Bilim Kurulu üyesinden yüz yüze eğitim için son dakika açıklaması

Son dakika haberleri: Pandemi sürecinden en çok etkilenen eğitim sektörünün paydaşları için artık umut veren açıklamalar gelmeye başladı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, risk haritasını işaret etti.

Bilim Kurulu üyesinden yüz yüze eğitim için son dakika açıklaması
Bilim Kurulu üyesinden yüz yüze eğitim için son dakika açıklaması
GİRİŞ 28.05.2021 14:30 GÜNCELLEME 28.05.2021 14:30
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okullarda yüz yüze eğitime geçiş süreciyle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Okullarda uzaktan eğitimin devam ettiğini anımsatan İlhan, yüz yüze eğitimdeki kazanımların çok daha fazla olduğunu vurguladı.

İlhan, okullarda öğretimin dışında eğitimin de verildiğine dikkati çekerek, çocukların yüz yüze bir şekilde öğretmenleri ve arkadaşlarıyla birlikte olmasının hem eğitsel hem öğretsel hem de psikolojik açıdan oldukça önem taşıdığının altını çizdi.

Üniversiteler ne zaman açılacak? 2021 YÖK yüz yüze eğitime başlanması için Eylül ayında...Üniversiteler ne zaman açılacak? 2021 YÖK yüz yüze eğitime başlanması için Eylül ayında...

"AÇIK HAVA BULUNMA İHTİMALLERİ SÖZ KONUSU"

Okuldaki birlikteliğin özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin gelişimi için çok daha önemli olduğuna işaret eden İlhan, sözlerine şöyle devam etti:

MEB’den telafi eğitimi için kritik karar! Bakan duyurmuştu! Yazın telafi eğitimi yüz yüze...MEB’den telafi eğitimi için kritik karar! Bakan duyurmuştu! Yazın telafi eğitimi yüz yüze...

"Bu yaş grubunda yüz yüze eğitim öğretimin öğrencilere çok daha fazla katkı sağladığı aşikar. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığınca, 1 Haziran'da tekrar bir değerlendirme yapılacağı bilgisi verilmişti. Benim kişisel kanaatim, eğer vakalar belli bir seviyede giderse özellikle riskli olmayan illerimiz başta olmak üzere Türkiye genelinde eğitim yüz yüze olarak bir süre daha devam edebilir. Örneğin, haziran sonuna kadar eğitim devam edebilir çünkü çocuklar uzun süre evde kaldı, birbirlerini özledi. Aynı zamanda şu anda çocuklar okula gittiklerinde açık havada bulunma ihtimalleri söz konusu. Hava sıcaklığı uygun olduğu için sınıflarda pencerelerin açılması mümkün."

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN KORONAVİRÜS RİSK HARİTASI BELİRLEYİCİ OLABİLİR

Karar verildiğinde velilere tercih hakkı sunulmasının söz konusu olabileceğini belirten İlhan, "Milli Eğitim Bakanlığınca yine velilere tercih şansı da sunulacaktır. Tercihlerine göre çocuklar uzaktan ya da belirlenen günlere göre okula gidebilir. Bu 2 gün yüz yüze, 2 gün uzaktan olabileceği gibi 3 gün yüz yüze 2 gün uzaktan şeklinde olabilir. Bu sınıf gruplara bölünerek ayarlanabilir." diye konuştu.

Prof. Dr. İlhan, yüz yüze eğitime geçme kararının iller bazında verilmesinin daha uygun olabileceğini ifade ederek, "Nüfusu 300-400 bin olan yerde vaka sayısı çok fazla ise orada açılmama söz konusu olur, eğitim-öğretim uzaktan eğitimle devam eder. Örneğin, büyükşehirlere bakıldığında belli bir seviye tutturulabilirse planlama buna göre olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Kararda, Sağlık Bakanlığınca yayımlanan Türkiye'de illere göre koronavirüs risk haritasının da önem taşıyacağına dikkati çeken İlhan, "Örneğin, mavi ve sarı renkte olan illerde okulların açılması yoluna gidilebilir. Vaka durumuna göre bunu 1 Haziran'da değerlendirmek daha doğru olacaktır. Karar, Türkiye genelinde alınabileceği gibi iller bazında da olabilir." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 21
 • Önce Vatan 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaz tatili; çocuklarımız için çok önemlidir. Bu dönemde hem dinlenmeli hemde Dini, ahlaki eğitime yönlendirilmelidir, yani çocukları yaz dönemine camilere mescidlere yönelerek bu eğitimleride almalıdırlar. Çocuklarımızın iki kanatlı kuş olup uçabilmesi için, yaz dönemindeki Dini ahlaki ders çok önemlidir!!!
  Cevapla
 • birecikli 2 yıl önce Şikayet Et
  bu yüzyüze eğitim ve okulların açılmasından gına geldi artık
  Cevapla
 • Vay arkadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Lütfetmiş prof hazretleri. Öğrenci ve öğretmen olarak yıkıldık. Eğitim tepetaklak olmuş vaziyette.
  Cevapla
 • Çağrı 2 yıl önce Şikayet Et
  Zerre kadar faydası olmaz
  Cevapla
 • dejavu 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah aşkına iyice oyuncağa çevirdiniz okulları, zaten okul açık olmasa bütün çocuklar yeteri kadar dışarı çıkar, açık havanın nimetlerinden faydalanır. Bu saatten sonra açsanız ne olacak okulları hala edebiyat yapıyorsunuz ki yaz ayında çocukları sınıflara tıkmak niye... Kapatın okulları bir an önce çocuklar bilgisayar başında beklemekten hasta olacaklar, dışarı çıkmak isteyen çıksın köyüne gitmek isteyen gitsin kursuna gitmek isteyen gitsin. Yazık günay bu çocuklara.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'den İsrail'in skandal paylaşımına çok sert tepki: Bunun hesabını verecekler!
Trabzonspor, Kayseri'de 3 puanı Pepe ile kaptı