218 gün Covid-19'u atlatamadı

Brezilya'da bilim insanları bir hastanın 218 gündür Covid-19'u neden atlatamadığını araştırıyor.

218 gün Covid-19'u atlatamadı
218 gün Covid-19'u atlatamadı
GİRİŞ 24.06.2021 06:27 GÜNCELLEME 24.06.2021 14:05
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Brezilya'da bilim insanlarının, bir hastanın 218 gündür yakalandığı yeni tip koronavirüs (Covid-19) atlatamayışının sebebini araştırdığı açıklandı.

Sao Paulo Araştırma Vakfı'ndan (FAPESP) yapılan ve tıp alanında henüz resmi onay almamış araştırmalarının yer aldığı MedRxiv'de yayımlanan çalışmaya göre, Brezilya'da Sao Paulo Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, Covid-19'a yakalanan ve 218 gün iyileşemeyen bir hastaya rastladı.

Covid-19'a yakalanmadan önce bağışıklık sistemini zayıflatan agresif bir kanser tedavisi gören 40'lı yaşlarındaki erkek hastanın, 2020'nin Eylül ayının başlarında Covid-19'a yakalandığı ve kendisine yapılan testlerin ancak Nisan 2021'de negatif sonuç verdiği aktarıldı.

En tehlikeli koronavirüs mutasyonu açıklandıEn tehlikeli koronavirüs mutasyonu açıklandı

196 GÜN BOYUNCA ÇOĞALDI

Araştırmayı yürüten Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan Maria Cassia Mendes-Correa, "Hastaya belirtilerin görülmeye başlamasından sonraki 6 ila 218. günler arasında yapılan bütün PCR testleri pozitif sonuç verdi. Virüs sadece vücutta bulunmuyor aynı zamanda çoğalıyordu da. Yani, bütün bu süreçte virüsü başkalarına bulaştırma riski mevcuttu" dedi.

Virüsün hastanın vücudunda bulaşıcı halde bulunduğuna dair testler, haftalık alınan örneklerle laboratuvar ortamında yürütülen çalışmalarda ortaya kondu.

Mendes-Correa, araştırmaya konu hastanın çoğu zaman hastanede kaldığını ancak kısa bir süre evde karantinada bulunduğunu hatırlatarak, "Virüsün çoğalma kapasitesi 196 gün boyunca üst üste sürekli ve kalıcı olarak gözlemlendi" diye konuştu.

Hastadan 2021 Ocak ve Nisan ayları arasında kan, idrar ve anal bölgeden alınan örneklerden yapılan analizlerde, araştırma süresinin çoğunda virüsün kalıcılığına rastlandığı belirtildi.

Öte yandan, hastaya yapılan serolojik testlerin, hastanın Covid-19'a karşı hiç antikor geliştirmediğini gösterdi.

AYNI BÜNYEDE MUTASYONA UĞRADI

Araştırmacılar, hastadan alınan örneklerde virüsün, bazıları Covid-19'un insan vücuduna nüfuz etmesini sağlayan "spike" proteininde olmak üzere, mutasyona uğradığını tespit etti.

Mendes-Correa, "Bu veriler toplumda normal olarak gözlemlenen mutasyon sürecinin aynı bünye içinde gerçekleştiğini gösteriyor. Bu endişe verici bir durum, çünkü insan organizmasına daha iyi adapte olmuş viral varyantların ortaya çıkmasını desteklemektedir" diye konuştu.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, yarım milyondan fazla Covid-19 kaynaklı ölü sayısı ve 18 milyondan fazla vaka ile dünyada salgından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ALMANYA 5 ay önce Şikayet Et
    BU SORULAR BİZİM DOKTORLARA 1- Almanya'da içilebilir Klor Dioksit setleri satılıyor. (%25 NaClO2 ve %4 HCl set halinde bunların birer damla karışımına bir bardak su ilave edilip içilebilir ClO2 elde ediliyor.) Hastaya içilebilir Klor Dioksiti bir kaç gün içirselerdi Korona negatif çıkar mıydı? 2-En fazla bir hafta boyunca her gün bir litre suya yarım çay kaşığı Boraks (Na2B4O7.10H2O) atıp içirselerdi Korona negatif çıkar mıydı? Boraksı bir hafta boyunca bu şekilde kullandık. Daha sonrasında da Boraksla hazırlanan bir litre sudan üç ay boyunca her gün bir bardak içtik. Klor Dioksiti beş haftadır kullanıyoruz. Her ikisinde de bir yan etki görmedik. Ayrıca birçok rahatsızlığımızdan da kurtulduk
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sadece ABD ve İsrail yapabiliyordu! işte Türkiye'nin yeni köşe silahı
İşte Bitcoin'deki sert düşüşün nedeni! Piyasalar sarsıldı