Siyonistler istedi ABD yaptı! BMGK'deki kapalı oturum sonrası İsrail'in istediği oldu

ABD, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek üzere ikinci kez toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ortak açıklama yapmasını engelledi.

Siyonistler istedi ABD yaptı! BMGK'deki kapalı oturum sonrası İsrail'in istediği oldu
Siyonistler istedi ABD yaptı! BMGK'deki kapalı oturum sonrası İsrail'in istediği oldu
GİRİŞ 12.05.2021 19:02 GÜNCELLEME 12.05.2021 19:05
Bu Habere 182 Yorum Yapılmış

BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Doğu Kudüs'te Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinli ailelerin zorla tahliyesiyle başlayan ve tırmanan gerginliği görüşmek için ikinci kez kapalı oturumda toplandı.

Konsey, oturumunda İsrail ve Filistin'in "tam ölçekli bir savaşa doğru sürüklendiği" uyarısı yapan BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland'dan Doğu Kudüs'te artan gerginlik ve son gelişmeler hakkında brifing aldı.

İİT, Türkiye'nin girişimiyle Cidde'de toplandı

İKİNCİ KEZ ABD TARAFINDAN ENGELLENDİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'teki gerginlik ve Gazze'deki hava saldırılarından derin endişe duyan ve çatışmalara derhal son verilmesi çağrısında bulunan ortak bir açıklama yapmak istedi ancak konseyin açıklaması ikinci kez ABD tarafından engellendi.

İsrail teklifi reddedip tehdit etti! Rusya'dan açıklama

Diplomatik kaynaklar, ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin yapmak istediği açıklamanın gerginliği azaltmaya yardımcı olmayacağı gerekçesiyle açıklamayı engellediğini söyledi.

Uluslararası barış ve güvenliği sağlamakla sorumlu BM'nin en güçlü organı Güvenlik Konseyi, son yıllarda veto gücüne sahip ülkeler Rusya'nın Suriye'de, Çin'in Myanmar'da, ABD'nin ise İsrail-Filistin sorunun çözümündeki yanlı tutumları nedeniyle hiçbir somut adım atamıyor ve meşruiyetini kaybetmekle eleştiriliyor.

Uzmanlar Haber7'ye değerlendirdi: TSK Filistin'e gidebilir mi?

- KUDÜS'TEKİ GERGİNLİK

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilere yönelik zorunlu tahliye nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi tırmandırıyor.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları, İsrail'e çok sayıda roket fırlattı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adıyla askeri operasyon başlatıldığını duyurdu.

İsrail saldırılarında 14’ü çocuk, 5'i kadın olmak üzere 56 Filistinlinin şehit olduğu, yaralı sayısının ise 335’e çıktığı kaydedilmişti.

Filistin direniş örgütleri de Gazze Şeridi çevresindeki İsrail kent ve bölgelerini roketlerle vurmuştu. İsrail polisi, Gazze Şeridi'nden atılan roketler nedeniyle 6 kişinin öldüğünü, 200 kişinin yaralandığını bildirmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 182
 • bm ye 3 yıl önce Şikayet Et
  bm abd nin üyeliğini geçici olarak askıya alarak israili derhal vurmalı. aksi takdirde dengeler bozulacak. iran çin ve rusya için çok büyük tehlikenin önü açılacak. israil hemen vurulmalı.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  israil kendinde cesaret bulup doğrudan Türkiye ye saldırmalı ki biz müdahale edelim.
  Cevapla
 • mert 3 yıl önce Şikayet Et
  görüyorumki zamanida Hitler cok hakliymis yoksa filistine yaptiklarini bütün dünyaya yaparlardi
  Cevapla
 • ersin 3 yıl önce Şikayet Et
  En büyük siyonizm zaten abd de mevcut asıl katiller ve en büyük teröristler abd ve onların uşakları
  Cevapla
 • Salahattin Adana 3 yıl önce Şikayet Et
  Birleşmiş Milletlerde İsrail zalimlerinin dedikleri olmuş;hiç önemli değil, sonunda Yüce ALLAH'IN tecellisi işi bitirecektir zalim ve İslam düşmanlarının soyu tükenecektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'deki skandal 3 gerçeği açığa çıkardı: Filistinli gazeteci isyan ederek açıkladı!
İstanbul'da ulaşım zammı sonrası İmamoğlu'nun sözleri akıllara geldi