AB Liderler zirvesinden Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde, AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, AB Komisyonundan, Türkiye'deki Suriyeliler için sağlanacak finansmanla ilgili resmi teklifi gecikmeksizin sunmasını istedi.

AB Liderler zirvesinden Türkiye açıklaması
AB Liderler zirvesinden Türkiye açıklaması
GİRİŞ 25.06.2021 01:31 GÜNCELLEME 25.06.2021 01:31
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

AB Zirvesi devam ederken Türkiye ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından zirve bildirisinin Türkiye hakkındaki bölümü kamuoyuyla paylaşıldı.

AB Konseyi'nin Doğu Akdeniz'deki durumu ve AB-Türkiye ilişkilerini yeniden görüştüğüne dikkat çekilen bildiride, Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir çevrenin, Türkiye ile karşılıklı faydalı ve iş birliğini geliştiren ilişkilerin, AB'nin stratejik çıkarına olduğu vurgulandı.

Bildiride, Doğu Akdeniz'de gerginliğin düşmesinin olumlu karşılandığı ve bunun sürdürülmesi gerektiği ifade edildi.

AB'nin Türkiye ile aşamalı, orantılı ve geri dönülebilir biçimde ortak çıkarları içeren pek çok alanda iş birliğini arttırmaya hazır olduğuna işaret edilen bildiride, AB liderlerinin AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirme için teknik çalışmaların başlamasını not ettiği belirtildi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ VE YÜKSEK DÜZEYLİ DİYALOG

Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirmenin, AB Konseyi'nde ilave yönlendirme ile kabul edilebileceği dile getirilen bildiride, mevcut Gümrük Birliğinin uygulanmasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bunun AB üyesi bütün ülkelere etkin biçimde uygulanması gerektiği kaydedildi.

Bildiride, AB liderlerinin göç, sağlık, iklim, terörle mücadele ve bölgesel meseleler gibi karşılıklı çıkara dayalı konularda Türkiye ile yüksek düzeyli diyalog hazırlıklarını not ettiği vurgulandı.

SURİYELİLER İÇİN RESMİ TEKLİFİN SUNULMASI İSTENDİ

Bildiride, "AB Konseyi, AB Komisyonuna Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin diğer bölümlerindeki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklara sağlanacak finansmanın devamı için resmi teklifi gecikmeksizin sunması çağrısını yapmaktadır." denildi.

Kıbrıs konusundaki çözümün siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde sağlanabileceği yönündeki AB tezine dikkat çekilen bildiride, AB liderlerinin kapalı Maraş'ın statüsünün önemine vurgu yaptığı, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması için çağrıda bulunduğu ifade edildi.

AB Konseyi, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Kıbrıs konulu görüşmelerin, resmi müzakerelerin başlamasını sağlamamasından üzüntü duyulduğunu, AB'nin süreci desteklemede aktif rol oynamayı sürdüreceğini kaydetti.

Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili gelişmelerin endişe kaynağı olduğu savunulan bildiride, siyasi partilerin, insan hakları savunucularının ve medyanın hedef alındığı ileri sürülerek, bunların demokrasi, hukukun üstünlüğü ve kadın haklarında gerilemeye neden olduğu iddia edildi.

Bildiride, "AB Konseyi, bölgesel barış ve istikrarda Türkiye ve AB'nin ortak çıkarları doğrultusunda Türkiye ve tüm aktörlerin bölgesel krizlerin çözümüne olumlu katkı yapmasını beklemektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Ali aksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Bu balik kokuyor,90 yaşindaki alman erkegi gidip,vietnam tayland tan,çinden,evlendikleri karilari, alman olduklari için,almanyaya getiriyor am bu hak,türk kadinina ve türk erkegine türkiyede evlendikleri için taninmiyor,eee bu nasil iş,bu nasil moral,bu nasil demokrati,al bir daha allah belanizi versin.
  Cevapla
 • Sultan Alparslan 1 ay önce Şikayet Et
  Boş açıklama ve oyalama.
  Cevapla
 • Çiçek 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar her şeyi para için yapıyor
  Cevapla
 • Yalan yok 1 ay önce Şikayet Et
  Erdoğan’ın VİZE Serbesti Sözü Nerde Nerdee ?
  Cevapla
 • Yap Boz 1 ay önce Şikayet Et
  VİZE Serbesti Nerdee Nerdeee ??? 5-milyon Mülteci 3- milyon Göçmen ve 60-70 milyar dolar maliyeti Karşılığında !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yusuf Alabarda "tek çıkış yolu" deyip önerdi: THK uçaklarını devlet alsın
Son dakika haberi! Okullar açılacak mı, aşı olmayana kısıtlama olacak mı?