Macron'dan G7'de skandal plan! Biden'a teklif etti! Hedef Türkiye

Fransa, Libya’da desteklediği darbeci Hafter’in yenilgisini unutamadı. Politico dergisi, Macron’un G7 Zirvesi’nde ABD Başkanı Biden’a, meşru hükümetin davetiyle Libya’da bulunan Türkiye’yi ülkeden çıkarmayı teklif ettiğini yazdı.

Macron'dan G7'de skandal plan! Biden'a teklif etti! Hedef Türkiye
Macron'dan G7'de skandal plan! Biden'a teklif etti! Hedef Türkiye
GİRİŞ 18.06.2021 07:29 GÜNCELLEME 18.06.2021 07:29
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un G7 zirvesinde, meşru hükûmetin davetiyle Libya’da bulunan Türkiye’nin çekilmesine dair bir plan sunduğu iddia edildi. Washington merkezli Politico dergisinin haberine göre, Emmanuel Macron, Libya’dan Türkiye ve Rusya’nın çıkarılmasına yönelik iki sayfalık bir planı Joe Biden’a sundu. Macron’un sunduğu planda Türk askeri varlıklarının 6 aylık bir zaman diliminde geri çekilmesi öngörülüyor. Macron’un planında meşru hükûmetin davetiyle Libya’da bulunan ve aynı zamanda NATO müttefiki olan Türkiye ile Hafter’e destek vermek için Libya’nın doğusunda korsan görev yapan Rus Wagner unsurlarını aynı düzlemde ele alarak bir skandala da imza attı.

BİDEN’A SUNDU
Politico dergisinin iddiasına göre Macron, Libya’da Türkiye’nin çıkarılmasına yönelik bir planı Joe Biden’a sundu. Macron’un sunduğu planda Türk askeri varlıklarının ve Rusya destekli askerlerin 6 aylık bir zamanda diliminde geri çekilmesi öngörülüyor. Yetkililere göre, iki sayfalık teklif, ilgili ülkelerle diplomatik yetkililer arasında birkaç haftadır dolaşıyor.

MEŞRU HÜKÛMETİN DAVETİYLE ORADA
Türkiye, Libya’da meşru hükûmetin davetiyle bulunuyor. Buna karşın başta Fransa olmak üzere Rus Wagner unsurları ve BAE’nin Hafter’e destek için gönderdiği paralı askerler, Libya’da gayrimeşru varlığa sahip. Habere göre Macron’un hedefi ABD’nin ağırlığını kullanarak Libya’dan Fransa’nın istemediği güçleri çıkarmak. Macron’un planında Libya’daki askerlerin temmuz ayında geri çekilmesi öngörülüyor.

Erdoğan NATO Karargahı'nda! Dünya bu anlara kilitlendi! Biden, Macron ve Merkel...Erdoğan NATO Karargahı'nda! Dünya bu anlara kilitlendi! Biden, Macron ve Merkel...

KENDİSİNİ YABANCI SAYMADI
Paris’in Libya’da darbeci Hafter güçlerine aktif askeri ve istihbarat desteği verdiği biliniyor. Buna karşın Fransa’nın kendi askerlerinin Libya’daki akıbetine ilişkin herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekiyor. Bölgenin eski sömürgeci güçleri arasında yer alan Fransa’nın, Libya’da meşru hükûmeti Hafter eliyle devirme hedefinden vazgeçmediği değerlendiriliyor.

BIDEN YÖNETİMİ SESSİZ
Biden yönetiminin Fransa’nın son önerisini destekleyip desteklemediği bilinmiyor. Ancak dergiye göre ABD’li yetkililer, yabancı askerlerin Libya’dan çekilmesini sağlamak için çalıştıklarını kabul etti.

KAYNAK: YENİŞAFAK
YORUMLAR 26
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  DEMEKKİ NATO BİZİ FALAN KORUYAMAZMIŞ !!!!!!!!!!! HANI ABD diyor ya biz Türkiye'yi koruruz falan diye, bunlar palavra !!!!!!! ONLARIN koruması işte böyle olur bizi Libya'dan atarak!!!! ZATEN yıllardır pkk ya karşı nasıl koruduklarını gördük TÜRKİYE bunlara güvenerek asla ve asla s-400 lerden vazgeçme saçmalığı falan yapmaz umarım
  Cevapla
 • bkt 2 yıl önce Şikayet Et
  bu tokat delisi müptezelin yediği tokat aklını başına getirmemiş anlaşılan. sırada osmanlı şamarı var.
  Cevapla
 • Göktürk 2 yıl önce Şikayet Et
  micron gücünüz yetmez bir kez daha rezil olmak istiyorsanız deneyin
  Cevapla
 • TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  Macron yiyorsa libyadan Turkiyeyi sen çıkar yalvarma abd ye .... ha Türkiye diyelim çıktı sizi libyalilar kabul edecek mi?? Hiç zannetmiyorum... biz sizin gibi oraları sömürme derdinde değiliz ortak çıkarlar doğrultusunda bulunuyoruz orada... Türk ASKERINE Meydan okumak senin haddine değil yiyorsa dene bakalım....
  Cevapla
 • Gürbüz 2 yıl önce Şikayet Et
  Macron, Miçotakis durumuna geldi. Vah vah.
  Cevapla
 • Gıyasettin 2 yıl önce Şikayet Et
  Yani Türkiye Libya’da tüm güçler çıktıktan sonra çıkmalı ve kendini sağlama almalı Libia da bizim eski yoldaşlarımız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den kripto piyasası için tarihi karar! SEC resmen duyurdu...
Gürcistan ABD'ye meydan okudu! Çok çarpıcı Rusya çıkışı