PKK'yı tutuşturan haber! Hazırlıklar başladı, intikam yemini sonrası operasyon an meselesi

Terör örgütü PKK'nın Duhok'ta Peşmergeye karşı kurduğu pusu sonrası intikam yemini eden Mesud Barzani cephesinde hazırlıklar sürüyor. Yetkililer PKK ile çatışmanın an meselesi olduğunu belirtti.

PKK'yı tutuşturan haber! Hazırlıklar başladı, intikam yemini sonrası operasyon an meselesi
PKK'yı tutuşturan haber! Hazırlıklar başladı, intikam yemini sonrası operasyon an meselesi
GİRİŞ 10.06.2021 06:34 GÜNCELLEME 10.06.2021 06:40
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

PKK terör örgütü ve KDP’ye bağlı Peşmerge güçleri arasındaki gerilim çatışmaya dönüştü. İlk olarak Duhok’a bağlı Metina bölgesinde beş Peşmerge’yi öldüren PKK’lı militanları, daha sonra Zaho’nun Derkar nahiyesinde bir Peşmergeyi daha vurarak öldürdü.

IKBY yönetimi saldırıları terör eylemi olarak nitelendirirken Mesud Barzani, PKK’dan mutlaka intikam alınacağını açıkladı. Son dönem iki Barzani subayını da kaçıran PKK ve Peşmerge gerilimi ile ilgili Erbil milletvekili Azad Küreci terör örgütü PKK ile IKBY arasında çatışmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi. 

ÖZEL BİRİMLER DEVREDE

PKK ve KDP Peşmergeleri arasında 380 kilometrelik temas hattı bulunuyor. Süleymaniye Şerbezor’dan başlayıp Kani Masi bölgesine ve oradan Erbil Zaini Verte dağlık alanından Duhok’a uzanan hat boyunca Peşmerge unsurları alarm durumuna geçti.

IKBY yönetiminden üst düzey bir isim, bütün silahlı unsurların savaşa hazır duruma getirildiğini ve temas hatlarına Zeravani özel birimleri dâhil silah ve cephane sevk edildiğini söyledi. 

TEK GÜÇ OLMAK İSTİYOR

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Erbil Milletvekili Azad Küreci, PKK’nın Peşmerge güçlerini sindirme ve terör yöntemleri ile bölgeyi dolaylı esir almaya çalıştığını söyledi. Küreci “PKK ile Sincar’da başlayan ve Duhok, Zaho bölgelerinde büyüyerek devam eden kriz çatışma düzeyine evrildi. Gelinen nokta itibarı ile savaş kaçınılmaz oldu. PKK yalnızca Peşmerge alanlarını doğrudan hedef almıyor. Temas hatlarından sızarak geçiş lokasyonlarını mayınlıyor. Bu sebeple de Peşmerge yanında birçok sivil de hayatını kaybetti ya da yaralandı’’ dedi. 

BAĞDAT’LA GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Erbil merkezli TEBA Ajans Genel Koordinatörü Mehmet Erbillioğlu ise Erbil’den bir heyetin Bağdat’a gittiğini ve PKK’ya karşı yapılacak çok kapsamlı bir operasyon konusunda görüşme yürütüldüğünü ifade etti. Erbillioğlu “Bağdat merkezî hükûmeti bu gelişmeler ışığında sınır hatları ile ilgili bir askeri strateji ve müdahale planı hazırlığı yapıyor. Peşmerge bu operasyonu federal güçlerle birlikte yürütmeyi hedefliyor. Bu görüşmelere paralel olarak da bir yandan Sincar,  Metina, Zaho, Mahmur, Erbil kırsalı ve Süleymaniye bölgelerine askeri güç sevk ediyor. Daha önce bölgede PKK’ya karşı operasyon ya da savaş sözü telaffuz dahi edilmezken şu an bu durum en üst düzeyde kamuoyunda tartışılıyor. Erbil’de siyasi, diplomatik girişimler yanında askerî hareketlilikte gözle görülür durumda. Bölge kamuoyu da bu savaşa hazır hâle getiriliyor’’ diye konuştu.

KAYNAK: TÜRKİYE
ETİKETLER
pusu
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • HEREDOT CEVDET 5 ay önce Şikayet Et
  ABD nasıl bir oyun peşinde anlamadım.
  Cevapla
 • Akıl 5 ay önce Şikayet Et
  Tiyatroya kim inanır berzani efendi bazı bölgeleri tiyatro icabı sana teslim edecekler amaç türkiye girmesin bizde yedik değilmi berzo hayinliğin çaresi yok öyle bilesin.
  Cevapla
 • Rrrrr 5 ay önce Şikayet Et
  ikisi de Amerikan uşağı çok zavallı lar açıyorum hiç uğruna ölüyorlar
  Cevapla
 • Haso 5 ay önce Şikayet Et
  Oyun toprak icin yapilan bir oyun ikby bölgesini buyutecek
  Cevapla
 • Casper 5 ay önce Şikayet Et
  Barzani ve çetesi zaten pkk nin ta kendisi bunlar çıkar çatışması yaşıyor.iki taraftan da kim etkisiz hale gelirse gelsin bize farkermez öyle vurun ki birbirinizi karşılıklı yok olun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
3'ü turuncu, 2'si gri kategoride 9 terörist etkisiz hale getirildi
Trabzonspor'dan üst üste 8. galibiyet!