'TB2'lerle ilgili Türk tarafıyla çalışıyoruz, Bize saldırmadan önce iki kez düşünsünler'

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ülkesinin Türkiye'den çok sayıda TB2 almasıyla ilgili 'SİHA'lar Rusya'yı caydırmak için gerekli. SİHA'ların üretimini yerlileştirmek için Türk tarafıyla çalışıyoruz' dedi.

'TB2'lerle ilgili Türk tarafıyla çalışıyoruz, Bize saldırmadan önce iki kez düşünsünler'
'TB2'lerle ilgili Türk tarafıyla çalışıyoruz, Bize saldırmadan önce iki kez düşünsünler'
GİRİŞ 20.06.2021 21:31 GÜNCELLEME 20.06.2021 21:32
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Bakan Kuleba katıldığı Antalya Diplomasi Forumu (ADF) kapsamında, gazetecilere verdiği röportajda, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi, Ukrayna'nın NATO'ya katılımı ile ülkesinin Türkiye ile ticari ve askeri ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba

ABD Başkanı Biden'ın, İsviçre'de 16 Haziran'da Putin ile gerçekleştirdiği görüşmesi öncesinde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky'yi arayarak, "Ukrayna'nın rızası olmadan Ukrayna'yı ilgilendiren bir anlaşma yapılmayacağı kuralına" bağlı kalacağını bildirdiğini aktaran Kuleba, söz konusu kuralın, Kiev ile Washington yönetimleri arasında uzun süredir bulunduğunu kaydetti.

Polonya Dışişleri Bakanı: TB-2'ler NATO'nun kapasitesini artıracakPolonya Dışişleri Bakanı: TB-2'ler NATO'nun kapasitesini artıracak

Biden-Putin görüşmesinin içeriğine dair ABD'nin kendilerine bilgi verdiğini dile getiren Kuleba, "ABD ile aramızdaki mevcut şeffaflık ve güven seviyesinden memnuniyet duyuruyoruz." ifadesini kullandı.

Görüşmeden Putin ile Biden arasındaki güven seviyesinin çok düşük olduğu çıkarımında bulunduğunu paylaşan Kuleba, "Ancak ABD'nin, Ukrayna'nın yanında olacağından ve Rusya ile arkamızdan anlaşma yapmayacağından şüphemiz yok." diye konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba

- "NATO, UKRAYNA'YA İTTİFAKA KATILIMI İÇİN REFORM LİSTESİ VERMELİ"

Kuleba, geçen hafta düzenlenen NATO ve G7 zirvelerine ilişkin ise iki zirvede siyasi taahhüdü temsil eden bir dil kullanıldığını vurguladı.

"Bu yüzden bu dil gerçek rolü tanımladığımızda beklentilerimizi karşılıyor ki gerçek rol Ukrayna'nın kendi toprak bütünlüğü üzerindeki egemenliği konusundaki mücadelesine sunulan destek ve Rusya'nın kıtadaki yıkıcı rolüdür." diyen Kuleba, NATO'nun son zirvede, 2008'deki siyasi taahhüdünü tekrar ettiğini ve Ukrayna'nın ittifaka üye olacağını açıkladığını anımsattı.

Dmitro Kuleba, "Açık konuşmak gerekirse, bizi oraya sokacak siyasi bir irade ve o hedefi başaracak bir zaman çizelgesi olduğunu bildiğimiz müddetçe NATO'ya nasıl gireceğimiz konusunu önemsemiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

NATO'ya giriş sürecinde yapılması gerekenler hususunda ise Kuleba, "Dolayısıyla NATO'ya sorum, tam olarak kaç reform istiyorsunuz? Bize net bir liste verin." görüşünü paylaştı.

Kuleba, Biden'ın birçok konuşmasında Ukrayna'nın NATO'ya alınacağını vurgulamasına rağmen bu konuda kendilerine zaman çizelgesine yönelik tek bir ipucu verilmediğine dikkati çekti.

- "TÜRK SİHA'LARI ÇOK IYI"

Ülkesinin Türkiye'den silahlı insansız hava aracı (SİHA) satın almasına değinen Kuleba, "Türk SİHA'ları çok iyi. Çünkü Türkiye, Rusya'nın baskısına boyun eğmedi. Türkiye kendisine saygı duyan ve diğer ülkeler tarafından saygı duyulan bir ülke. Biz, iki taraf için iyi bir anlaşma yaptık." dedi.

Söz konusu SİHA'ların Ukrayna motorlarıyla donatılmasını ve SİHA'ların üretimini yerlileştirmek istediklerini belirten Kuleba, bu konularda Türk tarafıyla çalıştıklarını ifade etti.

"RUSYA BİZE SALDIRMADAN ÖNCE İKİ KEZ DÜŞÜNMELİ"

Dmitro Kuleba, Türk SİHA'larının, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde kullanılıp kullanılmamasına ilişkin ise şunları paylaştı:

"SİHA'lar Rusya'yı caydırmak için gerekli. Öyle ki Rusya, Ukrayna'ya yönelik büyük çaplı bir saldırı veya gerilime yol açmayı planlamadan önce iki kez düşünmeli. Bu sadece SİHA'lar için değil Ukrayna'nın satın aldığı her türlü askeri ekipman için geçerli. Ama tabii ki Rusya bizimle büyük çaplı bir askeri çatışmaya girerse veya bize saldırırsa o zaman SİHA'ları kendimizi savunmak için Ukrayna'nın her bölgesinde kullanacağız."

- "KIRIM PLATFORMU, UKRAYNA'NIN KENDİNİ SAVUNMASI İÇİN SİYASI BİR SİLAH"

Başkent Kiev'de, 23 Ağustos'a düzenlenecek Kırım Platformu'na da değinen Kuleba, platformun, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunması ve Kırım'daki sınırlarını eski haline döndürmesi için siyasi bir silah olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Erdoğan: Kırım'ın ilhakını tanımıyoruzBaşkan Erdoğan: Kırım'ın ilhakını tanımıyoruz

Türkiye'nin, Kırım Platformu'na desteğini bildiren ilk ülkelerden olduğunu ve Ukrayna ile çok yakın ilişkilerinin bulunduğunu kaydeden Kuleba, iki ülkenin birlikte yaptığı çok şey olduğuna, Kırım konusunda yeni bir fikrin hangi ülkeden geldiğine bağlı olarak diğer ülke tarafından destekleneceğine işaret etti.

Almanya'dan Rusya'ya çağrı: Kırım'ı Ukrayna'ya iade etAlmanya'dan Rusya'ya çağrı: Kırım'ı Ukrayna'ya iade et

Kuleba, Rusya'nın platformu karalamaya ve ülkelerin katılmasını engellemeye çalıştığının altını çizerek, "Şu ana kadar platforma yönelik devlet ve hükümet başkanları ile dışişleri bakanları seviyesinde birçok katılım teyidi aldık ki bu çok iyi. Daha fazlasını da bekliyoruz." diye konuştu.

- "STA BİR ADIM UZAKTA"

Türkiye ile Ukrayna arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın önemini vurgulayan Kuleba, iki ülkenin anlaşmayı neticelendirmeye bir adım uzakta olduğunu ancak Ukrayna'nın çıkarlarından taviz veremeyeceğini ve bir denge bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, bunu başarmak için iki taraftan uzmanların oturup görüşmesi gerektiğine ve anlaşmak için iki ülkenin de siyasi irade gösterdiğine işaret etti.

Son dakika: SİHA ve İHA'lardan sonra şimdi de MPT-76'ya göz diktiler!

- "DİPLOMASI ADF İLE GERİ DÖNDÜ"

Kuleba, ADF'nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından kendisini nihayet bir diplomat gibi hissetmesini sağladığını belirterek, "Salgının başından bu yana binlerce ikili görüşme yapabileceğiniz, meslektaşlarınızla sohbet edebileceğiniz, ilginç tartışmaları dinleyip katılabileceğiniz bu tür tek bir forum düzenlenmedi. Bu yüzden bu forum, diplomasinin salgından sonra geri döndüğünü sembolize ediyor." ifadesini kullandı.

Türk SİHA'ları artık daha güçlü! İşte yeni mühimmatlar

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • Doğru söz 2 yıl önce Şikayet Et
  Umarım teknoloji paylaşımı yapmazlar Ukrayna ile. Yoksa bizi ilk satan ülke Ukrayna olur
  Cevapla
 • Casper 2 yıl önce Şikayet Et
  Karabag zaferiyle ukrayna kendini kıyaslamasin,rusya yerle bir eder ukraynayi.Karabag zaferi çok farklı bir durum.F16 larimiz Azerbaycanda hazır bekledi dış müdahale olursa diye.Yani rusya vs müdahil olmadı,bir noktada ermenistani AB ve ABD politikasından dolayı eleştirdi.Rusya savaş jeti kaldırmadı mesela.Ayrica sihalara anlık yazılımlar yuklendi duruma göre, arka planda teknik ekip kurmay düzeyde destek sağladı,olduğu haliyle ucmadi sihalarimiz.Sen simdi sıhaya,abd ye vs güvenip rusa kafa tutma bombardıman uçaklarıyla saldırır rusya sana,Gürcistan gibi teçhizatlari bırakır kacarsiniz!NATO abd kimse sizi kurtarmaz bilin.Diplomasi vs çözmeye çalışın.
  Cevapla
 • Mahmut 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunu onlarda biliyor. Ne desin yani sen bizi dümdüz edersin. Biz size karşı koyamayız. Gel bizi işgal et. Söz konusu can olunca, kedi bile uyruğunu dik tutar, köpeğe saldırır. Söz konusu vatan. oluncada
  Cevapla
 • bülent erdem 2 yıl önce Şikayet Et
  Anlamadığım niye bizle birlikte siha üretiminde calışacaklar tüm bilgileri alacaklar ondan sonra bay bay yapacaklar bize
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  BU UKRAYNA'YA HİÇ GÜVENMİYORUM. BUNLAR DEĞİL MİYDİ? ERMENİ KARDEŞLERİMİZ RUSYA'YA KARŞI EN ÖNDE SAVAŞIYOR BİZDE 1915 SOYKIRIMİNI KABUL EDELİM DİYEN ALÇAKLAR. NE diyelim
  Cevapla
 • Mehmet 1617 2 yıl önce Şikayet Et
  Noto boş bir oluşum abd korktuğu çekindiği ülkelere notoyu öne sürüyor asla rusyayla karşı karşıya gelmez natonun G.antepte petriyot sistemleri vardı rusya süriyeye gelince hepsi kaçtı siz abd ye natoya ya fazla güvenmeyin silah sistemlerinizi geliştirin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DEM Partili Koçyiğit: CHP'nin İstanbul'u kazanmasını kent uzlaşısı formülü belirledi
Devlet Bahçeli: İran-İsrail gerilimi tiyatrodur