Papa, Alman kardinalin istifasını kabul etmedi

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, cinsel istismar skandalları nedeniyle istifa eden Alman kardinalin istifasını kabul etmedi.

Papa, Alman kardinalin istifasını kabul etmedi
Papa, Alman kardinalin istifasını kabul etmedi
GİRİŞ 10.06.2021 16:45 GÜNCELLEME 10.06.2021 17:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Papa Franciscus, kilisenin çocuklara yönelik cinsel istismar skandallarının ortaya çıkmasının ardından istifasını sunan Almanya'nın Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx'ın, görevine devam etmesini istedi.

Papa'nın 4 Haziran'da Roma'dan Kardinal Marx'a gönderdiği mektubunda, bir felaketle karşı karşıya oldukları konusunda Kardinal Marx ile aynı fikirde olduğunu, ortaya çıkan cinsel istismarlar kadar kilisenin bununla başa çıkma şeklinin de kendisini üzdüğünü belirtti.

21 MAYIS'TA İSTİFASINI SUNMUŞTU

67 yaşındaki Marx, Katolik Kilisesindeki taciz skandalı nedeniyle 21 Mayıs'ta Papa Francis'e bir mektup yazarak istifasını sunmuştu. Marx'ın bu isteği, Katolik dünyasında sansasyon yaratmıştı.

Kardinal mektubunda, şu ifadelere yer vermişti:

"Özünde, benim için mesele, son birkaç on yılda kilise yetkilileri tarafından gerçekleştirilen cinsel taciz felaketinin sorumluluğunu paylaşmaktır. Son 10 yılın araştırmaları ve raporları, birçok kişisel başarısızlık ve idari hatanın yanında kurumsal veya sistemsel başarısızlığı gösteriyor."

Almanya'nın önde gelen Katolik piskoposlarından Kardinal Reinhard Marx, 2020'ye kadar Alman Piskoposlar Konferansının (DBK) başkanlığını yapmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • cengiz 1980 5 ay önce Şikayet Et
    gavurların efendisi.
    Cevapla
  • Tuğlu... 5 ay önce Şikayet Et
    Bu soysuzlardan ne beklenir ki...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray - Altay! CANLI
Mehmet Öz'ün açıklaması ABD'yi karıştırdı: Türk vatandaşlığından çıkmalı