Putin: Biden'ın bana katil demesine alınmadım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile Cenevre'de gerçekleşecek görüşme öncesi Amerikan medyasına değerlendirmelerde bulundu. Putin, Biden'ın kendisini "katil" olarak nitelemesine alınmadığını söyledi.

Putin: Biden'ın bana katil demesine alınmadım
Putin: Biden'ın bana katil demesine alınmadım
GİRİŞ 12.06.2021 14:58 GÜNCELLEME 12.06.2021 16:14
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD-Rusya ilişkileri kritik günler yaşarken gözler 16 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak zirveye çevrildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşme öncesi Amerikan medyasına değerlendirmelerde bulundu.

Putin, yeni ABD lideriyle yapacağı ilk zirve öncesinde, "Benim büyük umudum, evet, bazı avantajlar, bazı dezavantajlar var, ancak görevdeki ABD Başkanı'nın herhangi bir dürtü temelli, düşünmeden hareket eden bir tavrı olmayacak" yorumunda bulundu.

Putin, NBC News ile yaptığı röportajda Biden'ı hayatını siyasette geçirmiş bir "kariyer adamı" olarak nitelendirdi.

Putin, ABD ile ilişkilerin son yıllardaki en düşük noktasına gerilediğini ifade etmesine rağmen, Biden ile çalışabileceğini umduğunu vurguladı.

Putin ayrıca ABD'ye yönelik siber saldırılar konusunda bilgisi olduğu iddiasını reddetti ve Biden'ı Rusya ile siber uzay konusunda bir anlaşma yapmaya çağırdı.

"KATİL DEMESİNE ALINMADIM"

ABD'li gazeteci Kair Simmons'ın, Biden'ın kendisine yönelik "katil" ifadesine yönelik sorusunu yanıtlayan Putin, "Çalışmalarım sırasında birçok nedenlerden ötürü farklı nitelikteki şiddetli saldırılarla karşılaşıyorum. Bu saldırılara alıştım. Bunlara alınmıyorum. Uluslararası arenada çalıştığımız ortaklarımızla tartışırız. Gelin ve damat değiliz. Birbirimize aşk ve sadakat yemini etmiyoruz. Biz ortağız ve bazı durumlarda birbirimizle rekabet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

TRUMP'I ÖVMEYİ İHMAL ETMEDİ

Putin, "Eski ABD Başkanı Trump'ın olağanüstü bir birey, yetenekli bir birey olduğuna inanıyorum... Renkli bir insan. Onu sevebilirsiniz ya da sevmeyebilirsiniz. Ama o klasik Amerikan ekolünden gelmedi" dedi.

Putin, 2016 seçimlerinde Rus lidere hayranlığını dile getiren Trump'ı desteklediğini açıkça itiraf etmişti.

BIDEN ŞİKAYETLERİNİ İLETECEK

Biden’ın görüşmede Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi ve bilgisayar korsanlığı da dahil olmak üzere bir dizi şikayeti gündeme getirmesi bekleniyor.

GERGİN ABD-RUSYA İLİŞKİLERİ

Biden, Putin için "katil" demiş, Putin, "katil" suçlamasına verdiği yanıtta, "Sağlıklı olsun. Ona sıhhat diliyorum. Şaka yapmıyorum, kinaye yapmadan söylüyorum bunu" şeklinde konuşmuştu.

Rus lider sözlerinin devamında Amerika'nın kolonicilik tarihini hatırlatmış ve düşmana karşı nükleer silah kullanan tek ülke olduğunu da savunmuştu.

Putin ayrıca Washington Post'ta Rusya'nın İran'a potansiyel askeri hedefleri takip etmesine olanak sağlayacak gelişmiş bir uydu sistemi sağlamayı planladığına dair bir raporu "sahte haber" olarak nitelendirmişti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • yağmur 1 yıl önce Şikayet Et
    putine katil diyene bakarmısınız.bebek katilleri kadın katilleri. çoluk çocuk sadece amerikada 50 milyon masum kızılderili katlettiler. ALLAH CC. laneti üzerlerine olsun
    Cevapla
  • İmam gül 1 yıl önce Şikayet Et
    Doğru söylemiş kabul ediyorsun
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Üst akıl ve piyonlar... HDP ile altılı masanın talepleri birbirinin kopyası çıktı
"Rusya, Tel Rıfat ve Ayn el Arab'a askeri güç gönderdi" iddiası