Pentagon'dan Afganistan açıklaması: Türkiye öncü kuvvet olmayı kabul etti

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin Afganistan'da Kabil Havaalanı'nın güvenliğinde öncü rol oynamayı kabul ettiğini söyledi. Kirby, "Halen detaylar üzerinde çalışılıyor" dedi ve bu konuda daha yapılması gereken çok iş olduğunu aktardı.

Pentagon'dan Afganistan açıklaması: Türkiye öncü kuvvet olmayı kabul etti
Pentagon'dan Afganistan açıklaması: Türkiye öncü kuvvet olmayı kabul etti
GİRİŞ 22.06.2021 16:59 GÜNCELLEME 23.06.2021 12:46
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby'e, hafta sonunda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasındaki yapılan telefon görüşmesinde, Kabil Havaalanı'nın korunması konusunun gündeme gelip gelmediği soruldu.

Pentagon Sözcüsü, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın, geçen hafta Brüksel'de ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmeyle ilgili açıklamasını hatırlattı.

ABD'li komutandan F-35 açıklaması: Alınan Türkiye kararı kurallara aykırıABD'li komutandan F-35 açıklaması: Alınan Türkiye kararı kurallara aykırı

"TÜRKİYE ÖNCÜ KUVVET ROLÜNÜ KABUL ETTİ"

Sözcü Kirby, "Türkiye bu görüşmede, havalimanının korunması konusunda öncülük etmeyi kabul etti. Ancak bu konuda hala üzerinde çalışılması gereken detaylar var. Yapılması gereken daha çok iş var" diye konuştu.

ABD'den Afganistan için heyet geliyorABD'den Afganistan için heyet geliyor

"TÜRKLER 'DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR' DEDİLER"

Kirby, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkler, ABD ve uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyacaklarını belirttiler. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Hafta sonu yapılan telefon görüşmesi de bu kapsamda yapıldı."

Pentagon Sözcüsü John Kirby

"TÜRKİYE'YE DESTEĞE HAZIR MISINIZ?" SORUSU

Kirby, "ABD, Türkiye'ye bu konuda mali veya lojistik destek vermeye hazır mı?" sorusuna ise Kirby, "Dediğim gibi bu konuda çalışıyoruz. Tam olarak verilecek desteğin ne olduğunu henüz bilmiyoruz" yanıtını verdi.

Türkiye'nin talip olduğu Afganistan görevi için NATO'dan açıklamaTürkiye'nin talip olduğu Afganistan görevi için NATO'dan açıklama

TÜRKİYE'NİN KABİL HAVALİMANINI KORUMA TEKLİFİ NE?

Türkiye, NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini üstlenmeye devam etmeyi teklif etmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da, Erdoğan ve Biden'ın, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğinin sağlanmasında öncü rol üstlenmesi konusunda uzlaştıklarını söylemişti.

Başkan Erdoğan'dan Joe Biden'la görüşme sonrası önemli açıklamalarBiden ile görüşen Erdoğan'dan Afganistan açıklaması

Sullivan, Erdoğan'ın, havaalanının güvenliğini sağlamak için ABD'den belli konularda destek istediğini ve Biden'ın bu desteği taahhüt ettiğini vurgulamıştı.

ABD ve NATO, 11 Eylül saldırılarından bu yana yaklaşık 20 yıldır Afganistan'da asker bulunduruyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül'e kadar Afganistan'daki Amerikan askerlerinin tamamen geri çekileceğini açıklamıştı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 56
 • vatan 2 yıl önce Şikayet Et
  Öncü kuvvetmiş. Bu ne küstahlık.
  Cevapla
 • Mevlüt 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok yazık Mehmetçiğimize. Taliban %60 ını kontrol ediyor Afganistan'ın ve Türkiye'yi sevmiyorlar.
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 yıl önce Şikayet Et
  Önümüzdeki yüz yılda Türkmenistan, Afganistan, Pakistan Bu kuışakta sözü geçen bir Türkiye Ortadoğunun tüm kontrolünü eline almıştır. İran+ermenistan= PKK ve Rusya ya karşı operasyonun kralıdır.
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 yıl önce Şikayet Et
  Kafası karışıklara açıklayım. İran 25 yıllık anlaşma imzalayıp çin e ırak ve suriyeyi sattı. Türkiye'de tüm sıkıntılarını ve sorunlarını bilerek Afganistanı istedi. İran'ın önümüzdeki yüz yılda Türkiyeyi kuşatma hayaline karşı İran ın kuşatılması hamlesidir.
  Cevapla
 • ÖMER 2 yıl önce Şikayet Et
  Kore savaşı emsal olur mu?????????????
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe'den Dursun Özbek'e suç duyurusu
Visca, Trabzonspor'u yarı finale taşıdı!