamasında Rum gazeteleri ile eş zamanlı olarak bu haberlerin yapılması oldukça dikkat çekicidir."

"AYDINLIK YARINLARA BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ"

1960'ta doğan bir kişi olarak, diğer herkes gibi o dönemin yasal uygulamaları gereğince Kıbrıs Cumhuriyeti doğum belgesine sahip olması kadar doğal bir olayın olmadığını kaydeden Tatar, doğal olmayanın ise bunu kullanarak şahsının yıpratılmak istenmesi olduğunu ifade etti.

Tatar, "Bu konuda da kararım, o doğum belgesinin iptal edilmesi yönündedir. Bu konuda da girişimlerim olacaktır. Bu tür haberleri üretenlere çağrım ise eğer Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportum varsa bu pasaportu en son ne zaman ve nerede kullandığımı ortaya koymalarıdır. Vatandaşlarımdan beklentim, Kıbrıs konusunun bu kritik aşamasında her türlü provokasyon ile provokatif haberlere karşı dikkatli ve uyanık olmaları, birlik ve beraberliğimizi korumalarıdır. Hiç kuşkum yok ki daha aydınlık yarınlara birlikte ulaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR 8
 • Goksel 2 yıl önce Şikayet Et
  Rum pasaportu alanları seçimde bırakın ya rum ya türk pasaportu tercih edebilsin, rum u tercih edenlerin alın tüm vatandaşlık ayrıcalıklarını, sınırdışı edin. Bakalım çok sevdiği rumlar aralarında kabul edebilecekler mi bu dönekleri.
  Cevapla
 • esas 2 yıl önce Şikayet Et
  O zaman KKTC vatandaşları Güney Kıbrıstan mal alabilir değil mi? Hadi müsaade et. Kafasını gözünü yardırmadan malını canını namusunu ezdirmeden gidip orda yaşayabilecek mi?
  Cevapla
 • Manisalı 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne yapsalar boş.hiçbirinde başarılı olamayacaklar.sadece biraz gecikir.
  Cevapla
 • Burak 2 yıl önce Şikayet Et
  Vatanımız işgal edilse halkın bir kısmı; işgalcilerle birlik olacak kafada(Pkk, İşid, Dersim kafası, İran yanlıları), çeyreği tiyatrodur dense inanacak(muhalefet), bir kısmı Survivor, futbol, instagramda gezerken durumu fark edemeyecek konumda(iktidar yanlıları arasında). Fetöcülerin bir kısmı serbest, ceza alanların çoğu 5-10 sene sonra sokakta. Şuursuz bir gençlik geliyor. Böyle giderse 10 sene sonra vatanını, milletini sevenler azınlık olacak. Amacım moral bozmak değil, bu konuda birşeyler yapıp, Allah'a sığınmalıyız. Allah hepimizi ıslah etsin, sonumuzu hayr etsin.
  Cevapla
 • duran 2 yıl önce Şikayet Et
  sen daha durumu kavrayamamışsın. iktidarın emperyalizme karşı verdiği mücadeleyi görmüyormusun . belliki görmüyorsun senin gibi görmeyenlere yazmışsın o yorumu
  Cevapla
 • Tarık 2 yıl önce Şikayet Et
  Burak kardeşim doğruyu söylemişsin,tebrik ederim. Moralimiz bozulacak tâbi. Çünkü sonumuz böyle giderse gerçekten vahim. Vatan sevgisini bilen imanlı gençler yetiştirmemiz lâzım.
  Cevapla
 • vedat 2 yıl önce Şikayet Et
  Anlaşılan Avrupa Birliği sevdasına yapıyorlar bunu ,uyanıklar. O kimlikle avrupaya kaçamazlar bu biir, Birde sayın tatar kıbrıs cumhuriyeti kimliğiyle yakalananları sınırdışı etsin ,bakalım rumlar sahip çıkıyor mu.
  Cevapla
 • Ö¹k⁴k⁵e³şﷻ 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu cok güzel bir fikir. Hemen Rumlare vereceksin. Madem senin vatandasin al bak. KKTC deki mallarina el koyacaksin. Yabanci Passaprt ile KKTC mal almayi bitireceksin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile görüştü
Kilogramı 600 bin lira! Fiyatı altınla yarışıyor...