ABD'den Afganistan için yeni plan! Savaş uçakları anında devreye girecek

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Taliban'ın Afganistan'da Kabil veya diğer büyük şehirleri ele geçirme girişimlerine karşı gruba hava saldırısı düzenlemek üzere ABD Başkanı Joe Biden'dan yetki talebinde bulunacağı iddia edildi.

ABD'den Afganistan için yeni plan! Savaş uçakları anında devreye girecek
ABD'den Afganistan için yeni plan! Savaş uçakları anında devreye girecek
GİRİŞ 10.06.2021 11:29 GÜNCELLEME 10.06.2021 11:30
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Biden yönetimi, çekilme tartışmaları başladığından beri çekilme ile birlikte ABD'nin Afganistan'daki tüm askeri operasyonlarının bitirileceğini ve sadece ülke dışından Afganistan'da tehdit teşkil edecek terör örgütlerine yönelik hava saldırıları için bazı hava unsurlarının hazırda bekletileceğini ifade ediyor.

Ancak New York Times gazetesinin üst düzey ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, askeri yetkililerin Biden'ın çekilme planını esneterek, Afganistan'da Taliban'ın büyük şehirleri ele geçirmesine karşı örgüte hava saldırıları düzenleme seçeneği için yetki talebinde bulunacağı iddia edildi.

Henüz bu konuda verilmiş herhangi bir karar bulunmadığı belirtilen haberde, Kabil'in aniden düşmesi ya da ABD veya ortaklarından herhangi birinin başkentteki diplomatik misyonunun bir tehditle karşı karşıya kalması durumunda ABD savaş uçakları ve silahlı insansız hava araçlarının devreye girme seçeneğine sıcak bakıldığı öne sürüldü.

Pentagon, AA muhabirinin bu konudaki sorularına, ABD hükümeti içerisindeki görüşmelerin gizliliğini gerekçe göstererek yanıt vermekten kaçındı.

Bu tür bir hava saldırısı ABD Başkanı Biden'ın onay ve talimatı ile mümkün olsa da bunu bölgede ABD güçleri olmadan ve Afgan hava üsleri kullanılmadan sürdürmenin oldukça zor olacağı belirtiliyor.

Washington'da uzunca bir süredir ABD'nin çekilmesi durumunda Afgan ordusunun Taliban'a karşı dayanamayacağı ifade ediliyor.

Bu kaygılara rağmen ABD, 20 yılın ardından Afganistan'ın tamamında Afgan ordusunun kontrolünü sağlamadan çekiliyor.

29 Şubat 2020'de ABD yönetimi Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile yaptığı anlaşma kapsamında 1 Mayıs 2021 itibarıyla tüm askerlerini Afganistan'dan çekmeyi taahhüt etmişti.

Ancak 20 Ocak 2021'de göreve gelen Biden, çekilmenin 1 Mayıs tarihine yetişmeyeceğini duyurmuş daha sonra ise 11 Eylül'ün yıl dönümüne kadar çekilmenin tamamlanacağını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Cengaver28 3 ay önce Şikayet Et
  Allah'ım sen ABD firavununu okyanusun dibine sok yaa Rabbii
  Cevapla
 • süleyman bülbül 3 ay önce Şikayet Et
  Afganistan'da ne gibi bir ABD tehditi olur acaba. Bu şeytan devleti Allah en kısa zamanda kahhar ismiyle firavun'u ve devletini, Nemrut' u, Karun'u, Ad, Semud, Lut, Sodom-Gomore' yi kahrettiği gibi kahretsin, insanlık bu melanet ABD' den kurtarsın
  Cevapla
 • Mizah 3 ay önce Şikayet Et
  ABD katliam yapacak. Girdiği her yeri İran'a ve Şiilere teslim etti.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: PKK elabaşı Duran Kalkan'ı titreten haber! Mazlum Mat ve Büşra Kaya öldürüldü!
İki genç Çin'de araştırıp Türkiye'de üretti! 43 ülke sıraya girdi