Son dakika: NATO Zirvesi devam ederken Putin'den tepki: Kandırıldık

Son dakika haberi: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun doğuya genişlemesine tepki göstererek, endişe duyduğunu ifade etti.

Son dakika: NATO Zirvesi devam ederken Putin'den tepki: Kandırıldık
Son dakika: NATO Zirvesi devam ederken Putin'den tepki: Kandırıldık
GİRİŞ 15.06.2021 07:16 GÜNCELLEME 15.06.2021 08:30
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıllar sonra bir Amerikan kanalına röportaj vererek, NBC'den Kim Simmons'ın sorularını yanıtladı.

Simmons, NATO’nun gerçekleştirdiği manevraların Rusya’nın tatbikatlarına yanıt olduğunu öne sürerek Moskova’yı ittifak ile karşı durmayı tırmandırmakla suçladı. Gazeteci, "NATO bir nevi savunma oynuyor" ifadesini kullandı.

Rus lider, "Böyle savunma mı olur? Sovyetler Birliği döneminde Gorbaçov’a, ki çok şükür henüz yaşıyor, ona sorabilirsiniz, şifahi de olsa NATO’nun doğuya genişlemeyeceği sözü verilmişti. Nerde bu vaatler?" yanıtını verdi.

Putin: Biden'ın bana katil demesine alınmadımPutin: Biden'ın bana katil demesine alınmadım

''BİZİ ÇOCUK GİBİ KANDIRDILAR''

Putin, askeri blokun Doğu Avrupa yönündeki genişlemenin iki dalga halinde gerçekleştiğini anımsattı.

Simmons, "Genişlemeyeceği vaadi nerede yazılmış?" diye itiraz etti.

Rusya Devlet Başkanı, bu itiraza şu tepkide bulunmuş:

"Aferin size! Haklısınız, bizi çocuk gibi kandırdılar. Her şeyi kağıda dökmek lazım."

Putin: Navalny'nin öldürülmesi için talimat vermedimPutin: Onun öldürülmesi için talimat vermedim

''RUSYA, ABD VE AVRUPA İÇİN TEHDİT Mİ OLUŞTURMUŞ?''

İttifakın neden doğuya genişleyerek altyapısını Rus sınırlarına yaklaştırdığını soran Putin, "Sonra bizim saldırgan davrandığımızı söylüyorsunuz. Nedenmiş o? Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusya, ABD ve Avrupa ülkeleri için tehdit mi oluşturmuş?" açıklamasında bulundu.

''DÜZENLİ TATBİKATLAR YAPIYORUZ''

Rusya’nın büyük harcamalar yaptığını dile getiren Putin, "Bunun karşılığı ne oldu? NATO’nun altyapısı sınırlarımızda. Ve sonra birilerini tehdit ettiğimizi mi söylüyorsunuz? Evet, düzenli tatbikatlar yapıyoruz, ordumuz için ani tatbikatlar da yapıyoruz. Bu neden NATO ortaklarını endişelendirmeli? Bunu anlamıyorum" diye konuştu.

"NATO, BİR ŞEYLER PLANLIYOR"

NATO’nun siber alandaki güçlenmeyle ilgili görüşünü de belirten Rusya Devlet Başkanı, "NATO, siber alanı savaş meydanı ilan ettiyse bir şeyler planladığı, bir şeyler hazırladıkları anlamına geliyor. Elbette bu durum bizi endişelendirmiyor olamaz" yorumunda bulundu.

Bir ülke daha NATO'ya üye oluyor!Bir ülke daha NATO'ya üye oluyor!

UKRAYNA, NATO'YA KABUL EDİLECEK

Putin açıklamaları NATO Zirvesi devam ederken geldi. Tarihi görüşmeden sonra açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise, NATO'nun Ukrayna'yı ittifaka üye olarak kabul edileceğini söyledi.

"UKRAYNA'NIN NATO'NUN BİR PARÇASI OLACAĞI DOĞRULANDI"

Zelenskiy, "NATO partnerlerimizin yüz yüze kaldığımız zorluklar konusundaki anlayışını takdir ediyorum. Liderler, Ukrayna'nın ittifakın bir üyesi olacağını doğrulayarak, 'Üyelik Eylem Planı'nın (MAP) bu sürecin önemli bir parçası olduğunu belirtti. Ukrayna, Avrupa-Atlantik güvenliğinin sağlanmasında oynadığı rol konusunda hak ettiği takdiri görmeli" ifadelerini kullandı.

BIDEN'DAN DEĞERLENDİRME

Zirve sona ermeden önce Biden ise, "Ukrayna'nın NATO üyeliği, Ukrayna'nın kriterleri karşılayıp karşılamadığına bağlı. Ukrayna hala yolsuzlukları temizleyebilmiş değil. Bir diğer kriter de Ukrayna'nın eylem planına girmesi Ukrayna'nın NATO üyeliği sadece bana bağlı değil. Ukrayna'nın NATO'nun bir parçası olacağına karar verirsek ya da vermezsek bu NATO üyelerinin vereceği oylara bağlı" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: SPUTNİK
YORUMLAR 15
 • İklimdeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  Nato ve BM bize hiçbir faydaları yok zarardan başka! Ukranyayı sokuyorlar natoya Mr Biden bir taraftan gaz veriyor 5. Madde üzerinden bizi Rusyayla karşı karşıya getirme çabalarında aklı sıra 2023 te kışkırtıp savaşa sokup Türkiyenin doğal kaynaklarından mahrum bırakmak.Ukranyayı bunun için sokuyorlarsa Türkiye tarafsızlık seçmeli ve Natodan acilen çıkmalı.Oynanan Senaryo büyük! Biz bize yeteriz...Mustafa Kemal Atatürk 'ün deyişiyle Yurt Sulh Cihanda sulh ilkesiyle tarafsız kalmak.Kimse bizi artık yem olarak kullanamaz!
  Cevapla
 • Serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  Merak etme Potin NATO yakinda senin anladigin dilden konusmaya baslayacak.
  Cevapla
 • Trabzonlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bahaneye bak....Yolsuzluk NATO ülkelerinde yok mu, katıldıktan sonra halledemez mi?...Demek ki sizin için onlar masada pazarlık kartı bir yem, onlara ihtiyacınız yok.....
  Cevapla
 • Kesinlikle 1 yıl önce Şikayet Et
  Putin haklı. ABD sürekli gerilim çıkartıyor çünkü bundan besleniyor. Nato tamamen hikaye putin takma kafana Ukrayna NATOda olda sen Savaş açsan kimse kılını kıpırdatmaz emin ol
  Cevapla
 • Mücahid 1 yıl önce Şikayet Et
  Biden önce nato'yu topladı, birlik görüntüsü verdi, ukrayna şantajını duyurdu şimdi eli güçlü putinle görüşmeye veya şantaj etmeye gidiyor. (Çin'e karşı birlik olalım putin yoksa anlarsın)ya diyor biden.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Borsa İstanbul'dan yeni karar: Bütün işlemler iptal edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde! Depremzedelere yapılacak yardımı açıkladı