Ermenistan'da seçimi açık arayla Paşinyan kazandı

Ermenistan’da yapılan erken parlamento seçimini, resmi olmayan ilk sonuçlara göre Nikol Paşinyan’ın partisi, oyların yüzde 53,92'sini alarak kazandı.

GİRİŞ 21.06.2021 02:09 GÜNCELLEME 21.06.2021 10:33
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Ermenistan Merkez Seçim Komitesi, yüzde 49,4 katılımın sağlandığı oylamanın resmi olmayan ilk sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, istifa ettikten sonra seçimlere kadar geçici olarak başbakanlık görevini yürüten Paşinyan'ın "Sivil Sözleşme Partisi" oyların yüzde 53,92'sini alarak birinci, eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın liderliğini yürüttüğü "Ermenistan İttifakı" ise oyların yüzde 21,1'ini alarak ikinci oldu.

Seçim sonuçlarına göre, Paşinyan'ın partisi 0,08 farkla yüzde 54'e ulaşamayarak hükümeti tek başına kurma şansı elde edemedi.

Oyların yüzde 5,23'ünü alan ve eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Serj Sarkisyan'ın desteklediği "Onurum Var İttifakı" barajı aşarak parlamentoya giren bir diğer parti oldu.

KOÇARYAN'IN PARTİSİ SEÇİM SONUÇLARINI TANIMIYOR

Koçaryan’ın partisi Ermenistan İttifakı’ndan yapılan yazılı açıklamada, seçim sonuçlarının şimdilik tanınmayacağı belirtilerek, "Muhalefetin kalabalık mitingleri ve iktidarın az kişiyle yapılan etkinlikleri tamamen farklı duygulara işaret ediyor. Sandık merkezlerinden organize ve planlı sahtekarlıklara işaret eden yüzlerce sinyal ise güven eksikliğinin başlıca işaretidir" denildi.

Paşinyan ise oy sayma işlemi sürerken Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "tüm sağlıklı siyasi güçler" ile müzakerelere başlayacaklarını belirterek, "Onların da halkın bütünleşmesine ve sosyal potansiyelin ulaşılmasına yönelik fikirlerini anlamaya hazırız" demişti.

SEÇİM KOMİSYONU'NDAN AÇIKLAMA

Ermenistan Seçim Komisyonu Başkanı Tigran Mukuçyan, ülkede yapılan erken parlamento seçimini resmi olmayan ilk sonuçlara göre kazanan Nikol Paşinyan’ın partisi “Sivil Sözleşme Partisi”nin, hükümeti tek başına kurabileceğini söyledi.

​​​​​​​Mukuçyan, başkent Erivan’da, Paşinyan’ın partisi “Sivil Sözleşme Partisi”nin oyların yüzde 53,92’sini alarak birinci çıktığı erken parlamento seçimi sonuçlarına ilişkin gazetecilere açıklama yaptı.

Ülkedeki toplam seçmenin 2 milyon 595 bin 334 kişi olduğunu belirten Mukuçyan, “Toplam seçmenin yüzde 49,4’ü yani 1 milyon 282 bin 411 kişi oy kullandı. Seçimlerin son resmi sonuçları, seçim gününden tam 7 gün sonra açıklanacak.” dedi.

Paşinyan’ın partisinin, tek başına hükümeti kurabilmek için gereken yüzde 54 oy oranına erişememesi ve bu nedenle hükümeti tek başına kurup kuramayacağına yönelik bir soruya Mukuçyan, “Yayımladığımız verilere göre, Sivil Sözleşme Partisi hükümeti tek başına kurabilecek.” yanıtını verdi.

Ermenistan’daki seçim yasasına göre, barajı geçmeyi başaramayıp parlamentoya giremeyen partilerin oyları, parlamentoya girme başarısı gösteren partiler arasında dağıtılıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 36
 • Uğur54 2 yıl önce Şikayet Et
  Ermenistandaki hükümetinde muhalefetinde tarzı tam chp tarzı. Chp nin ermeni tarzında bir siyaset yapması sanırım dna uyumu ve kan bağı sayesinde ermenistandaki siyasilerle benzerlik gösteriyor.
  Cevapla
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Pasinyana oladar kizdilar genede sectiler demek ki ordada muhalefet ise yaramiyor
  Cevapla
 • E.G 2 yıl önce Şikayet Et
  Ermenistan'da seçim: ABD kazandı, Rusya kaybetti..
  Cevapla
 • AKILLI 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir savaşı dramatik şekilde kaybeden paşinyan yeniden seçiliyor. İnanılır gibi değil, ya ermeniler kafayı yemiş yada o protestolar ve istifa çağrıları abartılıydı.
  Cevapla
 • Duran 2 yıl önce Şikayet Et
  Ermenilerin ekseriyeti hala bıraktığımız yerde.... Adam olmaya niyetleri yok. Ağrı Dağına bakıp bakıp ağıyorlar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Güney Kore ile görülmemiş anlaşma! Altay Tankı detayı çok konuşulacak
Son dakika: Milyonları gözü Beştepe'de! Erdoğan başkanlığında kritik toplantı başladı...