Son dakika: Merkel ve Macron'dan Türkiye açıklaması!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye’nin belirli konuları birlikte şekillendirme konusunda birbirine bağımlı olduğunu söyledi.

Son dakika: Merkel ve Macron'dan Türkiye açıklaması!
Son dakika: Merkel ve Macron'dan Türkiye açıklaması!
GİRİŞ 19.06.2021 00:57 GÜNCELLEME 19.06.2021 01:00
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Merkel, Berlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapacağı görüşme öncesinde düzenlenen basın toplantısında, Macron ile 24-25 Haziran’da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde ele alınacak konularda koordinasyon sağlamak istediklerini belirtti.

''BİRBİRİMİZE BAĞIMLIYIZ''

Zirvede dış politika konularında Rusya ve Türkiye ile ilişkilerin de görüşüleceğine işaret eden Merkel, hem Macron’un hem de kendisinin, NATO Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini anımsattı.

Büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarını bildiklerini, bir taraftan görüş ayrılıklarının bulunduğunu ifade eden Merkel, "Diğer taraftan belirli konuları birlikte şekillendirmek istiyorsak birbirimize bağımlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Merkel, bu konular arasında, göç sorununun yanı sıra Suriye ve Libya’nın geleceğine ilişkin konuları gösterdi.

''RUSYA BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR SINAMADIR''

Rusya ile ilişkilerin G7 Zirvesi’nde de ele alındığını anımsatan Merkel, "Rusya bizim için büyük bir sınamadır. Rusya aynı zamanda AB’nin en büyük kıta komşusudur. Hepimizin hibrit saldırılara maruz kaldığımızı tespit etmemiz gerekiyor. Diğer taraftan AB’de güvenlik ve istikrar istiyorsak, Rusya ile görüşmeye devam etmeyle ilgilenmemiz lazım. Ne kadar zor olursa olsun." şeklinde konuştu.

MACRON: TÜRKİYE HAKKINDA SÖYLENEN HER ŞEYE KATILIYORUM

Merkel, ABD Başkanı Joe Biden’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiğini hatırlatarak, Avrupa tarafının da bunu yapmasının doğru olduğunu belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Merkel'in Türkiye ve Rusya ile ilgili söylediklerine katıldığını belirtti.

Türkiye ile ilişkilerle ilgili mart ayında belirlenen şartları ele alacaklarını ifade eden Macron, özellikle Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin çıkarları ile Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Kafkas bölgesine ilişkin stratejik pozisyonları görüşeceklerini aktardı.

Macron, Rusya'ya karşı AB'nin ortak bir çizgi bulması gerektiğini kaydetti. İki lider gerçekleştirecekleri görüşmede ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele, AB konuları ve ikili ilişkileri ele alacak.

ETİKETLER
almanya
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Atakan 1 ay önce Şikayet Et
  Tek dertleri Türkiye mültecileri tutsun göndermesin Türkiye mülteci dolsun dolmuş zaten demografisi bozulsun mülteciler sürekli üresinler yeni planları bu
  Cevapla
 • sabri 1 ay önce Şikayet Et
  türk genci masabaşı iş peşinde koşup iş beğenmemezlik edip evde oturursa olacağı budur, her işte çalışacak adam lazım ama türkiyede ağır işte çalışacak genç yok, türk gençleri rahatlığa alışmış anlını terletecek işlerde çalışmak zor geliyor. Mecburen o işleri de işte mülteciler dolduruyor yapacak birşey yok
  Cevapla
 • ankarali 1 ay önce Şikayet Et
  bunlarda turklerin unutkan oldugunu çok iyi biliyorlar.
  Cevapla
 • Bülent 1 ay önce Şikayet Et
  Yine boş konuşmuşlar
  Cevapla
 • Cenk1453 1 ay önce Şikayet Et
  He şöyle yola gelin bakalım
  Cevapla
 • temel 1 ay önce Şikayet Et
  nato usa kim ne derse desin rusya ile biz komsuyuz rusya her ne kadar kalles olsa bizim icin dunyaya acilan kapi cikarimiz var ayni sey cin de ayni cok konu da ayni fikir olmasak bile bunu sesli søylemek gerekmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bitcoin operasyonu! Silindirle ezdiler
Dünyanın beklediği haber geldi! Gizem çözüldü (24 Temmuz 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)