Anthony Fauci, koronavirüste normale dönüş tarihini açıkladı

Anthony Fauci de Uğur Şahin gibi Kovid-19'da normale dönüş için 2022 ortasını işaret etti ve "Salgın sonrası maske kullanımı mevsimsel hale gelebilir" dedi.

Anthony Fauci, koronavirüste normale dönüş tarihini açıkladı
Anthony Fauci, koronavirüste normale dönüş tarihini açıkladı
GİRİŞ 10.05.2021 17:49 GÜNCELLEME 11.05.2021 11:41
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Yaklaşık 40 yıldır ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörlüğü görevinde bulunan Dr. Anthony Fauci, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak ülkenin en yetkili ismi olarak kabul ediliyor.

Koronavirüs ile mücadele konularında eski Başkan Donald Trump ile birçok kez ters düşen Dr. Fauci, ocak ayında yemin ederek göreve başlayan ABD Başkanı Joe Biden'la çalışmaya devam ediyor.

Fauci, ABC ve NBC kanallarına verdiği son röportajlarda hem koronavirüs salgınında normalleşmeye dönüş tarihiyle ilgili hem de aşılama ve maske kullanımıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Uğur Şahin, koronavirüs pandemisinin sona ereceği tarihi açıkladı

2022 ORTASINDA NORMALE DÖNÜŞ

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci'ye göre bir sonraki Anneler Günü'nde, yani 2022 yılının mayıs ayında Normale, olabilecek en yakın şekilde ulaşmış olacağız. Ancak uzmanlar Fauci'nin bu öngörüsünün sadece ABD değil tüm dünyada aşılama kampanyalarının ivedilikle davam etmesi ve dünya nüfusunun aşılanmış olması koşuluyla mümkün olabileceğinin altını çizmeye devam ediyor.

Amerikan Pfizer ile birlikte Kovid-19 aşısı geliştiren BioNTech'in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, pandeminin 2022 ortasına doğru kontrol altına alınacağını öngördüğünü belirtmişti.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) talimatnamesine göre tam aşılama (iki doz aşılarının üzerinden 14 gün geçmiş kişiler) sonrasında açık hava aktivitelerinde ve kalabalık olmayan mekanlarda maske kullanımı artık gerekli değil. Ancak iç mekanlar için hala maske kullanımı öneriliyor.

"MEVSİMSEL MASKE" AÇIKLAMASI

Kimi uzmanlar CDC'nin maske uygulamasını hızlıca devam eden aşılama kampanyasına bakarak oldukça katı buluyor. Anthony Fauci ise bu konuda yaptığı açıklamada, "Daha fazla aşı uygulandıkça maske kullanımının azaldığını göreceğiz" ifadesini kullandı. Fauci'ye göre aşılama arttıkça maske konusunda "daha liberal" bir yaklaşım uygulanabilir.

Öte yandan Fauci NBC'ye verdiği demeçte maske konusunda radikal kabul edilebilecek bir açıklama yaptı. ABD'lilerin "mevsimsel" olarak maske takmaya başlayabileceğinin altını çizen Fauci, "Bu yıl mevsimsel grip hiç yaşanmadı çünkü insanlar Kovid-19 için gerekli sağlık tedbirlerini uyguluyordu" dedi. Fauci sözlerine şöyle devam etti: 

"Bir-iki ya da daha fazla yıl sonra insanların solunum yoluyla bulaşan virüslerden korunmak ve bu virüsleri yaymamak için 'mevsimsel' olarak maske takmaya başlaması olası ve mantıklı görünüyor."

Fauci, CDC'nin talimatnamelerini sürekli olarak güncel duruma göre değiştirdiğini ve yenilediğini söylüyor ancak eleştirilere de kulaklarını tıkamış değil. Fauci'ye göre aşılama arttıkça maske kuralı gevşemeli - ki Fauci durumun bu yönde ilerlediğini de sözlerine ekliyor.

Uzmanlar tam aşılanmış kişilerin kapalı alanlarda maske kullanımına mecbur bırakılmamasının aşılara olan güveni artıracağı görüşünde.

CDC'nin rakamlarına göre yetişkin ABD'lilerin yüzde 46'sı en az bir doz aşılarını olmuş durumda. Yetkililer iki doz aşını da yaptırmış kişilerin maskesiz olarak kalabalık olmayan ortamlarda bulunmasına izin veriyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 4 Temmuz'da kutlanan Bağımsızlık Günü'ne kadar ABD nüfusunun en az %70'inin aşılanacağını söz vermişti.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Mısır püskülü 6 ay önce Şikayet Et
  geçen sene bi yazı okumuştum çok önceden yazılmış ve bu korona hastalığın dan bahsediyordu,yazının sonuç bölümünde 2022 ortalarında hastalık kendiliğinden ortadan kalkacak diyordu
  Cevapla
 • Ayse 6 ay önce Şikayet Et
  Cin ve diğerlerinin biyolojik silahı yuzunden dünya mahvoldu
  Cevapla
 • Bela61 6 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı yaşanmaz hale getirdiniz hirslariniz ac gozlulugunuz yuzunden
  Cevapla
 • ülkü 6 ay önce Şikayet Et
  Allah küreselcileri kahretsin. amin.
  Cevapla
 • Ramazan 6 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede de iki aşısını yaptıranların yasaklardan muaf tutulması aşı yaptırma oranını artıracaktır. Aşısını yaptıranlar bırakın açık havada rahat rahat gezsinler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika... Erdoğan'ın açıkladığı 20 milyarlık müjdenin detayları belli oldu!
Asgari ücrette önemli gelişme! İlk rakamlar belli oldu