Miçotakis'ten Kahire'de Türkiye imalı mesaj: Yeni maceralar yaşanmamalı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Kahire'de Türkiye-Mısır yakınlaşmasıyla yaşanan Akdeniz'deki gelişmeleri kastederek 'Ortak hedeflerinin bölgede yeni maceraların yaşanmaması' olduğunu söyledi.

Miçotakis'ten Kahire'de Türkiye imalı mesaj: Yeni maceralar yaşanmamalı
Miçotakis'ten Kahire'de Türkiye imalı mesaj: Yeni maceralar yaşanmamalı
GİRİŞ 21.06.2021 21:54 GÜNCELLEME 21.06.2021 22:04

Miçotakis, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

Görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yapan ikili, aralarındaki dostane ilişkilere değinerek, iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda hemfikir olduklarını aktardı.

"3 BİN YILLIK GEÇMİŞİMİZ VAR"

İki ülke arasındaki ilişkilerin 3 bin yıl öncesine dayandığını belirten Sisi, "Son yıllarda bu ilişkiler, ikili veya çok taraflı düzeyde ve gerek ekonomik gerekse askeri düzeyde yoğunlaştı. Miçotakis ile ekonomik iş birliğimiz dışında turizm alanındaki iş birliğini de ele aldık." şeklinde konuştu.

Sisi, Yunan Başbakanla görüşmesinde bölgesel konulara da değindiklerini söyleyerek, uluslararası hukuka ve geniş bölgedeki ülkelerin içişlerine karışılmaması ilkesine saygı duyma gereğini vurguladı.

- YUNANİSTAN-KIBRIS RUM KESİMİ-MISIR ÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİ MEKANİZMASI

Yunanistan-Kıbrıs Rum kesimi-Mısır arasındaki üçlü iş birliği mekanizmasının daha da güçlendirilmesi gerekliliğini savunan Sisi, bu anlamda iş birliğini sürdürme kararlılığında olduklarının altını çizdi.

SİSİ: LİBYA'DAN YABANCI ASKERLER ÇIKMALI

Filistin ve Libya konularına da değinen Sisi, Mısır'ın, Gazze'nin yeniden yapılandırması yönünde bir inisiyatifte bulunduğunu, Libya'da yıl sonunda seçimlerin yapılması gerekliliğinin yanı sıra yabancı askerlerin de bu ülkeden çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mısır ile normalleşme ve Doğu Akdeniz'de şekillenen politika

"YENİ MACERA YAŞANMASIN"

Miçotakis ise "Ortak hedefimiz bölgemizde yeni maceraların yaşanmamasıdır." ifadesini kullanarak, iki ülke arasında imzalanan kısmı deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasının yakında genişletilmesini ümit ettiğini belirtti.

Kıbrıs konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Miçotakis, Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon tezini desteklediklerini yineledi.

Diğer yandan Miçotakis'in ziyareti çerçevesinde Yunanistan ile Mısır arasında enerji alanında bir anlaşma imzalandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye - Portekiz maçı TRT'de!
İsrail askerleri için kaçınılmaz son: Gazze'de ayin yaptı, Kassam roketiyle vuruldu