Bakan Çavuşoğlu'ndan Almanya'da aşı, turizm, Libya ve koltuk krizi açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile görüştü ve ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Almanya'da aşı, turizm, Libya ve koltuk krizi açıklaması
Bakan Çavuşoğlu'ndan Almanya'da aşı, turizm, Libya ve koltuk krizi açıklaması
GİRİŞ 06.05.2021 13:26 GÜNCELLEME 06.05.2021 14:32
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya ve Bosna Hersek ziyaretlerinin ardından Almanya'nın başkenti Berlin'i ziyaret etti.

Bakan Çavuşoğlu, başkent Berlin'de Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile heyetlerarası ve baş başa görüşme gerçekleştirdi.

ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi. İki bakan görüşmenin ardından ortak basıın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Almanya Dışişleri Bakanı Maas:

"Almanya olarak her zaman (Türkiye'yle) yapıcı bir ilişkiyi savunuyoruz. Türkiye, NATO içinde çok önemli bir müttefikimiz. Almanya bunu her zaman vurguladı. Gelecekte de çok büyük önemi olacaktır."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

"(Almanya ile) İkili ticaretimiz hızlı şekilde artıyor. Bu sene 40 milyar doların üzerine çıkabileceğini görebiliyoruz.

Libya'da bulunan çok sayıda yabancı savaşçı var, paralı asker var. Bunların çekilmesi konusunda hemfikiriz. Fakat iki egemen ülke arasındaki bir anlaşma gereği buraya verilen askeri eğitim ve danışmanlık desteği gibi ülkenin ihtiyacı olan desteklerin sona ermesi Libya'nın yararına değil. İki ülke arasındaki bu tür anlaşmalara üçüncü taraflar bakımından, doğru bir yaklaşım olmaz.

18 mart mutabakatı tüm yönleriyle vize serbesti dahil olmak üzere gözden geçirilmeli şartsız koşulsuz tam üyelik süreci devreye sokulmalı."

AB İLE YAŞANAN PROTOKOL KRİZİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara'da 6 Nisan'da yaşanan protokol kriziyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

'Ben kadın olduğum için böyle oldu demesi yani Türkiye'yi ima etmesi doğru değil. AB'yi kast ediyorsa bu kendi meseleleri. Ama bizdeki protokol kurallarında kadın erkek diye bir şey yok birçok kadın lider sayın Şansölye dahil geldi. kadının siyasette hayata yeri bizim için çok önemlidir. Kendi aralarındaki kavga ve çekişmeyi Türkiye'ye yansıtmasınlar. Bizden kaynaklanan bir durum yok."

"TURİSTİN GÖREBİLECEĞİ HERKESİ MAYIS SONUNA KADAR AŞILAYACAĞIZ"

Aşılama sürecine hız verildiğini belirten Çavuşoğlu, "Halkımızın yüzde 26'sından fazlası aşılandı. 1 milyon 200 bin almanı ağırladık, bu sene de sürdürmeye çalışıyoruz halkımız güvenliği, turizm için önlemlerimizi aldık aşılama süreci, Almanya da biz de önemli mesafe kaydettik güvenli turizm programına ekler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerin ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım" ifadelerini kullandı.

TELİF HAKKI TARTIŞMASI

ABD'den gelen Kovid-19 aşıları ile ilgili telif hakları adımı ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Elbette şirketlerin telif haklarına saygı duymak gerekiyor. Ama ortak üretim konusunda ülkelerin daha iyi iş birliği yapması gerek" dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 92
 • osmanoğlu2023 3 yıl önce Şikayet Et
  ülkemizi natoya almaları batılı ülkelerin savaş tekniği ve tecrübe kazanmak istemesindendir! karakuvvetlerimiz 2bin8yüz senelik ata yadıgar bir orduya sahipde ondan...
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 3 yıl önce Şikayet Et
  alamanlara bi sorsaydık Kudüste ne oluyor diye! at gözlüğü takmasını severler bu gibi durumlarda! babaları hitler bize truva atı gibi bir topluluk gönderdi iki general görevlendirerek bu iş için! ogün bugündür kan ve gözyaşı dinmiyor bölgede...
  Cevapla
 • Час 3 yıl önce Şikayet Et
  Gün gelecek almanya. Orada yaşayan Türkler e tekmeyi vuracaktır.. mal varlığına da el koyacak.. Almanya daki Turk kardeşlerimiz. Türkiye ye. Yatırım yapın. Almanya ya yatırım yapmayın. Bunların ne yapacağı belli olmaz sonra buraya donsuz gönderirler söylemişti dersiniz
  Cevapla
 • Yahyahizim 3 yıl önce Şikayet Et
  Tersine tavsiye paralarınızı mal ve mülkünüzü avrupaya yatırım yapın, daha iyi güvencededir.
  Cevapla
 • Arif 3 yıl önce Şikayet Et
  Cok guzel diyorsun, ve dusuncen cok dogru ve halis, yalniz sikinti, yillarca calisip didinen ve ne zorlukla kazanilan birikimler yatirmakta olan gurbetcileri malesef kendi ulkemizin ve akrabalarin dolandirdilar, hem ne paralar ve emekler gitti, su an cogu gurbetci zar zor gecinmekte, ne kaldi ki, getirsinler
  Cevapla
 • Fsd15 3 yıl önce Şikayet Et
  Aşı olmak isteyen varsa turist görmeli
  Cevapla
 • Ezeri 3 yıl önce Şikayet Et
  Sn çavuşoğlu turistleri ne zaman aşılıyoruz :))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Freni boşalan araç 5 metre yükseklikten uçtu
Siyonistleri kudurtan gerçek: İsrail'in elebaşıları Gazze’de bir bir öldürülüyor