AB'den Türkiye'ye 3 milyar euro'luk Suriyeliler bütçesi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı Suriyelilerin desteklenmesi amacıyla 2024'e kadar 3 milyar avroluk bütçe ayıracağını bildirdi.

GİRİŞ 25.06.2021 14:33 GÜNCELLEME 26.06.2021 16:02
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nin ardından AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB dönem başkanı Portekiz'in Başbakanı Antonio Costa ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AB Zirvesi'nde Türkiye ile ilişkilerin ve bu kapsamda Suriyelilerin durumunun görüşüldüğünü aktaran von der Leyen, "Milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'yi ve Ürdün ile Lübnan gibi bölgedeki diğer ortakları desteklemeye devam edeceğimizi açıkça söylemiştik" dedi.

Von der Leyen, yükün büyük çoğunluğunun bölgenin üzerinde olduğunu, sığınmacıları korumak ve ev sahiplerini desteklemenin Avrupa'nın ortak çıkarına olduğunu söyledi. Geçmişte destek verdiklerini, gelecekte bunun devam edeceğini vurgulayan von der Leyen, şunları söyledi:

"Türkiye'deki mültecileri desteklemek için 2024'e kadar ilave olarak 3 milyar avro ayırmayı planlıyoruz. Bu para tamamen AB bütçesinden gelecek ve mültecilerin sosyo ekonomik desteklenmesinde kullanılacak. Artık sadece acil yardım kalemleri olmayacak. Çünkü Suriyeliler yıllardır bu bölgede yaşıyor ve gelecek yıllar için bir perspektife ihtiyaçları var. Ek olarak Türkiye'yi doğu sınırında göç yönetimi konusunda destekleyeceğiz. Aynı zamanda AB Komisyonu, Ürdün ve Lübnan'daki Suriyeliler için 2024'e kadar 2,2 milyar avro sağlayacak. AB üyelerini daha fazla finansman sağlamaya davet ettik."

AB liderlerinin bu paketi desteklediği bilgisini veren von der Leyen, AB Komisyonu'nun şimdi resmi yasal teklifi hazırlayacağını aktardı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 113
 • Gorki 4 hafta önce Şikayet Et
  Avrupalılar 3 veriyorsa bilin ki 30 vermeye razılardır. Ürdünle anlaşıp aynı anda sınırları açarsak Avrupa kaosa sürüklenir. Bundan korunmanın bedeli de 100 milyar avrodan az olmasa gerek.
  Cevapla
 • Abd 4 hafta önce Şikayet Et
  Inanmayin yalan palavra şimdiye kadar vereceklerdi vermediler.
  Cevapla
 • Türk oglu Türk 4 hafta önce Şikayet Et
  Reis sakin bu oyuna gelme fazla merhamet den maraz doğar
  Cevapla
 • Türk oglu Türk 4 hafta önce Şikayet Et
  Biz onlara 3.5 Milyar verelim Mülteciler orada kalsin
  Cevapla
 • Kurt 4 hafta önce Şikayet Et
  3 milyar euroyu vatandaşlar olarak bölüşelim sığınmacıları onlar alsınlar. 60 milyar dolar harcıyacan bedeli bu olamaz. Pazarlık yapmasını bilmiyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD, Türkiye sınırına 400 tank yığdı
İsrail'de korkutan gelişme: Aşılamada etkinlik yüzde 40'lara düştü