Taliban'dan ABD yerine Türkiye'ye yeşil ışık

Taliban Sözcsü, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Türkiye'nin bölgede bulunmasını isteyebileceklerini ifade etti. Sözcü, gelecekte yeni bir hükümet kurulduğunda Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmayı umuyoruz" diye ekledi.

Taliban'dan ABD yerine Türkiye'ye yeşil ışık
Taliban'dan ABD yerine Türkiye'ye yeşil ışık
GİRİŞ 11.06.2021 13:52 GÜNCELLEME 11.06.2021 14:40
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Haziran'da NATO liderler zirvesi vesilesiyle görüşmesi öncesi, tüm NATO güçlerinin çekileceği Afganistan'daki Kabil Havaalanı'nın Türkiye askerleri tarafından korunması önerisi gündeme düşerken, Taliban'dan açıklama geldi.

TÜRKİYE'YE YEŞİL IŞIK

Reuters'e konuşan Katar'daki Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, 2020'de Doha eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimiyle vardıkları tüm Amerikalı güçlerin çekilmesi anlaşması uyarınca Türkiye güçlerinin de çekilmesi gerektiğini söyledi.

"Türkiye son 20 yıldır NATO güçlerinin parçası olduğuna göre 29 Şubat 2020'de ABD ile imzalanan anlaşma temelinde Afganistan'dan çekilmelidir" diyen Şahin, "Yoksa Türkiye büyük bir İslam ülkesidir. Afganistan'ın Türkiye ile tarihi ilişkileri vardır. Gelecekte ülkede yeni bir İslamcı hükümet kurulurken onlarla yakın ve iyi ilişkiler içinde olmayı umuyoruz" diye ekledi. 

Sık sık Taliban saldırılarının hedefi olmasıyla tanınan Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı ile ilgili 7 Mayıs'ta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan şartlara göre ABD ile diğer güçler çekildikten sonra güvenliğini Türkiye'nin sağlayabileceği açıklaması gelmişti. Ardından Pentagon Sözcüsü John Kirby, bu konuda Türkiye ile ön görüşmeler yaptıklarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararına saygı duyduklarını duyurdu. Dün Pentagon'dan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Akar'ın telefon görüşmesiyle ilgili yapılan açıklamada, ikili işbirliği ve bölgesel meselelerin ele alındığı aktarılırken Afganistan'a atıf yapılmadı.

Türk yetkililer, Ankara'nın NATO çekildikten sonra Kabil Havaalanının güvenliğini sağlama teklifini mayıstaki NATO Dışişleri Bakanları toplantısında getirdiğini belirtti.

Nisandaki NATO dışişleri ve savunma bakanları toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Anony Blinken, Afganistan'dan müttefikler olarak hep birlikte çekileceklerini açıklamıştı.

ABD'nin mayısta başlayan çekilmesi yarı yarıya tamamlandığından, Afgan güvenlik güçlerinin eğitilmesi kapsamında ülkede bulunan Türkiye'den 500'den fazla asker, en büyük yabancı güç konumunda. Avustralya, geçen ay güvenlik gerekçeleriyle Kabil Büyükelçiliğini kapatmıştı.

YORUMLAR 13
 • Selim 3 yıl önce Şikayet Et
  En büyük ihracatımız Askeri ihracat bu gösteriyorki.
  Cevapla
 • dede 3 yıl önce Şikayet Et
  sıha açil afganıstana gonderın saldırmadan onçe .karakolları kım bombalıyor saldırıyor her yer karışmiş
  Cevapla
 • KIRKİKİ 3 yıl önce Şikayet Et
  hadi hayırlısı şu coğrafyayı bi düzeltelim
  Cevapla
 • Kara46 3 yıl önce Şikayet Et
  Malum onlar istedi ya, benden söylemesi afkanistanda taraflar aralarında barış anlaşması yapacak,yaptınız yaptınız,yapmazsanız ben size Türk devletinin karanlık ve kararlı yüzünü gösteririm.İşte o zaman mecbur yaparısınız.Benden afakanlara tavsiye taraflar barışsın.
  Cevapla
 • kara46 3 yıl önce Şikayet Et
  İstiyorlarsa şöyle yapalım;Afkanistanda taraflar aralarında kalıcı barış anlaşması imzalasınlar,bizde askeri,siyasi,maddi,manevi destek verelim,anlaşmada önemli yani..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hangi ülkeler israil'i destekliyor? İşte listedeki 10 ülke...
Fenerbahçe En-Nesyri'yi açıkladı! Türk futbolunun en pahalı transferi oldu