Putin: ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi Rusya için önemli

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin Rusya için önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi. Putin, "Orası bize çok yakın bir bölge. Tacikistan’da askeri üssümüz var" dedi.

Putin: ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi Rusya için önemli
Putin: ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi Rusya için önemli
GİRİŞ 17.06.2021 17:00 GÜNCELLEME 17.06.2021 17:23
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yöntemiyle Rusya’da öğrencilerin mezuniyet programına katılarak, dün Cenevre’de ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Biden’e yönelik medyada yer alan bazı eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını anlatan Putin, "Uzun bir yolculuk yapmasına rağmen, 2,5 saate yakın yaptığımız yüz yüze görüşmede konulara tümüyle hakimdi. Kendisi gerçekten profesyonel ve onunla çalışırken bir konuyu kaçırmamak için oldukça dikkatli olmak gerekiyor" dedi.

"RUSYA'NIN İNİSİYATİFİ"

ABD tarafıyla yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarını da ele aldıklarını dile getiren Putin, "Küresel silahlanma yarışı sorununa gelirsek, bu sorun Rusya’nın inisiyatifiyle yapılmıyor. Bu yarış gizli veya açık şekilde yürütülmeye devam ediyor" diye konuştu.

"TACİKİSTAN'DA ASKERİ ÜSSÜMÜZ VAR"

Biden ile görüşmesinde bölgesel sorunların da değerlendirildiğini belirten Putin, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi konusunu değerlendirdi:

"Örneğin ABD askerleri Afganistan’dan çekiliyor. Orası bize çok yakın bir bölge. Tacikistan’da askeri üssümüz var. Bu gelişmeye nasıl dahil olacağız veya bölgede güvenliği nasıl sağlayacağız? Bu çok önemli bir soru."

Putin, ABD Başkanı ile görüşmesinde iklim değişikliği, küresel ısınma ve Arktik bölgesindeki gelişmelerin de istişare edilen konular arasında yer aldığını ifade ederek, "Bu tür konuları çatışma unsuru haline getirmek yerine hem Rusya’nın hem de ABD’nin fayda sağlayacağı şekilde çözmek gerekmektedir" dedi.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Alı 4 ay önce Şikayet Et
  Afganistanda ne isimiz var
  Cevapla
 • dostacısı 4 ay önce Şikayet Et
  abd yi arasın ama putin Çünkü oraya biz girdik.Haberin olsun.Fark var.Afganistan bizi isteyerek biz girdik.Bu ne demek.Beklenilen biziz.Bu sana ikinci siha vakasından daha ağır olacak emin ol.
  Cevapla
 • Enver 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya bölgede hazır bekliyor bir gider biri gelir
  Cevapla
 • adem058 4 ay önce Şikayet Et
  biraz sıkar oraya gıremez bır daha belasını bulmak ıstıyorsa buyursun gırsın sonra yıne parcalansın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan açıklaması: Karşılık veririz
Yunanistan, para ve kıyafetlerini aldığı göçmenleri dövüp, Türkiye'ye itti