Avusturya'da fişleme skandalı! Türklere ait camiler mercek altında

Avusturya’da 600 cami, eğitim merkezi gibi kurumların yer aldığı 'dijital harita' paylaşımı Müslümanları toplum ve demokratik hukuk düzeni için potansiyel tehlike olarak damgalamaya yönelik bir girişim olarak değerlendirildi.

GİRİŞ 27.05.2021 23:58 GÜNCELLEME 27.05.2021 23:58
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Avusturya’da iktidardaki merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin öncülüğünde kurulan "Dini Saikli Siyasal Aşırıcılığa Yönelik Avusturya Dokümantasyon Merkezi", ülkede Müslümanlara ait 600 cami, eğitim merkezi gibi çeşitli kurumların detaylı bilgilerinin yer aldığı bir tür "dijital harita"yı kamuoyuyla paylaştı.

Kamuoyunda "Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi" olarak bilinen merkez, "Islamlandkarte" adı verilen, Müslümanlara ait 600 cami ve derneğin detaylı bilgilerinin yer aldığı dijital platformda hazırlanmış bir haritayı düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.

Avusturyalı siyasetçi Filistin nedeniyle Kurz'un partisinden ihraç edildiAvusturyalı siyasetçi Filistin nedeniyle Kurz'un partisinden ihraç edildi

Basın toplantısına Başbakan Sebastian Kurz’un partisinden Uyum Bakanı Susanne Raab, Almanya Münster Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Dokümantasyon Merkezi temsilcisi Prof. Dr. Mouhanad Khorchide, Viyana Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ednan Aslan ve akademisyen Elham Manea katıldı.

MÜSLÜMANLARA AİT KURULUŞLARIN DETAYLI BİLGİLERİ VAR

Dokümantasyon Merkezi tarafından Viyana Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Aslan’ın kurduğu ekibe yaptırılan çalışmada, harita üzerinde Müslümanlara ait cami, eğitim kurumu gibi çeşitli kuruluşlar işaretlenerek bu kurumların hangi çatı derneğine bağlı olduğu, dünya görüşleri, yöneticileri, adresleri gibi çeşitli bilgiler paylaşılıyor.

Ayrıca ülkede Müslüman Türklere ait 3 çatı derneğine yönelik yapılan araştırma da tanıtıldı.

TÜRKLERE AİT CAMİLER MERCEK ALTINDA

Uyum Bakanı Raab, burada yaptığı konuşmada, "siyasal İslam’ın" toplum için bir tehdit oluşturduğunu, yapılan çalışmalarla buna karşı daha etkili bir tutum sergileneceğini anlattı.

Prof. Dr. Khorchide, Avusturya’da 60’ın üzerinde cami derneğini bünyesinde barındıran Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği (ATİB), Milli Görüş ve Ülkücü Hareket'in görüşlerini yaydığı ileri sürülen çok sayıda cami ve derneğe yönelik yapılan çalışmaya değindi.

Khorchide, Milli Görüş’ün siyasal İslam’ın Türkiye versiyonu olduğunu ileri sürerek hareketin fikir babası eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın antisemitik söylemlere sahip olduğu iddiasında bulundu. Genelleme yapmak istemediğini Milli Görüş içinde farklı yaklaşımların da olabileceğini kaydeden Khorchide, iyi ya da kötü şeklinde hedef gösterici bir yaklaşım içinde olmadıklarını ülkedeki büyük cemaatlere yönelik bilimsel incelemede bulunduklarını savundu.

Khorchide, ATİB’in Türkiye ile doğrudan bağlantılı ve etkisi altında olduğunu ileri sürerek Ülkücü Hareketi bu ülkede Avusturya Türk Federasyonu ve Avusturya Nizam-ı Alem Federasyonunun temsil ettiğini söyledi.

Avusturya'dan İsrail'e akılalmaz destek: Türkiye'den jet yanıtAvusturya'dan İsrail'e akılalmaz destek: Türkiye'den jet yanıt

Prof. Dr. Aslan da cami ve derneklere ait bilgilerin yer aldığı haritanın Müslümanları potansiyel şüpheli olarak göstermek için yapılmadığını, hala tam anlamıyla tamamlanmayan çalışmanın derneklerdeki olumlu ve olumsuz yanları gösterdiğini, hangi derneğin entegrasyona ne kadar katkı sağladığına işaret edildiğini söyledi.

Aslan, yapılan çalışmaların "Avrupa İslamı" anlayışına ve eski kıtadaki Müslümanların geleceğine katkı sağlayacağını ileri sürdü.

MÜSLÜMANLARDAN "FİŞLEMEYİ ANDIRAN ÇALIŞMAYA" TEPKİ

Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural, basına yaptığı açıklamada, kamuoyuyla paylaşılan “Islamlandkarte" adı verilen çalışmaya tepki göstererek bunu iktidarın ülkedeki Müslümanları, toplum ve demokratik hukuk düzeni için potansiyel tehlike olarak damgalamaya yönelik açık bir girişim olarak değerlendirdi. Vural, dokümantasyon merkezinin kurulum sürecinde, Müslüman toplumun siyasi etki altına alınması ve bilimin bu doğrultuda araçsallaştırılmasına dair kaygıların bugünkü çalışmayla teyit edildiğini söyledi.

Söz konusu haritanın, 2012’de gündeme getirilen eski bir çalışma olduğunu, burada yer alan bilgilere yönelik düzeltme taleplerinin göz ardı edildiğini belirten Vural, yapılan çalışmanın Müslümanlara yönelik artan ırkçılığı körüklediğini, Müslümanları ciddi bir güvenlik riskiyle karşı karşıya bıraktığını dile getirdi.

Avusturya Müslüman Gençler (MJÖ) sivil toplum kuruluşu Başkanı Adis Şerifoviç de söz konusu çalışmanın, Müslümanları potansiyel şüpheli ve hedef olarak gösterdiğini kaydetti. Şerifoviç, şahısların kişisel bilgilerinin yer aldığı bu çalışmayla dokümantasyon merkezinin neyi amaçladığını anlayamadığını, bu yaklaşımın toplumu ayrıştırma ve diyaloğu zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacağını ifade etti.

"BİR SALDIRI OLURSA SORUMLULARI HÜKÜMET İÇİNDE"

Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) siyasetçi Muhammed Yüksek, Twitter'den "Yarın bir cami yakılır ya da saldırıya maruz kalırsa, bunun sorumluları hükümet içinde." değerlendirmesini yaptı.

Avusturya'da ciddi tartışmalara neden olan Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi, başta Müslümanlar olmak üzere farklı kesimlerin tepkisine yol açmıştı.

Türkiye'den Almanya'ya sert 'House of One' tepkisi

KAYNAK: AA
YORUMLAR 34
 • ankarali 2 yıl önce Şikayet Et
  avusturya topraklarinda ibadet etmek avusturyalilarin iyiliginedir yani musluman turkler o ulkelere bereket getirirler dusmanliga ne gerek var .
  Cevapla
 • T.T 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu kocakulak tam müslüman düşmanı...
  Cevapla
 • Selim 2 yıl önce Şikayet Et
  Alakası yok internette elektronik haritalarda Google Yandex fln ülkelerde nerede ne var zaten gösteriyor
  Cevapla
 • Mutlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar kıt görüşlü bir insansın adamlar resmen hedef göstermiş
  Cevapla
 • Yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  Resmî olarak hedef göstermişler. Allah tüm ınsanları bu zihniyetten korusun.
  Cevapla
 • İsmail* 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz asıl ne ayaksınız? Niye rahatsız oldunuz?
  Cevapla
 • Ali Örgen 2 yıl önce Şikayet Et
  empati yapsana kaç milyon hristiyan göç geliyor ülkene ve her yere kilise açıyor rahatsız olmaz mısın ? adamlar haklı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'da şampiyonluk töreni!
Otomotiv sektöründeki indirim kampanyaları 300 bin liraya kadar çıktı