İrlanda, İsrail'in işgalini "fiili ilhak" olarak tanımlayan ilk AB ülkesi oldu

İrlanda parlamentosu, İsrail'in Filistin topraklarını "fiili (de facto) ilhakı"nı kınayan önergeye destek verdi.

İrlanda, İsrail'in işgalini "fiili ilhak" olarak tanımlayan ilk AB ülkesi oldu
İrlanda, İsrail'in işgalini "fiili ilhak" olarak tanımlayan ilk AB ülkesi oldu
GİRİŞ 27.05.2021 03:54 GÜNCELLEME 27.05.2021 03:55
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Muhalefetteki Sinn Fein Partisi tarafından sunulan önerge, diğer partilerin de desteğinin ardından parlamentoda kabul edildi.

Böylelikle İrlanda, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki eylemleriyle ilgili "fiili ilhak" ifadesini kullanan ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

İsrail'in Dublin Büyükelçisi Ophir Kariv'in sınır dışı edilmesi için milletvekillerinin baskı yaptığı İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney de İsrail'in işgal altındaki topraklarda Filistinlilere yönelik "açıkça eşitsiz" olarak nitelediği muameleyi kınayarak önergeyi destekledi.

Bakan Coveney, önergenin "İrlanda genelinde duygu derinliğinin açık bir işareti olduğu" değerlendirmesinde bulundu.

Coveney, "İsrail'in yerleşim yerlerinin genişletilmesi konusundaki eylemlerinin ölçeği, hızı ve stratejik doğası ve arkasındaki niyet, bizi sahada gerçekte neler olduğu konusunda dürüst olmamız gereken bir noktaya getirdi. Bu fiili ilhaktır." dedi.

Geçen haftalarda İrlanda'yı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde İsrail konusundaki tartışmalarda temsil eden Coveney, önergeye Hamas'ın İsrail'e son roket saldırılarının kınayan bir maddenin eklenmesi konusunda ısrar etmiş, ancak muhalefetteki Sinn Fein partisi bunu reddetmişti.

Sinn Fein Partisi lideri Mary Lou McDonald, önergenin ardından Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Önerge, İsrail'in Filistin'e karşı işlediği suçların yeni, iddialı ve tutarlı bir yüzleşmesine işaret etmeli." ifadesini kullandı.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Yozgat 1 yıl önce Şikayet Et
  vakti zamaninida irlanda da basgosteren kitlik nufusu kırıp gecirirken sadece Sultan Abdülhamit yardim gondermisti bunu asla unutmayan İrlandalilar Avrupa da muslumanlara en tolerans li yaklasan millettir.Abdulhamit Hanin buyuklugunun sadece bir örneği
  Cevapla
 • İsmail* 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc dediği olur... inşallah duyarsız kimse kalmayacak inşallah çocuk katili israil bunun hesabını vermeli dünya insanına!!!
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Elhamdülillah..
  Cevapla
 • Mesut 1 yıl önce Şikayet Et
  İrlandaya Ver desteği aga!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Çin Devlet Başkanı Şi'den Filistin mesajı: Böyle devam edemez...
Kovid-19, maymun çiçeği derken şimdi de 'deve gribi'