Sözleri çarpıtılan Çavuşoğlu'ndan yeni açıklama

Almanya'da yaptığı "Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız" açıklaması çarpıtılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sözlerine açıklık getirdi.

GİRİŞ 07.05.2021 12:12 GÜNCELLEME 08.05.2021 09:40
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Dün Almanya'da mevkidaşı Heiko Maas ile görüşen ve ardından ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, "Halkımızın yüzde 26'sından fazlası aşılandı. 1 milyon 200 bin almanı ağırladık, bu sene de sürdürmeye çalışıyoruz halkımız güvenliği, turizm için önlemlerimizi aldık aşılama süreci, Almanya da biz de önemli mesafe kaydettik güvenli turizm programına ekler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerin ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım" ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Almanya'da aşı, turizm, Libya ve koltuk krizi açıklaması

Bakan Çavuşoğlu'nun sözlerindeki "Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız" cümlesi sosyal medyada çarpıtılmıştı.

Konu ile alakalı Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Uzun bir açıklamadan tek bir cümleyi çıkarıp almışlar. Benim o cümlede kastettiğim turizm çalışanlarımızdır. Açıklamanın başına bakılırsa bu anlaşılır.

Ayrıca ben açıklamamda Türkiye'deki aşılama çalışmasını, halkımızın sağlığını da gözeterek yaptığımızı açıkça vurguladım.

Bizim "Güvenli Turizm Konsepti" çalışmamız var. Sertifikasyon uygulamamız var. Buna göre havaalanında karşılayanlardan ulaşım hizmeti verenlere, resepsiyon görevlilerinden tur rehberlerine kadar tüm turizm çalışanlarımızın aşılanmalarını sağlayacağız.

Yani benim "turistin görebileceği" derken kastettiğim tabii ki turizm çalışanlarımızdır. "Turisti iki yüz metreden, on metreden gören her vatandaşı aşılayacağız" gibi bir şey söylemedim tabii ki. Bu saçma olur. Ama tek bir cümleyi alıp çarpıtıyorlar.

Turizm çalışanlarımızın aşılanması, sadece turistler için yaptığımız bir şey de değil. Turizm çalışanlarımızın sağlığını da korumak için.

Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor? Yerli turistlerimiz yok mu? Turizm alanında yaptığımız çalışma, yerli ve yabancı bütün turistlerimiz içindir. Turizm güvenliğine böyle bakıyoruz biz.

Geçen yıl da "Güvenli Turizm Konsepti" çerçevesinde test uygulaması yapmıştık. Hem turistlere hem turizm çalışanlarımıza. Bu da benzer bir yaklaşımdır.

Dünyanın tüm turizm ülkeleri, böyle çalışmalar yapıyorlar. Turizm, bir hareketlilik alanı. O alanı güvenli hale getirmek için bütün turizm ülkeleri benzer yaklaşımlar içinde.

Turizm alanında yer alan tüm turizm çalışanlarımızı aşılayacağız. Yaklaşımımız bu. Buradan nasıl oluyor da halkı aşağılama sonucu çıkarılıyor, anlamış değilim. Bir kez daha söylüyorum: Bunu hem turizm çalışanlarımızın sağılığı için hem de yerli yabancı tüm turistlerin sağlığı için yapıyoruz."

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YORUMLAR 35
 • garip yolcu 3 yıl önce Şikayet Et
  asi olmayacagim bizide mecbur edemezsiniz ve buna saygi gostermek zorundasiniz.
  Cevapla
 • bodrumköylüsü 3 yıl önce Şikayet Et
  aynen öyle bende olmuyorum kim zorlayacak hayatımda bir kere bile hastaneye gitmedim
  Cevapla
 • boşuna ugraşmayın 3 yıl önce Şikayet Et
  Muhalifler bir açık yakaladılar diye sırtlanlar gibi saldırıyorlar. Anca gidersiniz. Sonuna kadar sayın bakanımızın yanındayız. 70 yıl boyunca halkı insan yerine koymayan CHP liler burada ajitasyon yapmasınlar. Onlara buradan ekmek çıkmaz.
  Cevapla
 • frezeci 3 yıl önce Şikayet Et
  madem öyle aşı olmamış kimseyi içeriye almayı.en saglamı bu olsa gerek.
  Cevapla
 • Yahyahizim 3 yıl önce Şikayet Et
  'Durmak yok' siyaseti artik tutmuyor.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  ben bir kamu çalışanım ve yaşım 51 işim için her gün yüzlerce vatandaşla karşılaşıyorum ancak ben hale aşılanmadım yani bana sıra gelmedi. yerli turist zasıl olabilirim aşı olmak için
  Cevapla
 • Hamdi 3 yıl önce Şikayet Et
  O kadar insanla muhatap olduğunuz halde şu ana kadar hasta olmamişsiniz Allah'ın izniyle bu saatten sonra birşey olmaz. Uzak durun aşıdan
  Cevapla
 • Şems 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen aşı olmuyorsun zaten turuzim sektirundekiler oluyor. Sen memursun truzimci değilsin onun için bekleyecen birde truzim bu ülke için önemli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Türkiye düşmanı Bob Menendez tarih oldu! Kararı duyurdu...
Bakan Tunç: Peygamberimiz hakkında hakarette bulunan şüpheli tutuklandı