AB'den acizlik itirafı: İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitemiz yok

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi olmadığını söyledi.

AB'den acizlik itirafı: İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitemiz yok
AB'den acizlik itirafı: İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitemiz yok
GİRİŞ 13.05.2021 19:36 GÜNCELLEME 13.05.2021 19:52
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Borrell, İspanyol düşünce kuruluşu Real Elcano Enstitüsünün Madrid'de organize ettiği foruma katıldı.

AB Yüksek Temsilcisi, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne, Filistinlilere ve Mescid-i Aksa'ya gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında Orta Doğu'da tekrar yükselen tansiyon ile ilgili sorulara cevap verdi.

Borrell, "Gerginliğin artmasına, çatışmalara ve sivillerin ölümüne bir son verilmesi çağrısında bulunuyoruz ancak şu anda İsrail'e baskı yapma kapasitesine sahip olan tek kişi yalnızca ABD. Avrupa uzun zamandır böyle bir kapasiteye sahip değil. AB'nin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi yok." dedi.

Orta Doğu'da yaşananlarla ilgili AB'nin çaresizliğini gizlemeyen Borrell, "BM ve AB'nin resmi tutumu iki devletli çözüm ve bunda ısrarcı olmalarına rağmen, bu çözümün her geçen gün daha da zorlaştığının farkında olduklarını" ifade etti.

AB Yüksek Temsilcisi, "Dünya, birkaç yıldır başka yöne baktı ve İsrail ile Filistin arasındaki çatışmayı unutmak istedi. Ancak sorun hala orada ve şu anda olan şey, hiçbir çıkış yolu görmeyen Filistin halkının çaresizliğinin tezahürüdür." şeklinde konuştu.

Borrell, AB'den Filistin'e olan mali ve insani yardımını devam ettirmesini isteyerek, bunun sorunun çözümü olmadığını bildiklerini ancak aksi halde durumun daha da kötü olacağını düşündüklerini söyledi.

Gazze'de şehit sayısı 87'ye yükseldi

- KUDÜS VE GAZZE'DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adı altında askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

İsrail'in 10 Mayıs'tan bu yana Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 17'si çocuk, 7'si kadın olmak üzere 87 Filistinli şehit olmuş, 487 kişi yaralanmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 25
 • 01adana 2 yıl önce Şikayet Et
  1945 ten beri ingiltere hariç başka hiçbi avrupalı yahudiye dın diyemez.Bana inanmıyorsanız merkele sorun
  Cevapla
 • fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  ırakı, afganistanı, kocaman bir afrikayı, cezayiri vb. soykırım yapma kapasiteniz var da bu kadar küçük bir yeri mi çözemiyorsunuz?
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 2 yıl önce Şikayet Et
  Siyonist menfaatine yalan haber yayma kapasitenizin maşallahı var ama.
  Cevapla
 • aha 2 yıl önce Şikayet Et
  kapasitesiz olduğunuzu biliyoruz itirafınız iyi oldu.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  İsteğimiz yok diyorsunuz yani neden çünkü İsrail vuruyor katlediyor işgal ediyor; Filistinliler öne geçsin bak o sorun kaç saat içinde çözlür. Durun bu sorunu biz hemen çözelim demeye başlarsınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF anlaşmayı duyurdu! Süper Lig'in yeni yayıncısı belli oldu
1. Lig maçında ortalık karıştı! Arda Turan sakatlandı...