AB'den aşı sertifikasına onay!

Avrupa Parlamentosu, Birlik sınırları içinde seyahatlerde kullanılacak Dijital COVID-19 Sertifikası'nı kabul etti. Avrupa Birliği Konseyi'nin onayının ardından karar, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

AB'den aşı sertifikasına onay!
AB'den aşı sertifikasına onay!
GİRİŞ 09.06.2021 11:20 GÜNCELLEME 09.06.2021 11:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Avrupa Parlamentosu (AP), dün oylanan tasarının 690 evet oyu ile kabul edildiğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin onayının ardından karar, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

DİJİTAL KORONAVİRÜS AŞI SERTİFİKASI

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 20 Mayıs'ta aşı sertifikası konusunda AB Komisyonu, AB Konseyi ve AP arasında yürütülen müzakerelerin uzlaşıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

Uzlaşıya göre, AB üyesi ülkeler, sertifikanın yürürlüğe gireceği 1 Temmuz itibarıyla ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamalarından kaçınacak. Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek.

SEYAHAT KISITLAMALARI KALKACAK

Sertifika ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Aşı sertifikası, kişilerin COVID-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve COVID-19 test sonucunu içerecek.

Sertifikayla, AB'de onaylı COVID-19 aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek.

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • nevzat 3 ay önce Şikayet Et
    biz boşuna mı sinovac aşısı olduk acaba seyehatlerde sorunmu çıkacak acaba
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Skandal sözleri tepki çekmişti! Celal Şengör hakkında son dakika gelişmesi
Osman Nuri Kabaktepe Haber7'ye açıkladı: AK Parti'nin İstanbul hedefi