İsrail'in medya ofisini vurduğu saldırıya tepkiler

İsrail'in Al Jazerra ve AP'nin de ofislerinin bulunduğu medya merkezi binasını bombalaması büyük tepkilere yol açtı.

GİRİŞ 15.05.2021 17:26 GÜNCELLEME 15.05.2021 18:31
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Sivilleri acımasızca hedef alarak kadınları ve çocukları vuran İsrail, savaş suçu işliyor. Hemen her fırsatta gerçekleştirdiği saldırılar ile uluslararası hukuku açıkça ihlal eden İsrail, kural tanımazlığına bir yenisini daha ekledi.

Gazze'de bulunan bir medya ofisini bombalayan İsrail uçakları, Al Jazerra ve AP'nin de içinde bulunduğu binayı yerle bir etti. Basın özgürlüğünü hiçe sayan İsrail'e tepkiler yükseldi.

FAHRETTİN ALTUN: İSRAİL'İN BU ALÇAK SALDIRILARINI LANETLİYORUM

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırıyı sosyal medya hesabı üzerinden kınadı. Altun yapımladığı açıklamasındaİsrail'in kural tanımamazlığı ve savaş suçu işlemesine dikkat ederken, saldırıyı lanetledi:

AP CEO'SU GARY PRUİTT: DEHŞETE DÜŞTÜK

Medya ofisi olarak kullanılan ve AP'ye de ev sahipliği yapan binanın bombalı saldırı ile yıkılmasının ardından AP CEO'su  Gary Pruitt'ten de ilk açıklama geldi. Pruitt yaptığı açıklamada İsrail'in saldırısını dehşet verici buldunuğu ifade ederken, saldırı karşısında şoke olduklarını ifade etti.

Associated Press başkanı ve CEO'su Gary Pruitt, İsrail'in el-Jalaa binasına yaptığı "inanılmaz derecede rahatsız edici" saldırıyla "şok olduğunu ve dehşete düştüğünü" söyledi.

AL JAZEERA'DEN AÇIKLAMA

Al Jazeera: İsrail'in yaptığı, gazetecilerimizin hayatını hedef alan ve gerçeği ortaya çıkarmalarını engellemeyi amaçlayan barbarca bir eylemdir.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "Gazetecilerin ve bağımsız medyanın emniyet ve güvenliğini sağlamanın büyük bir sorumluluk olduğunu İsraillilere doğrudan ilettik." ifadesini kullandı.

Psaki, İsrail ordusunun Gazze'de AP ve Aljazeera gibi uluslararası medya kuruluşlarının da olduğu binayı hedef almasına ilişkin Twitter hesabından açıklamada yaptı.

Jen Psaki, "Gazetecilerin ve bağımsız medyanın emniyet ve güvenliğini sağlamanın büyük bir sorumluluk olduğunu İsraillilere doğrudan ilettik." ifadesini kullandı.

COŞKUN BAŞBUĞ:  BU BİR TEHDİT UNSURUDUR!

Güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ da, TRT'de katıldığı bir yayında İsrail'in, bölgeden gelen şiddet görüntüleri nedeniyle yara aldığını ve bu görüntü akışlarının kesilmesini saplamak için böyle bir hamlede bulunduğunu ifade etti. 

"Sansüre hayır diyen TRT başta omak üzere medya kuruluşlarına karşı bir güç gösterisi, bir tehdit unsurudur bu saldırı, bunu böyle anlamak lazım. Bunun zaten geleceğini zaten İsrail dakikalar öncesinde hissettirmeye başlamıştı. Çünkü bu görüntüler dünya kamuoyunda infial yaratmaya başlamıştı. Yakın bölge ülkelerinden, isim anmayacağım ama bir takım rejimlerin, bir takım kirli iş birlikleri o ülkeleri belli noktaya kadar getirebiliyor. Ancak tabanda, bu görüntüler üzerinden bilgilenen milletler, yavaş yavaş hareketlenmeye başladı ve kendi rejimlerine hesap sormaya başladı. Ne üzerine? "Hemen yanı başımızda, bütün İslam aleminin göbeği diyebileceğimiz bir coğrafyada yaşanan bu olaylar karşısında neden sessiz kalıyor, neden basit bir kınamayla geçiştiriyorsunuz" gibi tepkiler oluşmaya başladı.

DERS ALINMASI GEREKMEKTEDİR

"İşte bu yaşananlar da bu yayınlanan görüntüler neticesinde oldu." Bunun bir şekilde susturulması lazımdı İsrail adına. Onlar da bunu en iyi bildiği şekilde, yani yakarak, yıkarak ve katledilerek gerçekleştirdiler. Bu görüntüler bütün dünya tarafından ders alınması gerekmektedir. Bu bölgede zaten ciddi manada bir sansür vardı. "

İNSANLIK KATLEDİLİYOR MEDYA SESSİZ

"ABD'deki yahudilerin kontrolünde olan medya kuruluşları ve Avrupa'daki ba şat devletlerdeki ve Arap coğrafyasındaki medya anlayışını bu süreçte ben tahlil etmeye çalıştım, inanın ara haber olarak geçiştiren ülkeler var İslam ülkeleri de dahil olmak üzere. Kovid ve güncel olaylarla süslenen manşetler var, ancak günün ana haber konusu herkes için bu olmalı. İnsanlık katlediliyor bırakın coğrafyayı kutsal değerleri, hepsini bir kenara bırakın insanlık katlediliyor.  "

İSRAİL SOYKIRIM UYGULUYOR

"130 küsür şehit var ve bu şehitlerin yarısı belki de yarısından çoğu çocuk ve kadınlardan oluşuyor. İsrail'in Gazze'de özellikle gelişigüzel bir saldırı gerçekleştirdiği sanılmasın. Mossad Gazze'yi sokak sokak, hane hane işleyen belgeleri derleyen bir ülke. Kime ne saldırı yapılıyorsa hepsi düşünülerek planlanıyor. Bu saldırıları öyle rastgele gibi düşünmeyin bu medya teşkilatının vurulduğu saldırı da dahil. Dolayısıyla kimse Hamas'ın saldırıların arkasına sığınmaya çalışmasın. ABD gibi emperyal devletlerin kullandığı argüman budur. Bunun karşılığı yoktur. Resmen İsrail bir soykırım uyguluyor."

BM VE NATO'NUN POZİSYONU

"İsrail'in bu saldırıları karşısında dünyanın sessiz kalması beni şaşırtmıyor. BM, NATO gibi kuruluşlar kayıt üzerinde önemi olan, işleyiş açısından da bir takım yerlere hizmet eden örgütlerdir. Ben bu iddiamın arkasındayım, gelişmeler de bunu teyit ediyor. BM dünyanın en büyük teşkilatıdır, 200'e yakın ülke bu çatı altında toplanmıştır. Bu oluşumun amacı bu tür saldırıları sona erdirmektir. Fakat BM diye anılan doğu adı Birleşememiş Milletler olan bu yapının şu ana kadar insanlık adına olumlu olarak ürettiği tek bir şey bile göremezsiniz. NATO vs gibi oluşumları da aynı şemsiye altında görebilirsiniz. Türkiye bu tehdidi gördüğü için sayın Erdoğan'ın önderliğinde "dünya 5'ten büyüktür" sloganı öğretilmeye çalışıldı ve bu yöndeki gayret halen devam ediyor. "

İSRAİL'İN ULUSLARARSI KURULUŞLARA KARŞI TAVRI

İsrail'in arkasındaki hami güç ABD, bunu herkes biliyor. Aynı ABD  ülkeden biri olarak İsrail'in aleyhine, insanlığın lehine tek bir karar çıkması mümkün müdür? Bunun olmayacağını saatler öncesinde zaten bizlere gösterdiler. İsrail'in işgal ettiği toprakları terk etmesi yönündeki kararı bile ABD anında veto etti, ertelettirme gayretine girişti. Açıktan ve doğrudan olarak İsrail'in arkasında olduklarını ilan ettiler. Bunu da geçiniz, BM yeni bir kurulan oluşum değil, İsrail'in katliamları da bugün ile sınırlı değil. 1967, savaştan sonra BM'nin aldığı 242 sayılı karar var. Bu karara göre savaş ve işgal yoluyla toprak kazanamazsın, geri çekil diyor İsrail'e. peki İsrail bütün dünyanın altına imza attığı bu karara ne dedi? Argo tabirle söylüyorum ki herkes anlasın "Sen kimsin?" dedi. O kararı yok sayarak bulunduğu yeri işgal etmeye devam etti.

FİLİSTİNLİ GAZETECİ YASİR EL BENNA: ÇOK ZOR DURUMDAYIZ

A Haber canlı yayınına bağlanan Filistinli Gazeteci Yasir El Benna, "Aralıksız saldırılar sürüyor. Şu an çok yaralımız ve kaybımız var. Bombardıman bir an olsun durmuyor. Çok zor durumdayız" dedi.

KASSAM'DAN İSRAİL'E "SERT KARŞILIK" CEVABI

Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ebuyde, son saldırının ardından çok sert bir açıklama yaptı. Ebuyde, "İşgalci terör devletinin biraz önce sivillere vurmasına karşılık deprem etkisi yapacak hamleyi beklesinler" dedi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 45
 • murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk ve Türkiye olarak Mazlumların yanında bulunmamız ve de mutlaka Kahraman Askerimizi göndermemiz gerektiğini düşünüyorum.
  Cevapla
 • Devran 3 yıl önce Şikayet Et
  Adının ve kendinin o toprakraklardan kazınması şart
  Cevapla
 • Mantikli 3 yıl önce Şikayet Et
  Sanirim bu aciklamayi onlarin ofisine yapilmis olmasaydi bu saldiri oda aciklama yapmayacakti.
  Cevapla
 • halo 3 yıl önce Şikayet Et
  Lanet israile
  Cevapla
 • MESCİDİ AKSA. 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH sizi kahretsin katil israil, yerin dibine batın, cehenneme odun olun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: CHP ile ittifak kurmayacağız
MEB'den özel eğitim kurumlarına sınırlandırma