Ürdün: İsrail güçleri derhal Aksa'dan çıkarılmalı

Ürdün, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere yönelik saldırısını "barbarca" şeklinde niteleyerek kınadı.

Ürdün: İsrail güçleri derhal Aksa'dan çıkarılmalı
Ürdün: İsrail güçleri derhal Aksa'dan çıkarılmalı
GİRİŞ 08.05.2021 03:40 GÜNCELLEME 08.05.2021 03:52
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayf el-Fayiz, İsrail güçlerinin dün akşam iftardan kısa bir süre sonra Harem-i Şerif'te namaz kılanlara yönelik plastik mermi ve ses bombasıyla müdahalesinin ardından yaptığı açıklamada, saldırıya yönelik tepkisini ifade etti.

"Harem-i Şerif'e yapılan baskının ve barış içinde ibadet edenlere yönelik saldırının, açık bir ihlal ve barbarca bir davranış" olarak nitelendirildiği açıklamada, kabul edilemez bu saldırıların kınandığı belirtildi.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya girerek cemaate saldırdı

Fayiz, Aksa'daki cemaatin can güvenliğinden sorumlu tuttuğu İsrail'i, bölgede yükselen tansiyon konusunda uyardı.

- "İSRAİL GÜÇLERI DERHAL AKSA'DAN ÇIKARILMALI"

Ürdünlü yetkili, İsrail polisinin ve özel kuvvetlerinin derhal Mescid-i Aksa'dan çıkarılması ve cemaatin ramazan ayının mübarek gecelerinde ibadetlerini özgürce eda edebilmesi gerektiğini ifade etti.

Fayiz, İsrail yetkililerine de uluslararası insan hakları yasalarına göre işgalci bir güç olarak yükümlülüklerine riayet etme; ihlallere, saldırılara ve provokasyonlara son verme çağrısı yaptı.

"Mescid-i Aksa'da, Eski Şehir'de ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nde Kudüslülere yönelik apaçık saldırıları kınıyoruz." ifadesine yer verilen açıklamada Fayiz, uluslararası toplumdan Aksa'da, Eski Şehir'de ve işgal altındaki Doğu Kudüs'teki ihlallerini durdurması için İsrail'e baskı uygulamasını istedi.

İsrail güçleri, dün akşam iftardan kısa bir süre sonra Doğu Kudüs'ün farklı noktalarında plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırılar düzenlemişti.

Filistin Kızılayı, İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ve Şeyh el-Cerrah mahallesinde Filistinlilere yönelik saldırılarında 178 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • doctorwho 4 ay önce Şikayet Et
  İsrail derhal çıkarılmalı. Ne güzel. Peki kimmiş bu İtrail i çıkaracak ülke. Orada onca Arap ülkesisiniz ve İtrail çıkarılmalı diye beyanat verip işi başkasına ihale etmeye çalışıyorsunuz. Kurun bir ortak ordu ,biz de gelelim çıkartalım hep beraber. Yok öyle başkasına iş ihale etmek.
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 4 ay önce Şikayet Et
  Aciz; kendine yapılan zulmü durdurmaya gücü yetmediğinde sadece bağırır.
  Cevapla
 • VATANINI SEVEN 4 ay önce Şikayet Et
  Birleşik Arap emirlikleri (pardon birleşik hain emirlikleri ) ne diyecek acaba. İslam dünyasının CeHaPesi
  Cevapla
 • Hiram abas 4 ay önce Şikayet Et
  Askeri hareketlere askerî cevaplar verilmelidir. Unutmayın kısasta hayat vardır.
  Cevapla
 • tsk 4 ay önce Şikayet Et
  Araplar Osmanlı'ya İhanet Etti mi ?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kovid-19 testinin havadaki etkinliği gözler önünde serildi
Son Dakika: Okullar kapanacak mı? Bakan Özer bu sözlerle duyurdu!