Üniversiteler ne zaman açılacak? 2021 YÖK yüz yüze eğitime başlanması için hamle yaptı!

Koronavirüs sebebiyle 2020 yılının Mart ayından beri uzaktan eğitim alan milyonlarca önlisans ve lisans öğrencisi üniversitelerin açılacağı tarih için bekleyişe geçti. Tam kapanmanın ardından normalleşme çalışmalar ile yeni eğitim yılında üniversitelerin açılıp açılmayacağı sorgulanıyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Sağlık Bakanlığına yüz yüze eğitime başlanması için yazı gönderdi. Peki üniversiteler ne zaman açılacak? İşte Eylül ayı için dikkat çeken detay…

Üniversiteler ne zaman açılacak? 2021 YÖK yüz yüze eğitime başlanması için hamle yaptı!
Üniversiteler ne zaman açılacak? 2021 YÖK yüz yüze eğitime başlanması için hamle yaptı!
GİRİŞ 29.05.2021 16:38 GÜNCELLEME 29.05.2021 16:38
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

YÖK üniversitelerin açılabilmesi için harekete geçti. Sağlık Bakanlığına yüz yüze eğitime başlanması için yazı gönderildi. Eğitim öğretim faaliyetlerinin bütünüyle normalleşmeye geçilerek sürdürülmesi gerektiği hatırlatılan yazıda eğitim döneminin başlanması için yapılacak aşılama çalışmalarına dikkat çekildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan  aşılama takvimine eğitim sektöründe çalışan öğretmen, akademisyen gibi meslek grupları da eklenmişti. Yükseköğretim Kurulu yeni gönderdiği yazıda  görev yapan akademik ve idari personel ile örgün eğitimde okuyan öğrencilerin aşılanmasını talep etti. Bu gelişme sonrası heyecanlanan öğrenciler Üniversiteler ne zaman açılacak? sorusuna cevap arıyor. İşte yüz yüze eğitime geçilmesi için gönderilen yazı ve yaşanan son gelişmeler…

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Türkiye’de 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanan tam kapanmanın ardından vaka sayılarında düşüş yaşanmaya başlandı. Bu gelişmenin ardından Haziran ayına kadar kademeli normalleşme çalışmaları başladı. 31 Mayıs tarihinde yapılması beklenen Kabine toplantısında yeni normalleşme planı belli olacak. Bu plan çerçevesinde üniversiteler için gelecek eğitim yılında bir planlama yapılması bekleniyor.

Yükseköğretim Kurulu, Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazıda ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir yeri olan yükseköğretim sisteminin sürdürülmesi için “ Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 2021-2022 eğitim döneminde başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel ile örgün eğitimde okuyan öğrencilerimizin de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verdi. 

Eylül Ayına Kadar Aşılama Talep Edildi!

YÖK tarafından Bakanlığa iletilen yazıda özellikle sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacak öğrencilerin meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesinin kaçınılmaz olduğu hatırlatıldı. Açıklamanın devamında “ una göre, yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personeli ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerimizin 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması hususunda gereğini önemle arz ederim.” ifadeleri yer aldı.

YORUMLAR 40
 • Caner Fidan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu hastalık tamamen bittiğinde açılsın. Hastalık bitmeden okulları açmak dev saçmalık olur Sağlığımız hiçbir şeyden önemli değildir !!!
  Cevapla
 • yok 2 yıl önce Şikayet Et
  aşını ol
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Uzaktan eğitim neye göre iyi ben anlamadim sanal alemde egitimmi olur
  Cevapla
 • Isimsiz 3 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen artik universiteler açılsın evlerde tıkanıp kaldık uzaktan egitim çok gereksiz hadi açın artik
  Cevapla
 • Nagihan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir zahmet okulları açın ya biz ön lisanslar okul yüzü görmeden mezun olacağız . Bu bizim meslek hayatını bir sıfır geride başlamamıza sebep oldu . Uygulamalı eğitim alamadık ,bir buçuk yıl oldu be yeter artık ,öğrencileri de düşünün tüm hayallerimizi yıktınız!!!!!
  Cevapla
 • Sait dede 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu yıl üniversite li gençlerimiz pandemi zor dönem geçirdi ailaler de dahil tüm gençlerimiz in önü hep açık olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türbülansa maruz kalmamak için ne yapılmalı?
Bir damlasının fiyatı dudak uçuklatıyor! Ayda 25-30 gram elde ediliyor